Gospodarka
bne IntelliNews – Tempo wzrostu CPI w Polsce w lipcu zwiększyło się zaledwie o 0,1 pp do 15,6% r/r
Wzrost CPI w Polsce wyniósł w lipcu 15,6% r/r (diagram) i wzrosła o 0,1 punktu procentowego od czerwca, podał urząd statystyczny WNP 12 sierpnia.
Odczyt jest lekką rewizją w górę od wstępnych szacunków GUS opublikowanych na początku tego miesiąca, które umieściły wzrost CPI na poziomie 15,5%. Gwałtowny spadek dynamiki indeksu w ujęciu rocznym – o 1,6 punktu procentowego w czerwcu w porównaniu z majem – sugeruje, że inflacja „wytraca tempo” – powiedział w komentarzu bank PKO BP.
„Uważamy, że inflacja utrzyma się do końca 2022 roku” – powiedział również PKO BP, ale dodał, że ostateczna walka nastąpi na początku 2023 r. z powodu zmian administracyjnych w podatkach i taryfach energetycznych.
„Inflacja bazowa powinna wejść w trwały trend spadkowy w sierpniu lub wrześniu, na co Rada Polityki Pieniężnej powinna zezwolić [RPP, the central bank’s rate-setting body] Koniec cyklu podwyżek już we wrześniu” – powiedział PKO BP.
Jednak zmienność makroekonomiczna i geopolityczna jest tak duża, że niektórzy analitycy nie wykluczają zupełnie innych scenariuszy.
Według Credit Agricole spadek inflacji będzie zbyt mały, by decydent mógł go zignorować.
„Uważamy, że utrzymująca się inflacja, utrzymujący się wysoki wzrost płac oraz presja na osłabienie kursu złotego ze względu na rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i strefie euro skłonią RPP do dalszego podnoszenia stóp procentowych” – powiedział w komentarzu francuski bank. .
„W ciągu najbliższych dwóch posiedzeń RPP podwyższy stopy procentowe łącznie o 75 punktów bazowych, a cykl podwyżek zakończy się w październiku na poziomie 7,25%” – dodał.
Na razie NBP podniósł referencyjną stopę procentową z 0,1% do 6,5% w okresie od października do lipca. W sierpniu bank centralny ma przerwę letnią.
Inflacja i walka z nią banku centralnego są obecnie poważnym wyzwaniem politycznym dla rządu, ponieważ wzrost cen niszczy dochody Polaków, a zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP znacznie zwiększyło spłatę kredytów hipotecznych.
Należy się również spodziewać spowolnienia gospodarczego. Oczekuje się, że wzrost PKB Polski w 2023 r. wyniesie zaledwie 1,5% po solidnym wzroście o 5,2% w tym roku.
Ceny w segmencie transportowym po raz kolejny przyspieszyły w lipcu, rosnąc o 27,7% r/r, podał GUS w zestawieniu danych. Obejmuje to wzrost o 36,8% r/rw segmencie paliw. W obu segmentach tempo wzrostu było jednak znacznie słabsze niż w czerwcu.
Z drugiej strony ceny w innym wrażliwym segmencie, mieszkaniowym i energetycznym, przyspieszyły wzrost do 25,3% r/rw lipcu, w tym masywne wzrosty o 131,2% r/r dla paliwa grzewczego i 44,9% r/r dla gazu ziemnego.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych również przyspieszyły wzrost w lipcu do 15,3% r/r, jak pokazały dane z WNP.
W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,5%, najsłabszy wzrost od sierpnia 2021 r., z wyjątkiem lutego, kiedy miesięczny wzrost został osłabiony decyzją rządu o obniżeniu stawek VAT.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”