Najważniejsze wiadomości
bne IntelliNews – Polska spółka Orlen dementuje doniesienia jakoby sprzedaż aktywów Lotosu do Saudi Aramco była poniżej wartości rynkowej
Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych polski gigant paliwowo-energetyczny Orlen w zeszłym tygodniu zaprzeczył zarzutom jakoby sprzedał spółce Lotos aktywa konkurencyjnego koncernu Lotos. Saudyjski gigant Saudi Aramco poniżej wartości rynkowej.
Polskie media dotarły do raportu Krajowej Izby Kontroli NIK, który stwierdza Sprzedaż przez Orlen części aktywów Lotusa po połączeniu ze spółką odbyła się znacznie poniżej wartości rynkowej Lotosu.
Według amerykańskiego nadawcy TVN24 NIK w swoim raporcie podała, że zbycie przyniosło Orlenowi jedynie 2,2 miliarda złotych (500 milionów euro), zamiast 9,4 miliarda złotych, jak wynosiła wartość aktywów Lotosu w momencie zakończenia. 2022.
Raport nie jest publiczny, a NIK nie komentuje doniesień TVN24. NIK rozpoczęła pracę nad raportem w 2022 roku po złożeniu skargi na utrudnianie prac przez Orlen.
Orlen zaprzecza zarzutom zawartym w raporcie TVN24, ale nie zaprzecza istnieniu raportu NIK.
„Sprzedaż części aktywów Lotosu w wyniku wdrożenia środków zaradczych zalecanych przez Komisję Europejską została przeprowadzona zgodnie z rynkową wyceną tych aktywów, w pełnej zgodności z przepisami prawa i pod nadzorem organów państwowych Poinformował o tym zarząd spółki wraz z wyjaśnieniami.
„[NIK’s] „Zarzuty w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem są bezpodstawne” – stwierdził także Orlen.
Komisja wyraziła zgodę na przejęcie w 2021 r. pod warunkiem spełnienia przez Orlen szeregu warunków, m.in.: B. sprzedaż 30% udziałów w rafinerii Lotos w Gdańsku oraz sprzedaż 80% jej stacji paliw i outsourcing dwóch stacji paliw Orlen i Lotos podmiotowi trzeciemu.
Orlen sprzedał udziały w rafinerii w Gdańsku spółce Saudi Aramco, która kupiła także hurtowe spółki zależne Lotos SPV 1 i Lotos-Air BP Polska.
Węgierski państwowy koncern naftowo-gazowy MOL kupił sklepy detaliczne Lotosu, a polska spółka Unimot kupiła stacje benzynowe i dwie wytwórnie asfaltu.
Niedawno zaprzysiężony rząd Polski zobowiązał się do dokładnego zbadania fuzji Orlen-Lotos.
„Badamy te sprawy i wyciągniemy konsekwencje prawne i organizacyjne” – powiedział dziennikarzom 24 stycznia premier Donald Tusk.
Tymczasem zbliżają się gruntowne zmiany w zarządzie Orlenu, gdyż nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zaplanowano na 6 lutego. Zgodnie z porządkiem spotkania Departament Skarbu Państwa, który posiada 49,9% akcji spółki, zaproponuje zmiany w nadzorze zarządu Orlenu, co będzie typowym krokiem przed wymianą kadry kierowniczej.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.