Connect with us

Nauka

Budimex z Eerrovial zakończył prace badawczo-rozwojowe dla PKN Orlen w Polsce

Published

on

Budimex z Eerrovial zakończył prace badawczo-rozwojowe dla PKN Orlen w Polsce

Budimex, polska spółka zależna Ferrovial, ukończyła Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen zlokalizowane w Płocku, jednym z najstarszych miast w Polsce. Głównym celem tego ośrodka badawczego jest rozwój przemysłu rafineryjno-petrochemicznego, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych oraz prowadzenie prac nad nowymi technologiami i produktami. Kompleks będzie również badał, jak usprawnić i zoptymalizować istniejące procesy. Do ukończenia i przekazania Centrum Badawczo-Rozwojowego inwestorowi PKN ORLEN przez Budimex potrzeba było 700 metrów sześciennych betonu, 180 kilometrów okablowania, 750 ton stali do zbrojenia oraz 22 kilometry rurociągów.

Kompleks, który zajmuje powierzchnię 43 tys. mkw. z możliwością rozbudowy w przyszłości, składa się z ośmiu obiektów. W jego skład wchodzą budynki biurowe i przemysłowe łączące funkcję badawczo-magazynową, budynek techniczny z laboratorium, zaplecze badawczo-badawcze z kartografią i pilotownią o powierzchni prawie 2000 m2 oraz magazyn do badań i surowc. materiały . W ramach inwestycji powstał magazyn zewnętrzny wraz z instalacjami do przygotowania mieszanek paliwowych, a także budynek biurowy stanowiący zaplecze administracyjne całego kompleksu oraz niezbędną infrastrukturę techniczną.

Prace prowadzone przez Budimex obejmowały również wykonanie infrastruktury do monitoringu budynków: dróg wewnętrznych, parkingów i manewrów. Zadanie Budimeksu, poza budową, obejmowało wyposażenie budynków Centrum w systemie „pod klucz” wraz z uruchomieniem dostarczonego sprzętu, materiałów i aparatury laboratoryjnej.

Inwestycja składa się z ośmiu instalacji. Kompleks budynków biurowo-przemysłowych łączących funkcję badawczo-magazynową obejmuje budynek techniczny z laboratorium, zaplecze badawczo-badawcze z pomieszczeniem pilotażowym i kartograficznym, wszystko na powierzchni ok. 2000 m2 oraz budynki magazynowe który będzie gospodarzem testów i surowców. W ramach inwestycji powstał również magazyn zewnętrzny z instalacją do przygotowania mieszanek paliwowych oraz budynek biurowy, w którym zlokalizowane są zaplecze administracyjne całego kompleksu oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna. Prace Budimeksu przewidywały również realizację infrastruktury towarzyszącej budynkom: dróg wewnętrznych, parkingów i manewrów. CBR zajmuje powierzchnię 43 000 metrów kwadratowych. Dostępna powierzchnia terenowa pozwoli w przyszłości na rozbudowę obiektów.

READ  Pięćdziesiąt sześć procent polskich imigrantów doświadczyło mowy nienawiści

Zaawansowana technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną instalację obiektów testowych o wysokości do 15 metrów. W skład kompleksu wchodzą również komora klimatyczna wysoko- i niskotemperaturowa, stanowisko dynamometru silnikowego oraz obiekty high-tech zlokalizowane w tzw. pasie generowania mediów, w tym dwie chłodnie kominowe, kotłownia na zbiorniki i sprężarka, zbiornik azotu i wody Oczyszczalnie.

Wartość kontraktu podpisanego w kwietniu 2019 roku wyniosła ok. 167 mln zł netto i była zarządzana według formuły EPC (inżynieria, akwizycja, budowa).

PKN Orlen jest europejskim sprzedawcą produktów rafineryjnych i produktów naftowych. Jest uważana za pierwszą spółkę giełdową w Polsce i prowadzi ważną działalność w Niemczech i krajach bałtyckich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *