Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Nastroje w polskim sektorze przemysłowym najniższe od sześciu miesięcy

Published

on

bne IntelliNews – Nastroje w polskim sektorze przemysłowym najniższe od sześciu miesięcy

Indeks menedżerów zakupów (PMI) w Polsce spadł w kwietniu o 2,1 punktu do 45,9 (diagram), podała 2 maja firma zajmująca się informacją biznesową S&P Global.

Wartość odbiegała od konsensusu, który zakładał lekki spadek o 0,2 pkt. do 47,8. Wskaźnik znajduje się obecnie poniżej 50 punktów oddzielających spadek od wzrostu od dwóch lat.

Według S&P Global, przyczyną kwietniowego spadku indeksu w dalszym ciągu była słaba sytuacja popytowa w kraju i za granicą.

„Nowe zamówienia, eksport i zatrudnienie spadły szybciej niż w marcu. „Produkcja spadała w stałym tempie, chociaż perspektywa 12-miesięczna spadła jeszcze bardziej w stosunku do niedawnego szczytu z lutego” – powiedział Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global.

„Presja cenowa pozostała słaba, koszty produkcji odnotowały kolejny spadek, a ceny produkcji spadły trzynasty miesiąc z rzędu” – powiedział także Balchin.

Ponieważ kwietniowe dane wydłużają czas oczekiwania na trwałe ożywienie w polskim sektorze przemysłowym, pierwsze oznaki można już dostrzec.

Choć w kwietniu polskie dane ogólnie osłabiły się, wstępne dane ze strefy euro dały promyk nadziei, że popyt na rynkach europejskich może wkrótce ponownie wzrosnąć. Produkcja ogółem w strefie euro wzrosła drugi miesiąc z rzędu, podczas gdy główny partner gospodarczy Polski, Niemcy, powróciły do ​​wzrostu.

Sektor przemysłowy w Polsce – obejmujący przemysł wytwórczy, energetykę, górnictwo i wydobywanie, a także gospodarkę wodno-ściekową – odnotował w marcu spadek Produkcja spadła o 6% rok do roku po wzroście rok do roku o 3,3% w poprzednim miesiącu, podał pod koniec kwietnia GUS.

Tymczasem wskaźnik cen producentów w Polsce (PPI) spadł w marcu o 9,6% rok do rokupo skorygowanym spadku o 10% rok do roku w lutym, podał także GUS.

GUS pod koniec maja opublikuje kwietniowe dane o produkcji przemysłowej i PPI.

READ  Op-Ed: Jaki jest koniec gry na Ukrainie?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *