Najważniejsze wiadomości
bne IntelliNews – CPI w Polsce rośnie w grudniu do 8,6% r/r
CPI w Polsce wzrósł w grudniu o 8,6% rok do roku, a roczna stopa wzrostu wzrosła o 0,8 punktu procentowego miesiąc do miesiąca, podał 14 stycznia urząd statystyczny WNP.
Najwyższy od 21 lat potwierdza wstępny szacunek opublikowany przez GUS pod koniec grudnia. Rosnące ceny konsumpcyjne już zmusiły do tego Narodowy Bank Polski podnieś stopy procentowe czterokrotnie w październiku-styczeń od 0,1% do 2,25%.
Przy dalszym wzroście inflacji do 9% r/r – 10% r/r w okresie styczeń-luty przynajmniej jeden dalszy wzrost w pierwszej połowie roku jest prawie pewny.
Działania antyinflacyjne rządu, które wejdą w życie w przyszłym miesiącu, w pewnym stopniu, ale tylko tymczasowo, opóźnią wzrost cen do około sierpnia. To prawdopodobnie będzie wymagało dalszej interwencji banku centralnego, aby podnieść stopy do co najmniej 3%.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych napędzały grudniowy wzrost CPI, jak wynika z danych. Ceny żywności wzrosły w 12. miesiącu o 8,6% rok do roku, w porównaniu do wzrostu o 6,4% rok do roku w listopadzie.
Ceny mieszkań i energii wzrosły w grudniu o 11,2% rok do roku wobec 10,7% rok do roku w poprzednim miesiącu.
Ceny paliw wzrosły w grudniu o 32,9% rok do roku, o 3,7 punktu procentowego mniej niż w listopadzie. Ceny transportu, w tym paliw, wzrosły ogółem o 22,7% rok do roku i spadły o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem. Spowolnienie było wynikiem obniżek podatków konsumpcyjnych wprowadzonych przez rząd w ramach „tarczy antyinflacyjnej”.
Ogólnie rzecz biorąc, ceny surowców wzrosły w grudniu o 9% rok do roku po wzroście o 8,1% rok do roku w listopadzie. Wzrost cen usług wyniósł 7,6% r/r, o 1 pkt proc.
W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł w grudniu o 0,9%, a tempo wzrostu o 0,8 punktu procentowego w stosunku do listopada, poinformował również GUS.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.