Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Były szef rosyjskiej giełdy kryptograficznej Wex aresztowany w Polsce

Published

on

Były szef rosyjskiej giełdy kryptograficznej Wex aresztowany w Polsce

BBC Rosja ma zgłoszone że Dmitrij Wasiliew, były szef rosyjskiej giełdy kryptowalut Wex, został aresztowany w Warszawie.

Wex, wcześniej znany jako BTC-e, był dobrze znaną „ciemną” giełdą we wczesnych dniach branży kryptowalut. Mówi się, że wyprał fundusze na liczne głośne włamania do kryptowalut, w tym niesławny incydent na Mt.Gox.

Chociaż Wasiliew jest uważany za niewinnego w polskim sądownictwie, inne kraje, takie jak Kazachstan, prowadziły otwarte postępowanie w sprawie oszustwa przeciwko nieuchwytnej osobie i jako takie podobno prowadziły rozmowy na temat możliwości ekstradycji.

Uważa się, że Wasiliew został aresztowany przez polskie władze 11 sierpnia, ale o tym poinformowała polska gazeta Wyborcza dopiero 17 września.

Mówi się, że Wasiliew ułatwiał handel chińskim inwestorom jako pracownik BTC-e do czasu jego zamknięcia latem 2017 roku. Alexander Vinnik, rzekomy szef BTC-e, został oskarżony o pranie ponad 4 miliardów dolarów w bitcoinach ponad sześć lat. Został następnie aresztowany w Grecji i zbadany przez władze USA.

Kilka miesięcy po aresztowaniu Vinnika Wasiliew pełnił funkcję dyrektora giełdy o zmienionej nazwie Wex, która pod koniec roku kalendarzowego ugruntowała jej miejsce na liście 10 najlepszych giełd z dziennym obrotem w wysokości 80 milionów dolarów.

Ale nieco ponad rok później Binance Wex na czarnej liście za domniemane praktyki prania pieniędzy – decyzja, która ostatecznie doprowadziłaby do upadku giełdy.

W 2019 roku Wasiliew został aresztowany przez władze włoskieale wkrótce został zwolniony po tym, jak ujawniono, że we wniosku o ekstradycję popełniono błędy.

Powiązane: Operatorzy centrów danych „nie mają problemu” z nowym rosyjskim represjonowaniem kryptowalut

Niedawno Bank Rosji rozpoczął współpracę z lokalnymi bankami w celu zawieszenia płatności swoich obywateli na giełdach kryptowalut, podając jako powód przymusowej interwencji ochronę klientów przed „emocjonalnymi” zakupami.

READ  W nowym polskim parlamencie debata nad zniesieniem zakazu finansowania przez państwo zapłodnienia in vitro