Najważniejsze wiadomości
bne IntelliNews – Według wstępnych szacunków wzrost CPI w Polsce rośnie do 5,4% rok do roku
Wzrost CPI w Polsce przyspieszył w sierpniu do 5,4% rok do roku, tym samym wzrost przyspieszył o 0,4 punktu procentowego w stosunku do wartości rocznej z poprzedniego miesiąca, podał 31 sierpnia urząd statystyczny WNP.
Odczyt Flash oznacza inflację w Polsce na najwyższym od 20 lat poziomie i coraz bardziej politycznie podsyca debatę na temat stanu gospodarki po pandemii. Jednak podjęcie przez Narodowy Bank Polski (NBP) powstrzymania przyspieszonej inflacji wydaje się mało prawdopodobne, dopóki nie będzie jasne, jak duży będzie wpływ oczekiwanej czwartej fali pandemii COVID-19 (koronawirusa).
Jednak rośnie konsensus, że NBP może dokonać niewielkiej podwyżki stóp również w tym roku.
„Ponieważ niepewność co do wpływu oczekiwanego nasilenia pandemii maleje, w tym roku w Radzie Polityki Pieniężnej może być większość, która zaostrzy warunki monetarne” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do danych z WNP.
„Odkładanie tej decyzji w przyszłość… oznacza szybki i znaczący wzrost ceny pieniądza w najbliższych latach w celu utrzymania dynamiki cen w ryzach i zmniejszenia ryzyka spirali cenowo-płacowej”, jak twierdzi Bank Millennium znany także.
Wynik Flash jest powyżej konsensusu rynkowego, który przewiduje wzrost o 5,2% rok do roku. Większość analityków uważa, że inflacja pozostanie wysoka przez cały 2021 rok.
„[We expect that] Inflacja do końca tego roku utrzyma się powyżej 5%. Spadek inflacji oczekiwany w II kwartale 2022 r. nie będzie głęboki, a inflacja CPI może w przyszłym roku przekroczyć 3%” – powiedział w komentarzu polski bank państwowy PKO BP.
Inflacja CPI wzrosła w sierpniu przez wszystkie składniki bazowe, inflacja bazowa wzrosła z 3,7% r/rw lipcu do 3,9% -4% r/r, szacują analitycy.
Poza inflacją bazową, czyli wzrostem cen z wyłączeniem cen żywności i energii, w sierpniu gwałtownie wzrosła inflacja za sprawą paliw, jej ceny wzrosły o 28% r/ri tylko nieznacznie osłabły po wzroście o 30% r/rw poprzednim miesiącu.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych również zwiększyły swoją roczną dynamikę, o 3,9% r/rw sierpniu, po wzroście o 3,1% r/rw lipcu. Dynamika cen energii wzrosła o 6,1% r/rw ósmym miesiącu po wzroście o 5,3% r/rw lipcu.
W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wzrosła w sierpniu o 0,2% i spowolniła z 0,4 punktu procentowego w poprzednim miesiącu, co pokazały również wstępne szacunki. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3% miesiąc do miesiąca, podczas gdy ceny energii wzrosły o 0,8% w ciągu miesiąca. Ceny paliw wzrosły o 1,8% m/m.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.