Najważniejsze wiadomości
Bruksela podejmuje działania prawne przeciwko polskim wyrokom przeciwko prawu UE | Komisja Europejska
ten Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko Polsce w związku z eskalacją wieloletniej walki między Brukselą a Warszawą w związku z orzeczeniami krajowego trybunału konstytucyjnego kwestionującego nadrzędność prawa unijnego.
Organ wykonawczy UE powiedział, że ma „poważne obawy” o polski Trybunał Konstytucyjny i jego ostatnie orzecznictwo, powołując się na wyroki, w których sąd kwestionował pierwszeństwo prawa UE.
Polski Trybunał Konstytucyjny znajduje się w centrum systemu prawnego UE orzekł w lipcu środki nałożone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją, z ostrzeżeniem przed prawnym „Polexitem”.
Polska zgodziła się na nadrzędność prawa unijnego, kiedy przystąpiła do bloku w 2004 roku, ale prawicowy nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (Pis), który doszedł do władzy w 2015 roku, próbował zakwestionować tę zasadę, jednocześnie dopuszczając sądy krajowe kontrola przynieść.
Akcja UE jest odpowiedzią na wyrok lipcowy i podobny z października. Nastąpiły lata sporu prawnego o niezawisłość polskich sądów. Komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reynders: „Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać zasad porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa unijnego.”
Komisja stwierdziła również, że ma „poważne wątpliwości” co do niezależności i bezstronności polskiego Trybunału Konstytucyjnego, organu, w którym obecnie znajdują się byli posłowie PiS. Emerytowani sędziowie trybunału stwierdzili, że sąd tak: „Przestał wypełniać swoje konstytucyjne obowiązki i obowiązki” od reorganizacji członkostwa.
Rząd Polski twierdził, że pozew był zamachem na jego suwerenność. „KE wszczyna postępowanie i chce podporządkować trybunał konstytucyjny w Polsce prawu unijnemu” tweetował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „To zamach na polską konstytucję i naszą suwerenność”.
Beata Szydło, która była premierem Polski w latach 2015-2017, a obecnie jest europosłanką, tweetował: „To nie jest walka prawna, ale atak na polską konstytucję” [and] fundamenty polskiej państwowości. KE dąży do pozbawienia Polski jej praw jako suwerennego państwa.”
Prawnicy twierdzą, że to ważne, ale spóźnione posunięcie. „Wspaniale, że tak się dzieje i nie ma możliwości, aby Komisja utrzymała wiarygodność w zakresie praworządności, śledząc przygody [the] Slajd polskiego Trybunału Konstytucyjnego” – napisał Jakub Jaraczewski, badacz z Democracy Reporting International.
Polski rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź na „wezwanie do usunięcia uchybienia” Komisji. Sprawa mogłaby trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co groziłoby nałożeniem na Warszawę dziennych kar pieniężnych.
To dopiero ostatnia z serii sporów sądowych przeciwko Polsce wszczętych przez Komisję, która również dała Warszawie dostęp do 35,6 mld dolarów.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.