Gospodarka
BNR kupił rządowy. Obligacje warte tylko 0,4% PKB – znacznie mniej niż na Węgrzech i w Polsce
Narodowy Bank Rumunii (BNR) skupował rządowe papiery wartościowe na bardzo małą skalę, w przeciwieństwie do innych banków centralnych w regionie, i nie w celu luzowania ilościowego, twierdzi Cristian Popa, członek zarządu BNR.
Zakupy rządowych papierów wartościowych przez Rumuński Bank Centralny stanowiły w 2021 r. 0,4% PKB.
Dla porównania Narodowy Bank Polski kupił równowartość 5,5% PKB, Narodowy Bank Węgier 6,9% PKB, podczas gdy Europejski Bank Centralny kupił aktywa warte ponad 40% PKB strefy euro – przekonuje Popa w nowej notatce. Ziarul Financiar zgłoszone.
W kwietniu 2020 r. BNR po raz pierwszy zaczął kupować obligacje rządowe na rynku wtórnym, co ułatwiło finansowanie budżetu. Transakcje takie były przeprowadzane po tym, jak BNR stał się wierzycielem netto w relacjach z bankami komercyjnymi.
BNR twierdził, że zdecydował się na zakup obligacji rządowych w walucie lokalnej (lei) z rynku wtórnego w celu wzmocnienia strukturalnej płynności w systemie bankowym, co pomogłoby finansować gospodarkę realną i sektor publiczny w dobrych warunkach.
(źródło zdjęcia: Iryna Drodz/Dreamstime.com)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”