Gospodarka
bne IntelliNews – PMI dla Polski spada w styczniu, wbrew oczekiwaniom ożywienia gospodarczego
Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) spadł w styczniu o 0,3 punktu do 47,1 (diagram), podała 1 lutego firma zajmująca się informacją biznesową S&P Global.
Wartość odbiega od konsensusu, który opierał się na wzroście o 0,8 pkt. do 48,2. Wskaźnik znajduje się obecnie poniżej 50 punktów oddzielających spadek od wzrostu przez 21 kolejnych miesięcy. Styczniowy spadek wydłuża oczekiwanie na zdecydowane ożywienie w polskim przemyśle, którego pierwsze czynniki powinny pojawić się już wkrótce.
„Zakładamy, że sytuacja gospodarcza w krajowym przemyśle nie jest tak zła, jak sugeruje Indeks Menedżerów Zakupów (PMI), co sugerują także alternatywne wskaźniki publikowane przez PMI [state statistical office] WNP i Komisji Europejskiej oraz powoli pojawiająca się tendencja wzrostowa sezonowo wyrównanej produkcji przemysłowej” – stwierdził w komentarzu PKO BP.
Liczba nowych zamówień spadła rekordowo 23. miesiąc z rzędu, w najszybszym tempie od trzech miesięcy, jak odnotowała S&P Global w swoim komunikacie prasowym, szczegółowo opisując przyczyny spadku głównego wskaźnika.
„Produkcja, zaległości i zakupy również spadały w szybszym tempie, a kryzys w żegludze na Morzu Czerwonym doprowadził do najgorszego wydłużenia terminów dostaw od sierpnia 2022 r. i dalszej obniżki cen producentów” – stwierdził również twórca indeksu.
Według najnowszych danych CIS z początku stycznia, polski indeks PPI spadł w grudniu o 6,4% rok do roku, po spadku o 5,1% rok do roku w poprzednim miesiącu.
Pojawiły się również pewne pozytywne sygnały dotyczące zatrudnienia, które w styczniu spadło jedynie nieznacznie, podczas gdy 12-miesięczne perspektywy dla sektora produkcyjnego były najlepsze od lutego 2022 r., podała również S&P Global.
Najnowsze rzeczywiste dane z polskiego sektora przemysłowego – obejmujące przetwórstwo przemysłowe, wytwarzanie energii, górnictwo i wydobywanie oraz gospodarkę wodno-ściekową – pokazały, że produkcja spadła w grudniu do -3,9%, po skorygowanym wzroście o 0,3% rok do roku (% rok do roku). r/r w poprzednim miesiącu, podał GUS pod koniec stycznia.
W drugiej połowie lutego spodziewane są dane o produkcji przemysłowej w styczniu w CIS oraz PPI.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”