Nauka
Budda Berenike na liście 10 najbardziej ekscytujących odkryć 2023 r
Posąg Buddy odkryty przez polsko-amerykańską ekspedycję archeologiczną w Berenike nad Morzem Czerwonym znalazł się w gronie 10 najciekawszych odkryć 2023 roku. Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW znalazło się na liście opublikowanej przez American Research Społeczeństwo za granicą.
Berenike to najważniejszy z rzymskich portów na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Stanowiła część szlaku handlowego, którym transportowano towary z odległych rejonów starożytnego świata – w tym Indii – do Cesarstwa Rzymskiego.
Odkrycia posągu Buddy dokonał zespół kierowany przez Rodneya Asta z Uniwersytetu w Heidelbergu, prowadzący badania w świątyni Izydy. Posąg wykonany z anatolijskiego marmuru został znaleziony na dziedzińcu głównej świątyni miasta.
Posąg o wysokości 71 cm przedstawia Buddę stojącego i trzymającego część szaty w lewej ręce. Wokół jego głowy znajduje się dysk z promieniami słonecznymi. Obok niej rośnie kwiat lotosu.
„Odkrycie, upublicznione w kwietniu 2023 r., spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej; doczekała się nawet własnej strony w Wikipedii” – podaje w notatce prasowej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
„To wyjątkowe odkrycie w całym starożytnym świecie śródziemnomorskim. Ani w Egipcie, ani w innych częściach Cesarstwa Rzymskiego nie odnaleziono rzeźby Buddy” – powiedział w kwietniu dr Mariusz Gwiazda z Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Dr Gwiazda nadzoruje badania w Berenike wspólnie z profesorem Stevenem Sidebothamem z Uniwersytetu Delaware w USA.
Posąg Buddy jest nie tylko najwybitniejszym z szeregu odkryć potwierdzających intensywne kontakty Berenike z Indiami; Naukowcy uważają, że jest to także dowód na obecność buddyzmu w świecie śródziemnomorskim.
Oprócz posągu w Berenike zidentyfikowano także fragmenty innych przedstawień z indyjską ikonografią wyrytą w miejscowym tynku, wraz z sanskryckim napisem i indyjskimi monetami.
Lista 10 najbardziej ekscytujących odkryć ASOR roku 2023 obejmuje te, które uważa się za przesunięte w granice dyscypliny i zapewniające nowy wgląd w starożytny świat. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej strona internetowa.
Amerykańskie Towarzystwo Badań Zagranicznych (ASOR) to amerykańskie towarzystwo naukowe założone w 1900 roku. Publikuje kilka ważnych czasopism archeologicznych z zakresu archeologii Bliskiego Wschodu, wspiera wykopaliska i inne projekty badawcze oraz organizuje ważne międzynarodowe konferencje naukowe w tej dziedzinie. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ bar/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”