Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – W maju dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce spowolniła do 8,2% r/r

Published

on

bne IntelliNews – W maju dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce spowolniła do 8,2% r/r

W maju sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 8,2% r/rw cenach stałych, przy czym tempo wzrostu gwałtownie spadło z 19% r/rw poprzednim miesiącu, podał 22 czerwca urząd statystyczny WNP.

Majowy odczyt, który był nawet poniżej dość konserwatywnego konsensusu analityków na poziomie 8,8%, pokazuje, że tendencje konsumpcyjne normalizują się po zakłóceniach spowodowanych napływem ukraińskich uchodźców i zeszłorocznym efektem niskiej bazy.

Wpływ przybycia ponad 3 milionów uchodźców jest nadal widoczny, ponieważ sprzedaż żywności, leków i kosmetyków, a także odzieży i obuwia wzrosła w maju dwucyfrowo.

Zdaniem PKO BP, najbliższe miesiące prawdopodobnie przyniosą dalszą normalizację wyników sprzedaży, co jest związane z niższą siłą nabywczą polskich konsumentów, co będzie w pewnym stopniu rekompensowane przez wydatki uchodźców.

„Popyt konsumencki wspierany jest przez lipcową obniżkę podatku dochodowego i prawdopodobną kontynuację solidnych podwyżek płac nominalnych” – zaznaczył PKO BP.

Jednak oznaki spowolnienia tempa konsumpcji są już widoczne w innych segmentach detalicznych, a tylko cztery z ośmiu głównych grup detalicznych odnotowują wzrost sprzedaży rok do roku.

Najszybciej rosła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia, o 17,7% rok do roku w piątym miesiącu. Sprzedaż segmentu farmaceutycznego wzrosła o 15,4% rok do roku, podczas gdy sprzedaż żywności wzrosła o 10,5% rok do roku.

Gdzie indziej sprzedaż paliw spadła o 0,3% rok do roku w wyniku ostatnich gwałtownych podwyżek na dystrybutorze. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła o 4% rok do roku.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych spadła o 10,6% rok do roku, ponieważ producenci zmagali się z łańcuchami dostaw.

W cenach bieżących sprzedaż detaliczna wzrosła o 23,6% r/r (+33,4% w kwietniu) i 0,4% m/mw maju.

W cenach stałych sprzedaż spadła o nieskorygowane 1,7% m/m, jak wynika z danych WNP. Sprzedaż wyrównana sezonowo wzrosła o 0,6% m/m.

READ  Symboliczny grób Żydów w Polsce zbezczeszczony hasłami wychwalającymi Hitlera

Sprzedaż detaliczna i inne dane ekonomiczne o wysokiej częstotliwości nie zmieniają perspektyw stóp procentowych w Polsce. Narodowy Bank Polski (NBP) niemal na pewno dokona kolejnej podwyżki stóp w lipcu, aby podnieść stopy procentowe do co najmniej 6,5%.

Dalsze zaostrzenie jest pewne w nadchodzących miesiącach, ponieważ oczekuje się, że inflacja pozostanie dwucyfrowa, osiągając latem 15%-16%. Docelowy poziom stóp procentowych wynosi obecnie 7%-8%, mówią analitycy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *