Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Wskaźniki nastrojów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej spadają na kwestie polikryzysowe

Published

on

bne IntelliNews – Wskaźniki nastrojów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej spadają na kwestie polikryzysowe

Wskaźniki nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej (ESI) dla Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) spadły w maju, gdy polikryzys, który dotknął świat, odbił się na gospodarkach w całym regionie.

„Wskaźniki nastrojów gospodarczych WE dla Europy Środkowo-Wschodniej wykazały w czerwcu ogólny spadek nastrojów w całym regionie i we wszystkich sektorach do poziomów niewidzianych od roku”, powiedział Liam Peach, ekonomista rynków wschodzących Capital Economics, Uwaga. „Aktywność gospodarcza generalnie utrzymuje się dobrze od początku wojny na Ukrainie kilka miesięcy temu, ale druga połowa tego roku prawdopodobnie stanie się trudniejsza i uważamy, że ożywienie gospodarcze gwałtownie zwolni”.

Stały strumień kryzysów spowolnił wzrost, poczynając od globalnej pandemii koronawirusa (COVID-19) w 2020 r., która napędzała szybko rosnącą inflację. Sytuacja pogorszyła się po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym, wywołując kryzys żywnościowy po tym, jak ukraiński eksport zboża został wstrzymany z powodu rosyjskiej blokady morskiej. Bank Światowy podsyca inflację i ostrzega teraz świat przed stagflacją, jeśli banki centralne nie podniosą agresywnie stóp procentowych, jak wielu zaczęło.

Z powodu tej polikryzysu nastroje gospodarcze pogorszyły się w maju w ośmiu z dziesięciu gospodarek objętych Capital Economics. Największe spadki miały miejsce na Słowacji iw krajach bałtyckich, natomiast niewielkie wzrosty odnotowano w Bułgarii i Chorwacji.

„Nasza miara ważona PKB dla Europy Środkowo-Wschodniej spadła do 97,1 z 98,9, najniżej od kwietnia ubiegłego roku i znacznie poniżej ostatniego szczytu 120,0 w lutym”, informuje Peach.

Rosnąca inflacja jest główną przyczyną pogorszenia nastrojów i pomimo kilku rund podwyżek, większość krajów regionu boryka się obecnie z głęboko ujemnymi realnymi stopami procentowymi.

W obliczu bardziej stromych podwyżek stóp procentowych coraz bardziej prawdopodobne staje się, że znaczna część Europy pogrąży się w recesji w przyszłym roku, co negatywnie wpłynie na nastroje. Nastroje w sektorze usług spadły szczególnie gwałtownie w gospodarkach środkowoeuropejskich Słowacji, Węgier i Czech, donosi Capital Economics, podczas gdy zaufanie konsumentów było słabe. Największe spadki zaufania konsumentów miały miejsce w krajach bałtyckich, gdzie zaufanie spadło do najniższego poziomu od początku 2010 r., ponownie przy bardzo wysokiej inflacji.

READ  Zobacz, kto otrzyma czternastą emeryturę. Pojawiła się wstępna data wypłaty [17.12.2020]

Gospodarka już zwalnia, a Bank Światowy prawie o połowę obniżył swoje prognozy wzrostu dla Europy do 2,9% w swoich najnowszych prognozach makroekonomicznych z czerwca. Nastroje w budownictwie spadły do ​​poziomów nienotowanych od ponad roku w największych gospodarkach regionu: Polski, Węgier i Rumunii.

Również w Polsce nastroje w przemyśle spadły do ​​najniższego od siedmiu miesięcy inflacja wzrosła dwucyfrowe, poziom niespotykany od lat 90. XX wieku.

Jednak według Capital Economics badanie sugeruje również, że wzrost cen osiąga szczyt i może spowolnić w drugiej połowie tego roku.

„Oczekiwania dotyczące cen sprzedaży przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym spadły drugi miesiąc z rzędu, a spadły w sektorze usług (choć osiągnęły nowy rekord w sektorze detalicznym). Przy tak wysokich cenach energii na całym świecie, niedoborach surowców łagodzą się powoli, a silny wzrost płac wpływa na koszty przedsiębiorstw, presja inflacyjna prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie do 2023 r. – podsumował Peach.








Tabela 1: Wskaźniki ekonomiczne

Polska

Republika Czeska

Węgry

Rumunia

Słowacja

Bułgaria

Chorwacja

Litwa

Łotwa

Estonia

Uszkodzić.

98,3

91,2

103,1

103,7

96,2

95,6

109,5

100,7

95,4

101,3

kwiecień

98,6

92,7

102,7

104,3

91,1

95,8

110,3

100,5

95,0

100,0

Mogą

97,8

96,8

102,4

102,2

98,2

94,8

109,3

101,6

94,4

96,6

Czerwiec

96,0

94,6

100,3

100,8

92,4

98,5

109,4

100,2

90,3

92,6

Źródła: Komisja Europejska, Refinitiv

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *