Connect with us

Świat

Bogota, Kolumbia: W jednym z najwyżej położonych miast na świecie rozpoczyna się racjonowanie wody, gdy jej zasoby osiągną krytyczny poziom

Published

on

Bogota, Kolumbia: W jednym z najwyżej położonych miast na świecie rozpoczyna się racjonowanie wody, gdy jej zasoby osiągną krytyczny poziom


Bogota Kolumbia
CNN

W stolicy Kolumbii, Bogocie, w tym tygodniu na kontach w mediach społecznościowych szeroko rozpowszechniany jest nowy mem, gdy miasto zmaga się z kryzysem wodnym.

To zdjęcie C. Montgomery’ego Burnsa, superzłoczyńcy z serialu animowanego „Simpsonowie”, pojawiającego się w drzwiach z bukietem czerwonych róż i pudełkiem czekoladek w kształcie serca. Uśmiechnięty – mówi: „Widziałem, że twoje podejście do racjonowania wody różni się od mojego”.

Mem odzwierciedla poczucie czarnego humoru wśród niektórych Bogotańczycy po poniedziałkowym ogłoszeniu władz miasta, że ​​mieszkańcy będą musieli racjonować wodę, ponieważ susza wywołana El Niño powoduje, że zbiorniki osiągają rekordowo niski poziom.

Racjonowanie weszło w życie w czwartek rano. Bogota i dziesiątki okolicznych miast zostały podzielone na dziewięć różnych stref, w których bieżąca woda pitna jest odcięta na 24 godziny i resetowana co dziesięć dni. Działania te dotkną około 9 milionów osób.

Kryzys wodny w tym kraju dotyka milionów ludzi

Według władz istnieją plany awaryjne zapewniające ciągłość dostaw do szkół i szpitali.

Ale jak sugeruje mem „Simpsonowie”, niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, czy nie będą musieli zacząć spotykać się z przyjaciółmi po drugiej stronie miasta, aby uzyskać dostęp do wody pitnej.

Środki te stanowią część planów awaryjnych wprowadzonych przez rząd Kolumbii i burmistrza miasta po tym, jak zasoby zbiorników osiągnęły „historycznie niski” poziom.

Zbiorniki Chuza i San Rafael, będące częścią systemu Chingaza dostarczającego 70% wody pitnej miasta, znajdują się szczególnie krytyczne stanowiskawedług władz lokalnych.

„Nie marnujmy teraz ani kropli wody w Bogocie” – powiedział burmistrz Carlos Fernando Galán na poniedziałkowej konferencji prasowej, dodając: „Pomoże nam to szybciej znieść lub zmniejszyć te ograniczenia”.

Galán wezwał do „zmiany zachowań, która będzie trwała w dłuższej perspektywie i zagwarantuje każdemu wystarczającą ilość wody”, dodając, że pojemność niektórych zbiorników wynosi mniej niż 20% w porównaniu ze średnią historyczną dla tej pory roku.

READ  Jake Sullivan po raz pierwszy rozmawia z doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Izraela

Poziom wody w zbiorniku San Rafael na obrzeżach Bogoty, będącym źródłem wody pitnej dla miasta, jest bardzo niski w związku ze zjawiskiem klimatycznym El Niño, które miało miejsce 5 kwietnia 2024 r.

Nierzadko miasta w Ameryce Łacińskiej borykają się z kryzysami wodnymi. Bogota graniczy z Meksykiem na północnym zachodzie, gdzie wody również może zabraknąć, ponieważ połączenie zmiany klimatu, El Niño, położenia geograficznego i szybkiego rozwoju obszarów miejskich ogromnie obciąża zasoby wodne.

Jednak jest to pierwszy przypadek w najnowszej historii, kiedy Bogota została zmuszona do wdrożenia środków racjonowania wody.

Położona na płaskowyżu górskim Bogota jest jedną z najwyżej położonych stolic na świecie, na wysokości ponad 2600 metrów (8500 stóp) nad poziomem morza. Na wschodzie leżą szczyty Andów, na zachodzie rozciąga się bujna dolina, przez którą wije się Magdalena, największa rzeka Kolumbii i ważne źródło wody.

Wilgoć z tropikalnych lasów deszczowych wzdłuż rzeki Magdalena unosi się w górę dolin górskich i zderza się z niższymi temperaturami powyżej, powodując deszcz.

Jak wszyscy Bogotano wie, że deszcz jest zjawiskiem dość powszechnym w mieście, które w dużym stopniu jest od niego uzależnione w zakresie zapotrzebowania na wodę.

„Zaopatrzenie w wodę większości miast na całym świecie opiera się na warstwach wodonośnych. Bogota wyróżnia się tym, że całe nasze zaopatrzenie pochodzi z wód powierzchniowych, takich jak zbiorniki wodne, które są bardziej podatne na opady deszczu” – powiedział Armando Sarmiento, profesor ekologii na Uniwersytecie Javeriana w Bogocie.

To właśnie uzależnienie od deszczu sprawia, że ​​Bogota jest szczególnie narażona na suszę, Sarmiento powiedział CNN.

Oznaczenia poziomu wody w zbiorniku San Rafael.  Burmistrz Carlos Galán ogłosił, że racjonowanie wody w Bogocie rozpocznie się 11 kwietnia.

Według władz lokalnych od zeszłego roku miasto doświadcza długich okresów suszy z powodu skutków El Niño.

El Niño to naturalny wzorzec klimatyczny występujący na Pacyfiku wzdłuż równika i wpływający na pogodę na całym świecie. W Kolumbii doprowadziło to do wyższych temperatur i mniejszych opadów.

W kraju tak podzielonym politycznie jak Kolumbia pilność walki z El Niño jest rzadkim punktem konsensusu. W styczniu rząd wydał dekret dotyczący klęski żywiołowej, aby zmobilizować zasoby do zwalczania niszczycielskich skutków, w tym pożarów i niedoborów wody.

READ  Covid News: Biden sugeruje, że zakończenie nakazów masek jest „przedwczesne”

Plany racjonowania wody w Bogocie poparł prezydent kraju, który w przeszłości miał napięte stosunki z burmistrzem miasta.

Kolumbijski Rzecznik Praw Obywatelskich, agencja cywilna, której zadaniem jest ochrona praw obywatelskich i człowieka, wydała we wtorek oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​długoterminowe niezawodne dostawy wody są podstawowym prawem człowieka, a Ministerstwo Środowiska rozpoczęło w lutym kampanię hasztagową #ElNinoNoEsUnJuego (El Niño nie jest mecz), aby ostrzec Kolumbijczyków, aby nie lekceważyli kryzysu.

Ponieważ ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów i susza, stają się coraz częstsze i poważniejsze w wyniku globalnego ocieplenia, eksperci ostrzegają, że obciążenie systemów wodociągowych miast będzie tylko wzrastać.

Kolumbijska minister środowiska Susana Muhamad wezwała władze miasta do opracowania długoterminowych planów kurczących się zasobów wody.

„Dotarliśmy do punktu, w którym, jeśli nie będziemy szanować naturalnego cyklu zaopatrzenia zbiorników, jeśli nie będziemy szanować naturalnego obiegu wody, nie możemy już oczekiwać, że poziom wody będzie spadał jak wcześniej” – powiedziała w poniedziałek reporterom. Wezwała do powołania grupy zadaniowej, która miałaby ograniczyć ekspansję miejską Bogoty w kierunku obszarów naturalnych.

Ekolog Sarmiento powiedział CNN, że choć trudno przewidzieć, jak będzie ewoluował klimat w nadchodzących latach, zarówno miasto, jak i cały kraj muszą być lepiej przygotowane na przyszłe kryzysy na znacznie większą skalę.

„W takich chwilach wszyscy skupiają się na indywidualnych korzyściach, takich jak ograniczenie własnego prysznica” – powiedział. Dodał jednak, że problem jest znacznie większy, szczególnie w Bogocie, która jest również jednym z najbardziej ruchliwych obszarów przemysłowych Kolumbii.

„Jako społeczeństwo musimy ponownie przemyśleć sposób korzystania z wody”.

Heather Law i Ana Melgar z CNN wniosły swój wkład w reportaże.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *