Najważniejsze wiadomości
Budżet UE i fundusze na odbudowę. Konferencja Orbana i Morawieckiego
- – Na szczycie UE osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Nie wprowadzono żadnych zmian w tekście rozporządzenia w sprawie warunków. Wyciągnięto tylko wnioski
- Premier powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że konkluzje szczytu w sprawie budżetu UE zawierają zapisy, że ogólne nieprawidłowości nie dotyczą rozporządzenia o systemie warunkowości
- Premier podkreślił, że wnioski wymagają jednomyślności. „Dopóki nie zgodzimy się to zmienić, tego przepisu nie można zmienić” – powiedział
- – Walczyliśmy o nasze prawa. Udało nam się oprzeć szantażowi – powiedział premier Węgier Viktor Orban
- Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.
– To są działania, które mogą wnieść dobry wkład w rozwój i przezwyciężenie kryzysu – podkreślił Mateusz Morawicki. Jednak zdał sobie sprawę, że jest duży problem. – Był to problem niejednoznaczności lub niejednoznaczności różnych zapisów dotyczących tego budżetu. Obawialiśmy się, że te zapisy mogą zostać potraktowane w taki sposób, aby arbitralnie wycofać środki z kraju UE tylko dlatego, że komuś w Brukseli coś się nie podobało – powiedział premier RP.
Premier powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że konkluzje szczytu w sprawie budżetu UE zawierają zapisy, że ogólne nieprawidłowości nie dotyczą rozporządzenia o systemie warunkowości. – Więc wyjaśniliśmy te niejasności. Wszystkie punkty tych wniosków, od „A” do „K”, są dla nas bardzo precyzyjne i określają tę nową rzeczywistość, która ma nadejść – powiedział Morawiecki.
Podkreślił to Komisja Europejska zobowiązał się do transpozycji tych przepisów do prawa i stosowania tego rozporządzenia tylko wtedy, gdy jest to zgodne z wnioskami szczytu.
– Cóż może być nawet silniejszego niż fakt, że Komisja Europejska, która zapewnia wykonanie rozporządzenia przez władzę wykonawczą, wyciąga wnioski, które definiują bardzo konkretnie: to jest rozporządzenie, to jest traktat, tu mamy budżet a tutaj mamy coś, co nazywa się rządy prawa. Jest ścisła linia demarkacyjna, całkowite rozdzielenie tych dwóch wymiarów, o ile w wielu punktach konkluzji można to zagwarantować – zaznaczył premier.
– Istnieją szczegółowe przepisy, które odróżniają, czym jest rozporządzenie, a czym jest umowa. Te wymiary są całkowicie od siebie oddzielone, o ile w wielu punktach tych wniosków można to zagwarantować – powiedział Morawiecki.
Premier podkreślił, że wnioski wymagają jednomyślności. „Dopóki nie zgodzimy się to zmienić, tego przepisu nie można zmienić” – powiedział.
– Mamy znacznie silniejsze gwarancje niż dwa tygodnie temu, to wynik negocjacji. Nie będę wypowiadał się w imieniu innych krajów, ale byli też przeciwnicy tych wniosków, które właśnie przyjęliśmy – powiedział premier.
– Konkluzje szczytu UE są stałym aktem prawa europejskiego. Mamy znacznie silniejsze gwarancje niż dwa tygodnie, dwa miesiące temu – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, „rozporządzenie można praktycznie zmienić za trzy miesiące, za sześć miesięcy”. – Jednak rozporządzenie, które musi być zgodne z dzisiejszymi wnioskami, nie jest łatwe do zmiany. Taką regulację można zmienić tylko wtedy, gdy w przyszłości zmienią się wnioski – przekonywał Morawiecki.
Przypomniał, że do zmiany wniosków wymagana jest jednomyślność. – Dopóki nie zgodzimy się na zmianę konkluzji, które dziś przyjęliśmy, rozporządzenie, które musi być zgodne z tymi konkluzjami, również nie może zostać zmienione. Mamy więc znacznie mocniejsze gwarancje niż dwa tygodnie czy dwa miesiące temu – podkreślił Morawiecki.
To efekt „bardzo przeciągających się negocjacji z prezydencją niemiecką”, ale także podczas Rady Europejskiej, w tym w ten czwartek.
Premier przyznał, że czwartkowych konkluzji było kilku przeciwników. – Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny, ponieważ udało nam się dobrze rozdzielić te dwie kwestie: budżet i jego ochronę, czyli tzw. Rządy prawa – podkreślił premier.
Osiągnęliśmy nasze cele, ale przed nami jest szerszy horyzont, chodzi o jedność Unii Europejskiej – powiedział węgierski premier Viktor Orban. Podkreślił, że pytanie brzmiało: „Gdzie jest ośrodek władzy w UE – czy to instytucje, czy państwa członkowskie?” Dziś mamy dowody na to, że UE jest wspólnotą krajów – dodał.
– Zawsze się cieszę, kiedy mogę walczyć po polskiej stronie, więc bardzo się cieszę – i to wspaniałe uczucie – kiedy osiągamy to, co osiągnęliśmy dzisiaj – wyjaśnił Orban.
– Walczyliśmy o nasze prawa. Udało nam się oprzeć szantażowi – dodał węgierski premier.
Na szczycie UE osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
„Mamy porozumienie w sprawie budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację” – napisał Michel na Twitterze.
O zawarciu umowy poinformował na Twitterze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. „Jak pisałem, możliwa jest zarówno suwerenność Polski, jak i wspólna Europa, są gwarancje naszych niezależnych praw i setki miliardów należnych nam funduszy europejskich” – pisał.
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.
(sp; mzs)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.