Connect with us

Nauka

Business Support Space: Jak Chocińska hromada pomaga IDPs zaaklimatyzować się w nowym środowisku

Published

on

Business Support Space: Jak Chocińska hromada pomaga IDPs zaaklimatyzować się w nowym środowisku

Społeczność terytorialna Chotyńska (hromada) obwodu czerniowieckiego pomaga ukraińskim firmom, które przeniosły się, aby się utrzymać. Inicjatywa obiecuje również pobudzenie wzrostu gospodarczego. Kilka dużych i małych firm przeniosło się do społeczności, uciekając przed atakami rakietowymi i aktywnymi walkami we wschodniej Ukrainie. Chotyńska Gromada oferuje im miejsce na lokalizację zakładów produkcyjnych. Zapewnia również IDP wysokiej jakości usługi mieszkaniowe, medyczne i socjalne. Organizacje międzynarodowe, w szczególności Program Decentralizacji USAID Delivering Better Outcomes and Efficiency (DOBRE), wspierają wysiłki Rady Miasta Chocim, aby pomóc nowym mieszkańcom powrócić do normalności, zintegrować się i przystosować do nowego środowiska.

Chotyńska Gromada ma stać się terenem wzrostu gospodarczego

Najbardziej znanym zabytkiem Chocimia jest imponująca XIII-wieczna twierdza.

Jednak na malowniczej gromady położonej nad brzegiem Dniestru jest więcej do zobaczenia. Chocim, centrum gromady, ma szerokie ulice i dużo zieleni. Istnieje prywatne arboretum z ponad 3000 drzew i krzewów z całego świata. Charakterystyczna jest także architektura miejska Chocimia. Jednym z zabytków jest dawny teatr Alexandru Hâjdeu zbudowany przez Rumunów w 1934 roku.

Chocim był pierwszym ukraińskim miastem, które przygotowywało i serwowało kawę. Było to w 1472 roku, dwa wieki przed rozprzestrzenieniem się kawy na inne części Europy. Lokalni przedsiębiorcy nadal zaparzają smaczną kawę – my jej próbowaliśmy. Gromada intensywnie wykorzystuje garnitur do promocji. Usiedliśmy na 30-metrowej ławce na centralnym placu, najdłuższej ławce na Ukrainie, i wsłuchaliśmy się w dzwony wieży, które przenoszą nas z historycznej przeszłości do teraźniejszości, pamiętając o wojnie.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę mieszkańcy Chocimia przyjęli około 6000 uchodźców z Charkowa, Kijowa, Chersoniu i innych regionów Ukrainy. Gmina utworzyła centrum reagowania kryzysowego. Rada miejska rejestrowała osoby, które się przeprowadziły i rejestrowała ich potrzeby.

Ośrodek działał 24 godziny na dobę. Gromada sporządziła też listę mieszkańców chętnych na przyjęcie uchodźców. Dziewięćdziesiąt pięć procent osób wewnętrznie przesiedlonych mieszkało w prywatnych domach, powiedział nam szef hromady Andrij Dranczuk, kiedy spotkaliśmy się z nim w radzie miasta. Wcześniejsze doświadczenia zdobyte w ramach Programu DOBRE pomogły społeczności zbudować system reagowania na napływ uchodźców w pierwszych miesiącach wojny.

„Trening i maraton, który DOBRE zorganizował dla nas w zeszłym roku, pomogły nam poradzić sobie z dzisiejszymi wyzwaniami” – powiedział Andriy Dranchuk.

W ubiegłym roku Chotyńska Gromada wraz z Programem DOBRE opracowała i przyjęła strategię rozwoju 2027. Rozwój gospodarczy Hromady jest jednym z priorytetów strategii. Gmina utworzyła Agencję Rozwoju Lokalnego oraz Departament Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w celu przyspieszenia działań marketingowych i komunikacyjnych, zachęcania do inwestycji i promowania podróży krajowych. Od czasu wojny na pełną skalę hromada wykorzystywała agencje do współpracy z 10 fundacjami międzynarodowymi i samorządami lokalnymi w miastach Francji i Polski. Chocińska Gromada oferowała konkurencyjne warunki przenoszącym się firmom. Firmy wynajmują lokale na zniżkowych warunkach – jedna hrywna rocznie. Gmina utworzyła centrum biznesowe oferujące oferty zerowego czynszu dla biur firm, które się przeprowadziły.

READ  Opinia: Niemieckie nieoświetlone fajerwerki | Opinia DW

Firmy, które ulokują swoje możliwości produkcyjne i logistyczne w nowo wybudowanym parku przemysłowym Chocim Invest, mogą skorzystać z ulg celnych i podatkowych rządu centralnego.

„Mogłem liczyć na wsparcie hromady, więc przeniosłem swój biznes do Chocimia”

Rusłan Sadowskij, 48-letni właściciel małej firmy produkującej gniazdka i wyłączniki, przeniósł moce produkcyjne z Charkowa do Chotyńskiej Gromady. Rusłana spotkaliśmy w centrum biznesowym w centrum Chocimia. Rozpoczął swoją działalność 22 lata temu, mówi nam, jako turecki i hiszpański sprzedawca materiałów elektrycznych. Rozpoczął produkcję w Chinach, ale w ostatnich latach przeniósł się do Charkowa. Jej największym klientem była kiedyś jedna z największych sieci handlowych na Ukrainie.

„Byłem w Kijowie, kiedy zaczęła się wojna na pełną skalę. 25 lutego usłyszałem eksplozje zaledwie kilka przecznic od domu, w którym mieszkałem” – powiedział Rusłan. „Produkcja w Charkowie została wstrzymana, gdy siły rosyjskie czasowo zajęły część miasta i rozpoczęły codzienne ataki. Nie wiedziałam co robić. Postanowiłem udać się z Kijowa do Lwowa, aby pomóc moim przyjaciołom, którzy wysyłali pomoc humanitarną. Po drodze, w Tarnopolu, dostałem wiadomość od moich stałych klientów. Wysłali mi link do państwowego programu przeprowadzki firmy. Wypełniłem formularz i pół godziny później otrzymałem telefon z Rady Miejskiej Chocimia. Zdałem sobie sprawę, że hromada jest zainteresowana rozwojem gospodarczym i mogę liczyć na ich wsparcie – powiedział biznesmen.

Rusłan Sadowski postanowił natychmiast udać się do Chocimia. Spotkał się z szefem hromady Andrijem Dranczukiem. Wspólnie wybrali lokalizację lokalizacji zakładów produkcyjnych i omówili przyszłą współpracę. Ministerstwo Gospodarki i Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznytsia) przeniosło sprzęt i niesprzedane produkty z Charkowa do Chocimia. Pod koniec marca właściciel wznowił produkcję w nowej lokalizacji.

Poprosiliśmy Rusłana, aby pokazał nam miejsce produkcji. Pokazał nam magazyn z wyrobami gotowymi, maszynami i halami montażowymi. Produkcja zatrudnia 17 pracowników, z których 90 procent to mieszkańcy. Ruslan jest zadowolony ze swojej pracy – są odpowiedzialni i szybko się uczą – mówi.

„W dużych miastach problemy, z jakimi borykają się małe firmy, są często odsuwane na bok, podczas gdy w gromadach widzę zainteresowaną i gotową do pomocy władze. Hromada jest jak wielka rodzina, w której problemy są wspólnie rozwiązywane. Mieszkańcy otrzymują wysokiej jakości usługi i oferowane są miejsca pracy. Wszyscy na hromadzie dbają o przepis i wspólnie go obsługują. Wyraźnie widać tutaj wydatki samorządów” – powiedział Rusłan.

Przedsiębiorca buduje plany i projekty, aby mimo wojny rozwijać swój biznes.

„Chocim ma wspaniałe położenie geograficzne, zaledwie 60 kilometrów od granicy UE. Moim marzeniem była kiedyś ekspansja na rynek europejski. Jestem przekonany, że odniesiemy sukces na rynku i zbliżamy się do zwycięstwa. Jako przedsiębiorca uważam, że park przemysłowy, który projektuje Chotyńska hromada, jest niesamowicie atrakcyjnym pomysłem. Zamierzam tu zostać i dalej rozwijać swój biznes – powiedział Rusłan.

Hromada przejmuje odpowiedzialność za świadczenie usług socjalnych, medycznych, edukacyjnych i użytkowych osobom wewnętrznie przesiedlonym

Ruslan Sadovskyi jest pierwszym biznesmenem, któremu hromada pomogła wznowić działalność. Duży producent e-rowerów jest gotowy wybudować fabrykę w parku przemysłowym Chocim Invest hromada. Społeczność miała też mniej udane doświadczenia. Gromada nie gwarantowała współpracy charkowskiej szwalni, gdyż nie mogła zapewnić szwaczy chętnych do uszycia od 10 do 12 kurtek dziennie.

„Jesteśmy zainteresowani współpracą z firmami, ponieważ hromada zyskuje więcej miejsc pracy i zwiększa przychody. Mamy do czynienia z właścicielem firmy produkującej upominki. Gromada otrzymała mobilne stoiska handlowe z Programu USAID DOBRE. Wypożyczymy je ze zniżką. Zawarliśmy też umowę z właścicielem firmy medycznej, która chce pracować w Chocimiu – powiedział szef hromady Andrij Dranczuk.

Jednym z największych wyzwań stojących przed osobami wewnętrznie przesiedlonymi jest mieszkalnictwo – powiedział przewodniczący gminy. Hromada zapewnia wysokiej jakości mieszkania dla pracowników przeniesionych firm, starając się zachować konkurencyjność.

Dawna placówka oświatowa jest przebudowywana na schron. Siedemnaście pokoi z łazienkami wyposażonymi w bojlery i ogrzewanie pomieści do 70 osób. Będzie wspólna kuchnia. Program DOBRE pomaga Chotyńskiej Gromadzie w realizacji projektu. Dostarczy ponad dwa miliony hrywien (około 54 200 dolarów) na łóżka, materace, poduszki, koce, pościel, meble, kotły na gorącą wodę i przybory kuchenne dla uchodźców z hromady.

„Schron pomieści pracowników przeniesionych firm. Chcemy również udostępnić mieszkania dla osób niepełnosprawnych i tych, którzy stracili domy podczas wojny” – powiedział Andriy Dranchuk.

Gmina zapewni również uchodźcom usługi socjalne, medyczne, edukacyjne i użyteczności publicznej. W Chocimiu 150-200 nowych mieszkańców gminy codziennie otrzymuje posiłki dzięki wysiłkowi finansowanemu przez hromadę i organizacje charytatywne. Stołówka w lokalnej szkole centralnej zamieniła się w stołówkę społeczną, ponieważ pracownicy i nauczyciele przygotowują ciepłe posiłki dla uchodźców. Program DOBRE dostarczył dwie lodówki do stołówki społecznej.

READ  Nowa luka podażowa | EurobuildCEE

Odwiedziliśmy również lokalny szpital, który hromada jest własnością od 2021 roku. W zeszłym roku liczył ponad 6000 pacjentów. Szpital realizuje 14 pakietów świadczeń w ramach umowy z Państwową Służbą Zdrowia. W tym roku finansowanie rządu centralnego ma przekroczyć 90 mln UAH (ok. 2,4 mln USD). Hromada płaci rachunki. Szpital nadal szuka ulepszeń w czasie wojny. Niedawno kupił karetkę pogotowia w pełni wyposażoną w klimatyzację i ogrzewanie. Mobilne zespoły złożone z lekarzy ze szpitala i greckiego biura Lekarzy Świata dokonują wizyt terenowych w wioskach hromady pojazdem wyposażonym w ultrasonografy, elektrokardiogramy i defibrylatory.

Istnieje wiele zajęć dla dzieci i młodzieży, które musiały przeprowadzić się z rodzicami. Gminny Dom Młodzieży oferuje ponad 40 klas. Biblioteka publiczna wspierana przez Program DOBRE utworzyła centrum młodzieżowe, które prowadzi kursy mistrzowskie i ma grupę zdrowia psychicznego. Na początku wojny biblioteka publiczna zapewniała miejsce pracy dla informatyków uciekających z obszarów aktywnej walki.

Na centralnym placu Chocimia odbywają się koncerty z pieśniami patriotycznymi. Mobilna scena zakupiona przy wsparciu Programu DOBRE pomaga realizować kreatywne działania dla dzieci i dorosłych.

Chotyńska Gromada wspiera wewnętrznie przesiedlonych i ma wszelkie szanse na sukces gospodarczy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *