Zabawa
CEE Animation Forum honoruje najlepsze projekty animacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej
Wczoraj w Pilźnie w Czechach zakończyło się największe wydarzenie pitchingowe i networkingowe dla filmów animowanych w Europie Środkowo-Wschodniej, CEE Animation Forum, gdzie wręczono 12 nagród najbardziej obiecującym projektom z całego regionu.
W ciągu dwóch dni, 8 i 9 listopada, zaprezentowano 28 projektów w czterech kategoriach jury: filmy fabularne, seriale i programy specjalne, filmy krótkometrażowe i filmy studenckie. Na forum znajduje się także rynek, na którym artyści mogą organizować indywidualne spotkania z potencjalnymi partnerami, organizacjami finansującymi, przedstawicielami handlowymi i dystrybutorami.
Co ciekawe, tegoroczny program był wyjątkowo zrównoważony pod względem grupy docelowej. Osiem projektów uczestniczących w projekcie skierowanych było do dzieci w wieku 10 lat i starszych, sześć do nastolatków, osiem do młodych dorosłych i siedem do dorosłych. Liczby te potwierdzają rosnące w Europie pragnienie tworzenia większej liczby animacji dla starszych odbiorców.
Na zakończenie tegorocznego wydarzenia Marta Jallageas, dyrektor wykonawcza CEE Animation Forum, powiedziała:
Jestem bardzo dumny z każdego zespołu na scenie – od debiutujących studentów nieustraszenie występujących po raz pierwszy przed profesjonalną publicznością, po doświadczonych filmowców prezentujących różnorodne, niezwykle ambitne projekty. Ich kreatywność i odwaga ukształtowały istotę naszego CEE Animation Forum.
Tegorocznym wielkim zwycięzcą w kategorii fabularnej został projekt grecki Zostało dziewięć żyć reżysera Zachariasa Mavroeidisa. Film skupiający się na kotach rozpoczyna się, gdy zima zamienia wioskę turystyczną w miasto duchów. Tam młody kot i grupa bezdomnych zwierząt próbują przemierzyć wyspę, którą nazywają domem, w poszukiwaniu przybranych ludzi. Według jury:
Uważamy, że ta historia ma duży potencjał (przynajmniej dowiemy się, co myślą o nas koty!). To coś więcej niż opowieść o dojrzewaniu; Chodzi o to, czego chcemy od naszego życia.
Najpopularniejszym projektem telewizyjnym jury w tym roku był Deszczowe dni Ani Antonova Hristova, która również otrzymała bezpośredni dostęp do kolejnej branży Young Horizons w Polsce. Serial jest koprodukcją austriacko-bułgarską i opowiada o duchach deszczu, które marzą o podróży na powierzchnię ziemi. Jury tak o swojej decyzji mówiło:
Zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę główną Deszczowe dni za ogromny potencjał i niezwykłego głównego bohatera. Projekt uważamy za bardzo oryginalny i poetycki. Cenimy także aspekt osobisty, ponieważ jest to kobiecy biznes rodzinny, artystyczna współpraca dwóch pokoleń.
Ręcznie rysowany Kata Gugić nocny rozkwit, określany po prostu jako „Oda do nocy”, był w tym roku nie tylko ulubionym filmem krótkometrażowym jury, ale także zdobył nagrodę Ciclic Residency Prize. Jury wybrało projekt:
Za jakość badań artystów, ich oryginalność i umiejętność eksperymentowania z narracją w celu stworzenia zabawnego popowego uniwersum.
Zwycięzca CEE Rising Stars za projekt studencki trafił do Milli Bereczki, studentki Estońskiej Akademii Sztuk Utknąłem w gnieździe osy. Krótko mówiąc, kobieta na randce odkrywa, że nie może pokonać strachu przed osami, ignorując je. Według jury:
Członkowie jury byli pod wrażeniem profesjonalnej prezentacji autora oraz umiejętności radzenia sobie z osobistą traumą w sposób uczciwy i pełen humoru. Zafascynowała ich oryginalna grafika i przejrzysta narracja.
CEE oferuje trzy nagrody, które zapewniają dostęp do przyszłych prestiżowych wydarzeń branżowych w całej Europie. Dwa filmy, jeden Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz Hawl i Milorad Krstic MouMoush zaprezentuje się na przyszłorocznym Cartoon Movie we Francji, tym już wspomnianym Deszczowe dni jest w drodze na kolejny Festiwal Młodych Horyzontów w Polsce i projekt telewizyjny Joachima Hérissé lalki weźmie udział w kolejnym Forum Animarkt Stop Motion w Polsce.
Tutaj znajdziesz wszystkie projekty, które zdobyły nagrody na tegorocznym CEE Animation Forum
Nagroda Publiczności
- Moi mali bohaterowieJavier Galán (Hiszpania, Belgia)
Kategoria filmów fabularnych
- Zostało dziewięć żyćZacharias Mavroeidis (Grecja)
Kategoria specjalna serialu/telewizji
- Zwycięzca: Deszczowe dniAni Antonova Hristova (Austria, Bułgaria)
- Wyróżnienie: lalkiJoachim Hérissé (Francja)
Kategoria filmów krótkometrażowych
- Zwycięzca: nocny rozkwitKata Gugić (Chorwacja)
- Wyróżnienie: Bądź spokojny, moje serceMelinda Kádár (Węgry)
Kategoria Wschodzące Gwiazdy.
- Zwycięzca: Utknąłem w gnieździe szerszeniAgnes Milla Bereczki (Estonia)
- Wyróżnienie: To nie jest twojeSantiago Ordonez (Estonia)
Warsztaty animacji CEE
- RiamiseFrancesco Forti (Włochy)
Rezydencja Ciclic
- nocny rozkwitKata Gugić (Chorwacja)
Kreskówka – bezpośredni dostęp
- HawlJoanna Jasińska-Koronkiewicz (Polska)
- MouMoush – Król PlastikuMilorad Krstic (Węgry)
Branża Młode Horyzonty – Dostęp bezpośredni
- Deszczowe dniAni Antonova Hristova (Austria, Bułgaria)
Animarkt Stop Motion Forum – Dostęp bezpośredni
- lalkiJoachim Hérissé (Francja)
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.