Gospodarka
bne IntelliNews – Tusk twierdzi, że wniosek o postawienie przed sądem szefa banku centralnego jest „gotowy”
Wniosek o postawienie przed sądem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest „gotowy” i zostanie złożony „w najbliższych dniach” – oznajmił 19 marca premier Donald Tusk.
Jakakolwiek próba postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu – specjalnym sądem powołanym do orzekania o naruszeniu konstytucji przez prezydenta i innych wysokich urzędników państwowych – prawdopodobnie wywoła gniew rządu Europejski Bank Centralny, wrażliwy na kwestię niezależności bankierów centralnych w całym bloku.
Tusk nie podał żadnych szczegółów na temat wniosku, który musi zostać uchwalony w Sejmie, izbie niższej polskiego parlamentu.
„Aplikacja została przygotowana i jest dostępna. „Zostanie złożony w ciągu najbliższych dni” – powiedział zwyczajnie Tusk na konferencji prasowej w odpowiedzi na pytanie reportera.
The Nowy centrowy rząd oskarżył Donalda Tuska Przed wyborami w październiku ubiegłego roku Glapiński bezczelnie próbował pomóc ówczesnemu Gabinetowi Prawa i Sprawiedliwości (PiS), dokonując dwóch nieuzasadnionych obniżek stóp procentowych po 100 punktów bazowych każda, a także fałszywie przepowiadając nieoczekiwany zysk dla banku centralnego w wysokości 6 miliardów dolarów (1,38 zł). mld euro) NBP faktycznie poniósł stratę w wysokości 20 mld zł. Rząd twierdzi także, że Glapiński, wieloletni zwolennik PiS, naruszył polską konstytucję, kupując obligacje rządowe i nie reagując w odpowiednim czasie na wysoką stopę inflacji w kraju.
Próba postawienia Glapińskiego przed wymiarem sprawiedliwości jest pogrążona w niepewności prawnej. Rząd najwyraźniej zakłada, że do uchwalenia wniosku wystarczy zwykła większość w parlamencie, co zgodnie z prawem automatycznie prowadzi do zawieszenia Glapińskiego.
Jednak w styczniowym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego stwierdzono, że istniejące przepisy regulujące funkcjonowanie Trybunału Stanu naruszają polską konstytucję. Zgodnie z orzeczeniem parlament musi uchwalić wniosek większością trzech piątych głosów, której nie ma rząd Tuska.
Rząd od dawna twierdzi, że Trybunał Konstytucyjny – powołany przez poprzedni rząd PiS w celu wydawania korzystnych orzeczeń – jest nielegalny.
Rząd Tuska pracuje obecnie nad rozwiązaniami mającymi na celu przebudowę Trybunału Konstytucyjnego w celu przywrócenia jego niezależności w ramach granicznych wysiłków na rzecz przywrócenia praworządności w Polsce.
Taki jest z kolei postulat Komisji Europejskiej, która w dalszym ciągu uzależnia pełne uwolnienie środków unijnych dla Polski od faktycznego odwrócenia reform sądownictwa PiS, które zdaniem Brukseli – w oparciu o orzeczenia najwyższych sądów UE – został podważony polski system sądowy.
Na słowa Tuska z 19 marca nie było reakcji NBP.
Złoty również niewiele zareagował i jedynie nieznacznie wzrósł wobec euro i dolara amerykańskiego.
W marcu Rada Polityki Pieniężnej NBP – organ ustalający stopy procentowe banku centralnego – była w tej kwestii podzielona. Na marcowym posiedzeniu rady tylko sześciu członków – wszyscy powołani przez rząd PiS – poparło uchwałę sprzeciwiającą się rządowemu planowi zawieszenia Glapińskiego.
Zgodnie z decyzją zawieszenie lub odwołanie Głapińskiego „naruszyłoby niezależność Banku Centralnego i w związku z tym miałoby negatywne konsekwencje dla Polaków i polskiej gospodarki”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”