Świat
Boris Johnson obiecuje nową pomoc wojskową dla Ukrainy po niespodziewanej wizycie brytyjskiego premiera w Kijowie
Johnson i kanclerz Austrii Karl Nehammer złożyli w sobotę osobne wizyty w Zełenskim, ostatnią z serii przywódców, którzy udali się do kraju w czasie trwającej inwazji Rosji.
Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez ambasadę Ukrainy w Wielkiej Brytanii pokazało Johnsona siedzącego naprzeciw Zełenskiego przy stole w pokoju o różowo-zielonym tynku. Post zawierał słowo „niespodzianka” i mrugające emoji.
Służba prasowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformowała na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że obaj przywódcy przeprowadzili rozmowy w Kijowie i zamieścili kilka zdjęć z niezapowiedzianego wcześniej spotkania między nimi.
Johnson napisał na Twitterze, że jego wizyta w Kijowie była „oznaką naszego niezachwianego wsparcia dla narodu ukraińskiego” i zapowiedział nowy pakiet pomocy finansowej i wojskowej.
„Ukraina przeciwstawiła się przeciwnościom losu i odepchnęła siły rosyjskie u bram Kijowa w największym wyczynie zbrojnym XXI wieku” – powiedział w oświadczeniu brytyjski premier.
Pochwalił „zdeterminowane przywództwo” Zełenskiego oraz „niezwyciężony heroizm i odwagę narodu ukraińskiego”, dodając, że Wielka Brytania „niewzruszenie stoi u jego boku w tej toczącej się walce… jesteśmy w niej na dłuższą metę”.
Po spotkaniu Downing Street powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii dostarczy pojazdy opancerzone i systemy rakiet przeciwokrętowych „dodatkowo do ogłoszonego w piątek wysokiej jakości sprzętu wojskowego o wartości 100 milionów funtów.
Spotkanie Zełenskiego i Nehammera było oddzielone od spotkania z Johnsonem i odbyło się wcześniej w sobotę, jak podał oficjalny kanał Zełenskiego Telegram.
Nehammer powiedział w sobotę, że chociaż jego kraj jest neutralny militarnie, „rozumiemy, że musimy pomóc tam, gdzie mają miejsce niesprawiedliwość i zbrodnie wojenne”.
Według jego biura, Nehammer miał spotkać się z premierem Denysem Schmyhalem i burmistrzem Kijowa Vitali Klitschko przed powrotem do Austrii w sobotę wieczorem.
Nehammer powiedział, że Bucha jest „miejscem zbrodni wojennych”.
„Musimy zwrócić uwagę ONZ na te zbrodnie wojenne, a międzynarodowe sądownictwo musi rozpocząć dochodzenie i zwalczać te zbrodnie” – powiedział podczas konferencji prasowej z Zełenskim.
Podwójna wizyta Johnsona i Nehammera miała miejsce dzień po podróży na Ukrainę wysokich rangą urzędników Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Josep Borrell, czołowy dyplomata bloku, odwiedzili w piątek Kijów i Bucza wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem.
Sarah Dean z CNN relacjonowała z Przemyśla w Polsce, a Ivana Kottasova pisała z Londynu. James Frater z CNN, Radina Gigova, Alex Hardie, Tara John i Max Foster stworzyli reportaże.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”