Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Według wstępnych szacunków wzrost polskiego PKB w pierwszym kwartale spadnie do 1,3% r/r

Published

on

bne IntelliNews – Według wstępnych szacunków wzrost polskiego PKB w pierwszym kwartale spadnie do 1,3% r/r

Polski PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 1,3% rok do roku (diagram) nieco osłabnie w porównaniu do wzrostu o 1,6% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, jak wynika ze wstępnych szacunków z 15 maja, sezonowo wyrównanych danych GUS.

Ekspansja sugeruje, że ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane, choć nie wykazuje jeszcze trwałej tendencji wzrostowej.

„Wzrost gospodarczy w Polsce stopniowo się ożywia, jednak niska aktywność w gospodarkach głównych partnerów handlowych Polski, w szczególności trwająca recesja w niemieckim przemyśle, ogranicza skalę ożywienia” – stwierdził Bank Millennium.

Dane CIS pokazały również, że skorygowana kwartalna ekspansja wyniosła 0,4%, po spadku o 0,1% kwartał do kwartału w październiku i grudniu.

Nieskorygowany wzrost PKB w czwartym kwartale wzrósł do 1,9% rok do roku, po wzroście o 1% rok do roku w poprzednim kwartale. Szczegółowe zestawienie danych o PKB zostanie opublikowane pod koniec maja.

Analitycy zakładają, że kolejne kwartały przyniosą prawdopodobnie lepszą dynamikę wzrostu.

„To potwierdzenie długo oczekiwanego scenariusza stopniowego ożywienia gospodarczego w 2024 r., napędzanego głównie przyspieszeniem konsumpcji prywatnej. Wierzymy, że ta pozytywna tendencja będzie kontynuowana i zwiększy dynamikę PKB do 3% w 2024 roku” – stwierdził w komentarzu Santander Bank Polska.

Dane o PKB za I kwartał nie zmieniają znacząco perspektyw polityki pieniężnej.

„W warunkach ożywienia wzrostu gospodarczego, wysokiej inflacji bazowej, wysokiej dynamiki płac, a także niskiego bezrobocia Narodowy Bank Polski (NBP) nie będzie spieszył się z obniżkami stóp procentowych” – stwierdził Bank Millennium.

Od października referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 5,75%.

READ  Bardziej niż kiedykolwiek europejski sektor energetyczny musi być zjednoczony w procesie sprawiedliwej transformacji i bezpieczeństwa energetycznego – EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *