Gospodarka
Brexit News: Jeśli Wielka Brytania prosperuje poza UE, Polska i inni opuszczą blok – mówi Polak | Świat | Aktualności
Janusz Kowalski, wiceminister stanu, mówił o narastających napięciach między Polską a Brukselą, która ostatnio podjęła próbę powiązania dotacji pieniężnych z programu pomocy na koronawirusa z Warszawą, aby pomóc w kontrowersyjnych reformach sądownictwa. Ostrzegł też przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, że nierozsądne byłoby przyjmowanie obecnego członkostwa Polski za pewnik.
Pan Kowalski, członek centroprawicowej Solidarnej Polski, powiedział Express.co.uk: „Chcemy być realistami w każdym międzynarodowym sojuszu.
„Najwyższy czas zatem ocenić jakość członkostwa Polski w UE.
„Unia Europejska to nie Święty Mikołaj – nic nie jest dawane Polsce za darmo.
„Na przykład Polska płaci wysoką cenę za szkodliwe regulacje unijne, w tym w transporcie i energetyce”.
Jako przykład, Kowalski powiedział, że Bruksela jest odpowiedzialna za gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej w Polsce, co nazwał „spekulacyjnymi zasadami UE”, co jest nawiązaniem do polityki bloku polegającej na usuwaniu reguł w celu uwzględnienia kosztów dyktowanych przez siły rynkowe Wola.
Dodał: „W okresie po Brexicie z uwagą obserwuję Wielką Brytanię.
KONTYNUUJ CZYTANIE: „Trump jest szefem organizacji terrorystycznej” – mówi były szef komunikacji Scaramucci
„Realizacja umowy koalicyjnej z 2018 roku pomiędzy SPD-CDU w Niemczech doprowadziła do wprowadzenia w grudniu 2019 roku tzw. Zielonego Ładu”.
Koszty transformacji energetycznej w Polsce przekroczyły 700 mld euro – choć koszty te nie zostały poniesione przez UE – podkreślił Kowalski.
Powiedział: „Podobnie jak waluta euro, Zielony Ład jest kolejnym instrumentem wsparcia niemieckiej hegemonii gospodarczej w UE.
„Zielony Ład wspiera regulacje eksportowe niemieckiego sektora OZE i rosyjskiego gazu z Nord Stream.
„W latach 80. nikt nie wierzył, że Związek Radziecki może się rozpaść. 10 lat później już go nie było.
„Jestem zwolennikiem członkostwa Polski w UE jako organizacji suwerennych państw, a jednocześnie zagorzałym przeciwnikiem federalizacji UE i zmniejszania suwerenności państw narodowych”.
Niemniej jednak wszystkie oczy skierowane były teraz na Wielką Brytanię jako istotę spoza UE, przyznał Kowalski.
Dodał: „ Jeśli Wielka Brytania rozwija się poza UE szybciej niż w UE – co, jak sądzę, stanie się tak, ponieważ ma pełny dostęp do unijnego rynku bez ograniczeń dyrektywami brukselskimi – to tylko kwestia. czas wcześniej Kwestia jakości UE jest podnoszona także w innych krajach Unii.
„Takie pytania padają z roku na rok także w Polsce, zwłaszcza jeśli UE nie inicjuje procesu reform lub ograniczenia wzrostu biurokracji”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”