Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – Polska spółka Orlen dementuje doniesienia jakoby sprzedaż aktywów Lotosu do Saudi Aramco była poniżej wartości rynkowej

Published

on

bne IntelliNews – Polska spółka Orlen dementuje doniesienia jakoby sprzedaż aktywów Lotosu do Saudi Aramco była poniżej wartości rynkowej

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych polski gigant paliwowo-energetyczny Orlen w zeszłym tygodniu zaprzeczył zarzutom jakoby sprzedał spółce Lotos aktywa konkurencyjnego koncernu Lotos. Saudyjski gigant Saudi Aramco poniżej wartości rynkowej.

Polskie media dotarły do ​​raportu Krajowej Izby Kontroli NIK, który stwierdza Sprzedaż przez Orlen części aktywów Lotusa po połączeniu ze spółką odbyła się znacznie poniżej wartości rynkowej Lotosu.

Według amerykańskiego nadawcy TVN24 NIK w swoim raporcie podała, że ​​zbycie przyniosło Orlenowi jedynie 2,2 miliarda złotych (500 milionów euro), zamiast 9,4 miliarda złotych, jak wynosiła wartość aktywów Lotosu w momencie zakończenia. 2022.

Raport nie jest publiczny, a NIK nie komentuje doniesień TVN24. NIK rozpoczęła pracę nad raportem w 2022 roku po złożeniu skargi na utrudnianie prac przez Orlen.

Orlen zaprzecza zarzutom zawartym w raporcie TVN24, ale nie zaprzecza istnieniu raportu NIK.

„Sprzedaż części aktywów Lotosu w wyniku wdrożenia środków zaradczych zalecanych przez Komisję Europejską została przeprowadzona zgodnie z rynkową wyceną tych aktywów, w pełnej zgodności z przepisami prawa i pod nadzorem organów państwowych Poinformował o tym zarząd spółki wraz z wyjaśnieniami.

„[NIK’s] „Zarzuty w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem są bezpodstawne” – stwierdził także Orlen.

Komisja wyraziła zgodę na przejęcie w 2021 r. pod warunkiem spełnienia przez Orlen szeregu warunków, m.in.: B. sprzedaż 30% udziałów w rafinerii Lotos w Gdańsku oraz sprzedaż 80% jej stacji paliw i outsourcing dwóch stacji paliw Orlen i Lotos podmiotowi trzeciemu.

Orlen sprzedał udziały w rafinerii w Gdańsku spółce Saudi Aramco, która kupiła także hurtowe spółki zależne Lotos SPV 1 i Lotos-Air BP Polska.

Węgierski państwowy koncern naftowo-gazowy MOL kupił sklepy detaliczne Lotosu, a polska spółka Unimot kupiła stacje benzynowe i dwie wytwórnie asfaltu.

READ  Polska w najbliższych dniach rozmieści na Ukrainie 4 myśliwce MiG-29 - zapowiedział prezydent RP

Niedawno zaprzysiężony rząd Polski zobowiązał się do dokładnego zbadania fuzji Orlen-Lotos.

„Badamy te sprawy i wyciągniemy konsekwencje prawne i organizacyjne” – powiedział dziennikarzom 24 stycznia premier Donald Tusk.

Tymczasem zbliżają się gruntowne zmiany w zarządzie Orlenu, gdyż nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zaplanowano na 6 lutego. Zgodnie z porządkiem spotkania Departament Skarbu Państwa, który posiada 49,9% akcji spółki, zaproponuje zmiany w nadzorze zarządu Orlenu, co będzie typowym krokiem przed wymianą kadry kierowniczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *