Gospodarka
bne IntelliNews – PKB Polski spadł w drugim kwartale o 1,3% rok do roku, wynika ze wstępnych szacunków
Polski PKB skurczył się w drugim kwartale o 1,3% rok do roku (diagram) po braku zmian rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, sezonowo wyrównane dane Głównego Urzędu Statystycznego (CIS) ukazały się we wstępnym szacunku z 16 sierpnia.
Spadek jest negatywną niespodzianką po tym, jak płaski odczyt w pierwszym kwartale sugerował, że polska gospodarka przetrwała najgorszy okres pogorszenia koniunktury, twierdzą analitycy. Ożywienie gospodarcze spodziewane jest dopiero w ciągu najbliższych dwóch kwartałów i nie nastąpi szybko, stwierdził Bank Millennium w komentarzu do danych WNP.
„Dane wysokiej częstotliwości oraz badania nastrojów gospodarczych sugerują, że gospodarka wyszła z dna cyklu koniunkturalnego i druga połowa tego roku przyniesie stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego” – podał Bank Millennium.
„Proces ten będzie powolny ze względu na słaby wzrost wśród głównych partnerów handlowych Polski” – napisano.
Skorygowany kwartalny wzrost gospodarczy gwałtownie spowolnił, gdyż PKB spadł w drugim kwartale o 3,7%, co stanowi zmianę w stosunku do wzrostu o 3,8% kwartał do kwartału w okresie styczeń-marzec.
W ujęciu nieskorygowanym PKB w drugim kwartale spadł o 0,5% rok do roku, po spadku o 0,3% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach.
Dane sugerują, że spadek spożycia prywatnego ponownie potwierdził osłabienie całości, stwierdził w komentarzu PKO BP.
„Utrzymujący się silny wzrost inwestycji i eksportu netto przeciwdziałał głębszemu spadkowi” – dodał PKO BPO.
Szczegółowe zestawienie danych o PKB zostanie opublikowane pod koniec sierpnia.
Analitycy po raz kolejny nieco ostrożniej oceniają perspektywy ożywienia gospodarczego w 2023 roku niż po publikacji danych za I kwartał w maju.
„Nieco słabsze od oczekiwań wyniki drugiego kwartału… zwiększają ryzyko niższego wzrostu w tym roku niż nasza obecna prognoza na poziomie 0,9%” – stwierdził Bank Millennium.
„Uważamy, że wzrost gospodarczy przyspieszy w drugiej połowie 2023 roku, czemu będzie sprzyjać spadek inflacji i złagodzenie ubiegłorocznego efektu wysokiej bazy. Podtrzymujemy nasz scenariusz „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki” – stwierdził Credit Agricole.
W odróżnieniu od danych za pierwszy kwartał analitycy twierdzą obecnie, że nowe dane – obok innych danych, takich jak spadająca inflacja – potwierdzają scenariusz zakładający obniżkę stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski łącznie o 50 punktów bazowych do końca 2023 roku.
Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 6,75% i jest najwyższa od 20 lat.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”