Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Bruksela „będzie musiała działać”, jeśli konflikt Polski naruszy prawo UE, mówi Věra Jourová

Published

on

Bruksela „będzie musiała działać”, jeśli konflikt Polski naruszy prawo UE, mówi Věra Jourová

Komisja Europejska „bardzo uważnie” śledzi kryzys polityczny w Polsce i „będzie musiała działać”, jeśli sytuacja się pogorszy i nastąpi naruszenie prawa UE – ostrzegła w środę Věra Jourová.

REKLAMA

„Oczywiście obserwujemy” – Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za wartości przejrzystości, powiedziała Euronews w wywiadzie udzielonym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. „Każdego dnia coś się dzieje”.

W Polsce od tygodni trwa ostry spór pomiędzy premierem Donaldem Tuskiem, który w zeszłym miesiącu powrócił do władzy z mandatem przywrócić rządy prawa w kraju i prezydentem Andrzejem Dudą, politycznie powiązanym z poprzednią partią rządzącą „PiS”.

W ciągu ośmiu lat rządów PiS Warszawa znalazła się w bezpośredniej konfrontacji z Brukselą w sprawie praw podstawowych, niezależności sądownictwa, wolności prasy itp. Ingerencja w wybory – Tematy poruszane w portfolio Jourovej.

Całkowity roczny konflikt doprowadził do wielu procesów sądowych, wielomilionowych kar finansowych i zablokowania funduszy na naprawę skutków pandemii Covid-19. Tusk, zdeklarowany Europejczyk, obiecał przekształcenie stosunków z Brukselą i przywrócenie Polski do centrum politycznego.

Jednak pierwsze kroki jego rządu w dążeniu do tego celu spotkały się z krytyką w kraju i za granicą.

Tuż po objęciu urzędu rząd Tuska uporządkował zwolnienie bez wypowiedzenia dyrektorzy telewizji publicznej, radia i agencji informacyjnych na tej podstawie, że byli to lojaliści PiS, którzy zamienili nadawców publicznych w machiny propagandowe. Nagłe zmiany wywołały gniewną reakcję konserwatystów i zaostrzyły rozgrywkę Tuska z Dudą.

„To są działania całkowicie nielegalne” – stwierdził Duda. „To jest anarchia”.

Prezydent w odwecie zawetował nową ustawę, która przeznaczyła mediom publicznym 3 miliardy złotych (około 700 milionów euro) i zmusiła ministerstwo kultury do rozwiązania domów mediowych na czas restrukturyzacji.

Zapytana o obecną sytuację Věra Jourová stwierdziła, że ​​Komisja Europejska „zawsze jest zaniepokojona zmianami w mediach publicznych” i może podjąć działania prawne, jeśli dowie się o możliwych naruszeniach prawa UE.

READ  Strajk kobiet we Wrocławiu. 40 napastników zaatakowało marsz [FILM]

„Oglądamy. Bardzo uważnie obserwujemy, co dzieje się w sektorze medialnym w Polsce” – Jourová powiedziała Euronews w Davos, zaznaczając, że omawiała tę kwestię z prezydentem Dudą na spotkaniu na Światowym Forum Ekonomicznym.

„Jeśli istnieje sprzeczność z obowiązującym prawem UE, musimy działać”.

Wiceprezydent powiedział: Ustawa o wolności mediówUstawa zawierająca przepisy mające na celu ochronę dziennikarzy i firm medialnych przed ingerencją polityczną nie jest jeszcze wykonalna, ponieważ wymaga jeszcze ratyfikacji przez Parlament Europejski i państwa członkowskie.

„To właśnie próbowałam dzisiaj wytłumaczyć prezydentowi Dudzie: że nie mając prawa, nie możemy działać w ramach naszych kompetencji” – dodała.

Jednak nie tylko branża medialna trafia na pierwsze strony gazet.

Ostatnio Tusk i Duda starli się po tym, jak dwóch polityków PiS skazanych za nadużycie władzy szukało schronienia w pałacu prezydenckim, aby uniknąć wykonania swoich wyroków karnych. Doprowadziło to do bezprecedensowej interwencji policji, która weszła do pałacu w celu dokonania aresztowań.

Duda rzucił jego wsparcie Poparł obu mężczyzn, byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego byłego zastępcę Macieja Wąsika, i obiecał im ułaskawienie, mimo że wcześniej wydał ułaskawienie uznane przez prawników za nielegalne.

Osobno Duda skrytykował rząd Tuska po tym, jak minister sprawiedliwości poinformował, że Dariusz Barski, naczelny prokurator kraju, został zwolniony ze swoich obowiązków. Prezydent zaskarżył tę decyzję, gdyż – jak stwierdził – została podjęta bez oczekiwania na jego formalną opinię. Minister sprawiedliwości odpowiedział jednak, że Barski został nielegalnie powołany przez poprzedni rząd PiS.

W miarę wzrostu napięcia Duda i Tusk spotkał w poniedziałek twarzą w twarz, ale żadne z nich nie zasygnalizowało wyraźnego zamiaru zmiany kursu. Duda powiedział, że zwrócił się do Tuska, aby „proszę przestać łamać prawo”, a premier powiedział, że jego władza wykonawcza będzie kontynuować swoją misję „przywrócenia prawa i porządku, czy się to komuś podoba, czy nie”.

REKLAMA

W wywiadzie dla Euronews Jourová wyraziła współczucie dla Tuska i podkreśliła potrzebę cofnięcia najbardziej szkodliwych zmian poprzedniego rządu PiS, w tym wysoce kontrowersyjnej reformy sądownictwa Europejski Trybunał Sprawiedliwości Orzeczenie podważa prawo do dostępu do niezależnego i bezstronnego wymiaru sprawiedliwości.

READ  Próby cenzurowania przez polską partię rządzącą artystów LGBTQ+

„Donald Tusk i jego rząd znaleźli się w sytuacji, w której w polskim wymiarze sprawiedliwości jest wiele do naprawienia” – stwierdziła Jourová.

„Zawsze wysiłkiem Komisji było prowadzenie dialogu z polskim rządem i zadawanie mu pytań: czy moglibyście zatrzymać reformę ograniczającą niezależność sędziów?”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *