Connect with us

Świat

Były premier Japonii Abe: chińska „przygoda” wojskowa może być „samobójcza” | Wiadomości polityczne

Published

on

Były premier Japonii Abe: chińska „przygoda” wojskowa może być „samobójcza” |  Wiadomości polityczne

Uwagi Shinzo Abe są następstwem wcześniejszego komentarza, w którym powiedział, że jakakolwiek sytuacja nadzwyczajna związana z Tajwanem oznaczałaby również sytuację nadzwyczajną dla Tokio.

Były premier Japonii Shinzo Abe wezwał Chiny, by nie prowokowały swoich sąsiadów ani nie dążyły do ​​ekspansji terytorialnej, mówiąc, że każda chińska przygoda militarna może być „samobójcza”.

Abe, który zrezygnował ze stanowiska premiera w zeszłym roku, ale nadal jest wpływowym przewodniczącym największej frakcji w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, powiedział w wiadomości wideo na forum bezpieczeństwa.

„Militarna przygoda może być co najmniej samobójcza” – powiedział we wtorek Abe.

„Musimy nakłaniać ich, aby nie dążyli do ekspansji terytorialnej i nie prowokowali, często nękają swoich sąsiadów, ponieważ powinno to zaszkodzić ich własnym interesom”.

Chiny przejmują prawie wszystkie bogate w energię wody Morza Południowochińskiego, gdzie założyły placówki wojskowe na wyspach stworzonych przez człowieka.

Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze uznał to roszczenie za bezpodstawne – wyrok, którego Chiny odmówiły uznania.

Brunei, Malezja, Filipiny, Tajwan i Wietnam są również uprawnione do części morza.

Na Morzu Wschodniochińskim Chiny zajmują grupę niezamieszkanych wysp administrowanych przez Japonię. Spór od lat obciąża stosunki dwustronne i podsyca kolejne napięcia między sąsiednimi krajami.

Uwagi Abe następują po komentarzu na początku tego miesiąca, że ​​jakakolwiek sytuacja kryzysowa na Tajwanie oznaczałaby sytuację nadzwyczajną dla Japonii, jak również sojusz bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, a prezydent Chin Xi Jinping nie powinien tego źle zrozumieć.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Hua Chunying określił to wcześniejsze oświadczenie z 1 grudnia jako „niesłuszne” i jako naruszenie podstawowych norm stosunków dwustronnych.

Po tej uwadze Chiny wezwały również ambasadora Japonii w Pekinie.

Uwagi Abesa „otwarcie kwestionowały suwerenność Chin i bezczelnie wspierały siły niepodległościowe Tajwanu” – powiedział Hua w doniesieniach prasowych.

READ  Dora szturmem nad Hiszpanią i Portugalią. Chaos komunikacyjny, 1 osoba zmarła

Napięcia wokół chińskiego Tajwanu wzrosły, gdy Xi próbuje domagać się suwerenności swojego kraju nad demokratycznie rządzoną wyspą. Rząd mówi, że chce pokoju, ale w razie potrzeby będzie się bronił.

W ostatnich miesiącach Tajpej oskarżało również Pekin o wielokrotne wchodzenie do strefy obrony powietrznej, skłaniając Tajwan do modernizacji swoich samolotów i ostrzegania Chin o dalszych naruszeniach.

Dwa myśliwce F-5E Tajwańskich Sił Powietrznych zrzucają flary podczas corocznych ćwiczeń Han Kuang (Chinese Glory) mających na celu sprawdzenie gotowości bojowej wojska na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy [File: Simon Kwong/Reuters]

Wsparcie dla Tajwanu

We wtorek Abe wyraził poparcie dla udziału Tajwanu w regionalnym pakcie handlowym zwanym Kompleksową i Postępową Umową dla Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Stany Zjednoczone, Japonia i inne podobnie myślące kraje powinny ciężko pracować, aby doprowadzić Tajwan do organizacji międzynarodowych o uniwersalnym znaczeniu. WHO jest na szczycie listy ”- powiedział Abe.

Tajwan to jedna z najbardziej drażliwych kwestii w Chinach. Pekin nigdy nie zrezygnował z użycia siły w celu poddania go pod swoje rządy.

Chiny traktują wyspę jako jedną ze swoich prowincji bez prawa do insygniów suwerennego państwa.

Tajwan twierdzi, że tylko wybrany przez niego rząd może reprezentować swoich obywateli na arenie światowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *