Connect with us

Gospodarka

Brak zmiany polskich stóp procentowych i silniejszy złoty mogą zmienić zasady gry | Pstryknąć

Published

on

Brak zmiany polskich stóp procentowych i silniejszy złoty mogą zmienić zasady gry |  Pstryknąć

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych (główna stopa wynosi 5,75%) nie jest zaskoczeniem. Czekamy na jutrzejszą konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego. Z jednej strony ostatni komunikat wskazuje na koniec cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, z drugiej strony główne banki centralne rozpoczną łagodzenie polityki pieniężnej (Fed, EBC, CNB). Co więcej, obraz zewnętrznej inflacji znacznie się poprawia, a konsensus przesuwa się w kierunku wcześniejszego powrotu CPI do celu w strefie euro i USA lub nawet wcześniejszych obniżek przez Fed i Europejski Bank Centralny.

Drobna zmiana w komunikacie prasowym po spotkaniu

W oficjalnym komunikacie pisemnym Rada oceniła, że ​​niedawna aprecjacja przyczynia się do ograniczenia inflacji i jest zgodna z fundamentami gospodarki. RPP od wielu miesięcy wyrażała wolę, aby taki ruch kursu złotego nastąpił. Sugeruje to, że zdaniem NBP dalsza aprecjacja złotego nie jest już pożądana i nie byłaby korzystna dla polskiej gospodarki. Decydenci odnotowali także dalszy spadek inflacji bazowej w listopadzie oraz deflację PPI, co zdaniem Rady potwierdza wygaśnięcie większości zewnętrznych szoków podażowych. RPP wspomniała także o stopniowym ożywieniu gospodarczym.

Komunikat i decyzje RPP w nadchodzących miesiącach

Zastanawiamy się, w jakim kierunku będzie podążać komunikacja RPP w nadchodzących miesiącach. Istnieje duża niepewność, czy polityka pieniężna będzie jeszcze bardziej restrykcyjna, czy też – podobnie jak inne banki – neutralna, a może bardziej gołębia. Czynniki wskazane w komunikacie prasowym, które będą miały wpływ na decyzje polityczne w nadchodzących miesiącach, obejmują zakres ekspansji fiskalnej, zakres i termin dostosowań cen regulowanych oraz ich wpływ na inflację. Decydenci powtórzyli, że przyszłe decyzje będą zależały od napływających danych makroekonomicznych.

Stopy procentowe w 2024 roku pozostają bez zmian, ale pojawiły się nowe czynniki ryzyka

READ  Putin: Nord Stream 2 może pomóc obniżyć wysokie ceny energii w Europie | Wiadomości na temat ropy i gazu

Naszym zdaniem RPP prawdopodobnie wstrzyma się ze zmianami głównych parametrów polityki pieniężnej w 2024 roku i czeka na kluczowe decyzje zarządu dotyczące profilu inflacji (regulowane ceny energii, działania ochronne, VAT na żywność) oraz informacji nt. wielkości ekspansji fiskalnej w Rok 2024 Pierwsze poważne rozważania na temat poziomu stóp procentowych RPP prawdopodobnie podejmie w marcu podczas kolejnej projekcji inflacji, która powinna uwzględnić powyższe czynniki.

Jeżeli zrealizuje się nasz scenariusz inflacyjny (tj. w krótkim okresie inflacja może być niższa, szczególnie inflacja bazowa, ale w dłuższym okresie nadal będzie utrzymywać się powyżej celu), nie będzie miejsca na obniżki stóp procentowych NBP, przynajmniej do końca br. 2024.

Naszym zdaniem obraz perspektyw inflacji w Polsce może ulec zmianie wraz z dalszym umocnieniem złotego. Widzimy ryzyko umocnienia złotego i wcześniejszego powrotu CPI do celu, co sugeruje wcześniejsze obniżki niż obecnie zakładamy. Jednocześnie duży napływ środków unijnych, bezpośrednie inwestycje zagraniczne i ekspansja fiskalna przemawiają przeciwko obniżkom stóp procentowych, gdyż mogłyby pobudzić aktywność gospodarczą; Bilans ryzyka sugeruje wcześniejszą obniżkę, niż zakładamy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *