Gospodarka
bne IntelliNews – Polska inflacja bazowa przyspiesza w październiku do 4,5% r/r
Inflacja bazowa w Polsce, która mierzy wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, wzrosła w październiku o 0,3 punktu procentowego do 4,5 procent rok do roku, podał 16 listopada Narodowy Bank Polski (NBP).
Inflacja zasadnicza w Polsce rośnie od miesięcy wraz ze wzrostem CPI w październiku 6,8% r/r w porównaniu do 5,9% rok do roku we wrześniu, podał na początku tego tygodnia polski urząd statystyczny CIS. Obecnie oczekuje się, że ceny wzrosną do co najmniej 7% rok do roku do lutego, napędzane przez rosnące ceny energii, które wspierają większość innych kategorii cenowych, zwłaszcza żywności.
Po miesiącach zapewniania, że podwyżki stóp nastąpią najwcześniej w listopadzie – gdy tylko ożywienie gospodarcze w Polsce po pandemii COVID-19 (koronawirusa) okaże się trwałe – rada polityki pieniężnej, ustalanie stóp procentowych NBP Komisja podniosła podstawową stopę procentową z 0,1% do 1,25% w dwóch podwyżkach w październiku i listopadzie.
Oczekuje się, że do 2022 r. perspektywy inflacji bazowej pozostaną podwyższone.
„Wkład presji popytowej i płac powinien przejąć inicjatywę w utrzymaniu wysokiej inflacji bazowej. Odzwierciedla to bardzo silny rynek pracy i ogólny popyt krajowy, a także mieszankę polityki inflacyjnej” – powiedział w komentarzu ING.
NBP spodziewa się ogólnego wskaźnika CPI na poziomie 4,8% -4,9% w 2021 r. w porównaniu z poprzednią prognozą opublikowaną w lipcu na poziomie 3,8% -4,4%.
Zgodnie z tym NBP prognozuje inflację na poziomie 5,1% -6,5% w 2022 r. (w poprzedniej perspektywie 2,5-4,1%) i 2,7% -4,6% w 2023 r. (2,4% -4,3%).
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”