Nauka
CanSat 2023 ESA — pełen sukces — SatNews
Od 26 do 30 czerwca zgromadziło się 26 drużyn granatHiszpania, za Europejski konkurs CanSat 2023zorganizowane przez Europejska Agencja Kosmicznai prowadzona przez Produkcje naukowo-techniczne we współpracy z Park Naukowy.
Uczestniczące drużyny są zwycięzcami swoich Ogólnopolskie Zawody CanSatrocznie zarządzane głównie przez ESA Europejskie Biura Zasobów Edukacji Kosmicznej (ESERO) i partnerów krajowych. Jakość projektów dostarczonych przez wszystkie zespoły była zdumiewająca, a jury miało niezwykle trudne zadanie wyłonienia ostatecznych zwycięzców.
Podczas napiętego czterodniowego harmonogramu studenci zaprezentowali swój projekt, przeszli kontrolę techniczną, wzięli udział w zrzucie i teście radiowym, wystrzelili swojego CanSata i zaprezentowali swoje wyniki jury.
W dniu startu wystrzelono w sumie siedem rakiet w promieniu około 1 km. wysokość, przenosząc do czterech CanSatów każdy. Po południu uczniowie przystąpili do pracy nad swoimi wynikami, a następnego dnia przedstawili swoje wnioski przed jury. Następnie jury wyłoniło zwycięzców wszystkich drużyn. Podczas ceremonii zamknięcia ostatniego dnia wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone pamiątkowe dyplomy oraz ogłoszono zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach.
- Najlepszy projekt CanSat został przyznany firmie AstroPanthéon z Francji. Zdaniem jury:
“Niezwykła nauka. Oryginalność eksperymentu. Zaangażowanie zespołu i dbałość o szczegóły. CanSat został odpowiednio zaprojektowany do przeprowadzenia konkretnego eksperymentu. Nadzwyczajna inicjatywa popularyzatorska (zespołu) mająca na celu wyjaśnienie na placu publicznym w obcym kraju (!) tak złożonego tematu naukowego szerokiemu gronu odbiorców”.
- Wybitną Misję Naukową otrzymała firma µCan z Finlandii. Zdaniem jury:
„Wysokie zainteresowanie naukowe, bardzo dobrze opanowane przez zespół podczas przygotowań, lotu i analizy po misji. Doskonała metoda i naukowe podejście.”
- Największe osiągnięcie techniczne przyznano greckiej v-space. Zdaniem jury:
„Wysoce istotne zainteresowanie techniczne dla społeczności we współczesnym świecie. Złożona kwestia techniczna. Znakomity, nienaganny występ, demonstrujący kompetencje i koordynację w zespole”.
- Najbardziej profesjonalną drużyną została niemiecka Astra Aether. Zdaniem jury:
„Zespół wykazał się dużą zdolnością adaptacyjną, przygotowując bardzo szczegółową analizę awarii. Dobrze zorganizowany zespół, z dobrze zdefiniowanymi rolami, przydzielonymi i profesjonalnie spełnionymi.”
- Nagrodę za najlepszą reklamę otrzymał WerndlExplorer z Austrii. Zdaniem jury:
“Bardzo innowacyjny sposób udostępniania danych CanSat wielu osobom w czasie rzeczywistym podczas startu i misji, poprzez transmisję ich przez Internet. A także oryginalny i efektowny „branding” projektu.”
Po raz pierwszy Jury postanowiło przyznać Nagrodę Honorową dwóm zespołom. Nagrodę przyznano o polska dr0p To jest Phoenix 2 w Wielkiej Brytanii. Zdaniem jury:
“Bardzo dobry w całym spektrum umiejętności, od nauki po pomoc. Znakomita wydajność i wyniki misji”.
ESA jest dumna ze wszystkich zespołów i ich osiągnięć podczas kampanii oraz dziękuje wszystkim studentom, mentorom, członkom jury i lokalnemu zespołowi organizacyjnemu za ich wkład w to wydarzenie!
Od roku akademickiego 2023-24 zwycięskie drużyny narodowe zostaną powitane przez ESA w ESTEC na nowym wydarzeniu edukacyjnym i celebracyjnym:Inżynier kosmiczny na jeden dzień’, które odbędzie się pod koniec czerwca 2024 r.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”