Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – ING: Presja inflacyjna w Polsce nadal rośnie

Published

on

bne IntelliNews – ING: Presja inflacyjna w Polsce nadal rośnie

Główny CPI w kwietniu wzrósł do 4,3% r / r. Coraz częściej dyskutuje się o tym, że Narodowy Bank Polski może naśladować akomodacyjne stanowisko Fed lub EBC. Pod względem inflacji Polska jest bliżej gospodarek wschodzących. Stopy procentowe w Polsce powinny pozostać niezmienione do drugiej połowy 2022 roku.

Główny CPI w Polsce wzrósł z 3,2% w marcu do 4,3% r / rz 4,2% w marcu. Wynika to z niskiej bazy w 2020 roku, zwłaszcza paliw (+ 28,1% r / rw kwietniu wobec + 7,6% r / rw marcu). Z kolei baza inflacji bazowej w 2020 r. Była bardzo wysoka. Szacujemy, że spadł on z 3,9% w marcu do 3,5% r / rw kwietniu. Szczegółowa struktura rozwoju cen zostanie ogłoszona 15 kwietnia.

Spadek inflacji bazowej należy interpretować z ostrożnością. Od kwietnia 2020 roku GUS musiał oszacować niektóre składowe CPI, dla których dane nie były dostępne. Oznaczało to, że wysokie ceny z miesięcy poprzedzających COVID przeniosły się na kolejne. Nie ma już problemu z dostępnością danych, ale wysoka baza z kwietnia 2020 r. Obniżyła roczną stopę inflacji bazowej do 3,5% r / r. Ten szybki wzrost kwartalny do kwartału w pierwszych trzech miesiącach roku pokazuje, że presja inflacyjna jest silna.

Oprócz efektów bazy, podwyższona inflacja w Polsce jest również związana z rosnącymi cenami usług i rosnącymi kosztami produkcji. W marcu indeks cen producentów w Polsce wzrósł o 3,9% r / r, wobec 2,0% w lutym. W kwietniu PPI może być blisko 5,0% r / r. Indeks ten obejmuje rosnące ceny surowców i zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. Wraz z otwarciem gospodarki presja popytu staje się jeszcze silniejsza.

Oczekujemy, że średnia inflacja CPI w tym roku wyniesie 3,9% r / r.

Z danych wynika, że ​​Polska nie należy do strefy euro ani do Stanów Zjednoczonych, które walczyły o wzrost inflacji przed COVID. Podwyższona inflacja w Polsce utrzymuje się od połowy 2019 r. W 2020 roku ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 3,4%. Polska weszła w recesję COVID w lutym ubiegłego roku ze stopą inflacji na poziomie 4,7%. Ze strukturalnego punktu widzenia wysoka inflacja jest również konsekwencją wzrostu zorientowanego na konsumentów, przy systematycznym spadku udziału inwestycji prywatnych w PKB.

READ  Polska będzie zmuszona przystąpić do wojny, jeśli Ukraina się nie obroni

Pomysł, że NBP może naśladować globalne banki centralne, takie jak Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna, jest wysoce kontrowersyjny, ponieważ pod względem inflacji jesteśmy bliżej gospodarek wschodzących.

Naszym zdaniem podwyżki stóp w Polsce powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2022 roku. Do tego czasu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie będzie tolerować wyższą inflację i nie podejmie żadnych działań, gdyż obecnie priorytetem jest wspieranie wzrostu. Na takie podejście zasugerowały wypowiedzi gubernatora Adama Glapińskiego oraz niechętna większość w RPP (Komitet Polityki Pieniężnej). Postrzegają wzrost cen jako tymczasowy i kierują nimi czynniki, na które nie mają wpływu. Od marca br. NBP przyspieszył także tempo zakupów aktywów w Polsce. W kwietniu kupił najwięcej obligacji od czerwca 2020 r. Jedyna zmiana tonu niechętnej większości Rady jest taka, że ​​scenariusz dalszych obniżek stóp jest mało prawdopodobny.

Uważamy, że akomodacyjne nastawienie monetarne w Polsce będzie się utrzymywać do zakończenia RPP w pierwszej połowie 2022 roku. Stąd spodziewamy się, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi w drugiej połowie 2022 roku.

Rafał Benecki jest głównym ekonomistą i Dawid Pachucki jest starszym ekonomistą w ING w Polsce. Ta notatka pojawiła się po raz pierwszy w ING MYŚLEĆ Portal tutaj.

Zastrzeżenie dotyczące treści: ING przygotowało tę publikację wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego. Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *