Connect with us

Zabawa

Buty jenieckie z czasów II wojny światowej, które nosił w niewoli, są odnawiane w warsztacie

Published

on

Buty jenieckie z czasów II wojny światowej, które nosił w niewoli, są odnawiane w warsztacie

John William Britton został schwytany przez nazistów w Norwegii na początku II wojny światowej. Później w tych solidnych butach musiał maszerować wiele kilometrów przez Niemcy i część Polski

Malcolm Britton w butach swojego ojca(BBC / Rykoszet)

Malcolm Britton pamięta, jak jego ojciec jako młody chłopiec nosił stare skórzane i filcowe buty, gdy brnęli razem przez gęsty śnieg.

To było zbyt głębokie dla Malcolma, ale jego ojciec, Jack, cierpiał znacznie gorzej w tych samych butach jako jeniec wojenny przez pięć długich lat od 1940 do 1945 roku.

John William Britton, zawsze znany jako Jack Britton, został schwytany przez nazistów w Norwegii na początku II wojny światowej. Później w tych solidnych butach musiał maszerować wiele kilometrów przez Niemcy i część Polski.

Z tego powodu Malcolm, który mieszka w Melton Mowbray w Leicestershire, pojawia się w dzisiejszym odcinku The Repair Shop BBC One, prosząc ekspertów o naprawę niemieckich butów, które dostał jego ojciec, gdy był w niewoli i trzymał go na wzrost wśród niewyobrażalnych przeciwności losu.

Malcolm wyjaśnia, co znaczą dla niego te buty: „To nie tylko wspomnienia z wojny, to także wspomnienia z mojego dzieciństwa i tego, przez co przeszedłem”.

Jack Britton, po lewej, 1939

77-letni Malcolm, były wykładowca na uczelni rolniczej, zostaje doprowadzony do łez w stodole warsztatu, gdy wyjawia szewcowi Deanowi Westmorelandowi i gospodarzowi Jayowi Bladesowi niektóre z podróży, które musiał znosić jego grubobuty ojciec.

Malcolm czyta fragment małego pamiętnika, który prowadził jego ojciec, i mówi: „Niemcy wysłali nam 7 000 ludzi, abyśmy nocą pomaszerowali w kierunku południowych Niemiec. Maszerowanie w nocy, spanie na zewnątrz lub w stodołach w ciągu dnia. Poważnie popękane dłonie, usta i twarz od narażenia. Przez większość czasu chorowałem na dyzenterię, podobnie jak dziewięćdziesiąt procent pozostałych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *