Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Były polski redaktor-dysydent zdobywa najwyższą hiszpańską nagrodę

Published

on

Były polski redaktor-dysydent zdobywa najwyższą hiszpańską nagrodę

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FILE – Były dysydent i mózg stojący za pokojowym przejściem Polski od komunizmu do demokracji Adam Michnik przemawia dla The Associated Press 25 maja 2014 r. w Warszawie, Polska. Michnik, były polski dysydent i działacz na rzecz praw człowieka, jest redaktorem naczelnym jednej z najpopularniejszych gazet w Europie Wschodniej i zdobywcą jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Hiszpanii. Jury decydujące o przyznaniu Nagrody Księżnej Asturii ogłosiło w środę, 11 maja 2022 r., że Michnik zdobyła swoją doroczną Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych. (AP Photo/Czarek Sokołowski, Plik)

MADRYT – Były polski dysydent i działacz na rzecz praw człowieka, który jest redaktorem naczelnym jednej z najpopularniejszych gazet Europy Wschodniej, zdobył prestiżową hiszpańską nagrodę.

Jury decydujące o Nagrodzie Księżnej Asturii ogłosiło w środę, że Adam Michnik zdobył jej doroczną Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jury stwierdziło, że 75-latek został uhonorowany „za zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz za wpływ na przywracanie i obronę demokracji w Polsce”.

Cytat wskazuje, że Michnik był wybitną postacią w polskim ruchu solidarności prodemokratycznej i został uwięziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju.

Po obaleniu komunistycznych przywódców Polski w wyborach 1989 r. Michnik zasiadł w parlamencie i współtworzył Gazetę Wyborczą.

„Michnik, którego idea Europy pomogła w ugruntowaniu się wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś symbolem wolności słowa i humanizmu, a także moralnym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – stwierdziło jury w swoim oświadczenie.

Reklama

Polska i Unia Europejska od lat spierają się w kwestiach związanych z przestrzeganiem standardów demokratycznych i podziałem władzy we wschodnim kraju.

Nagroda w wysokości 50 000 euro jest jedną z ośmiu nagród, w tym w dziedzinie sztuki, nauk społecznych i sportu, przyznawanych corocznie przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiej księżnej księżnej Leonor.

READ  Trzcianka: radna oskarżona o obrazę uczuć religijnych. Śledztwo zostało umorzone

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *