Connect with us

Świat

Blinken ogłasza nową pomoc humanitarną dla Palestyńczyków w Gazie o wartości ponad 400 milionów dolarów

Published

on

Blinken ogłasza nową pomoc humanitarną dla Palestyńczyków w Gazie o wartości ponad 400 milionów dolarów

Alaa Al-Sukhni/Pool/AFP/Getty Images

Sekretarz stanu Antony Blinken spotyka się z premierem Autonomii Palestyńskiej podczas konferencji „Wezwanie do działania: pilna pomoc humanitarna dla Gazy” nad Morzem Martwym w Jordanii, 11 czerwca 2024 r.



CNN

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek ponad 400 milionów dolarów nowej pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i ponownie wezwał Hamas do zaakceptować propozycję zawieszenia broni Jego zdaniem jest to najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania humanitarnej dewastacji.

Podczas konferencji w sprawie nadzwyczajnej pomocy humanitarnej w Jordanii czołowy amerykański dyplomata wezwał wszystkie pozostałe kraje do zapewnienia większej pomocy ludziom w strefie działań wojennych.

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy stała się katastrofalna podczas ośmiomiesięcznej wojny Izraela z Hamasem. Rząd izraelski ograniczył dostęp i dostarczanie pomocy do Strefy Gazy. Organizacje humanitarne zmagają się ze zdewastowaną infrastrukturą, która utrudnia im dostarczanie pilnie potrzebnej pomocy, a pracownicy humanitarni znaleźli się w krzyżowym ogniu.

„Kryzys w Gazie jest ogromny” – przyznał Blinken.

„Tylko jedna trzecia obecnego apelu Organizacji Narodów Zjednoczonych o darowizny została sfinansowana. Oznacza to deficyt w wysokości około 2–3 miliardów dolarów. Każdy kraj może pomóc wypełnić tę lukę. „Ale niektórzy, którzy wyrazili głębokie zaniepokojenie cierpieniami narodu palestyńskiego w Gazie, w tym kraje, które mogły dać wiele, przekazały bardzo niewiele albo wcale” – powiedział Blinken, nie wymieniając konkretnych krajów. „Nadszedł czas, aby wszyscy, wszyscy, zaangażowali się”.

Jak wynika z komunikatu medialnego Departamentu Stanu, nowe fundusze w wysokości 404 mln dolarów ze Stanów Zjednoczonych zostaną przeznaczone na „żywność, czystą wodę pitną, opiekę zdrowotną, ochronę, edukację, schronienie i wsparcie psychospołeczne”.

W swoich wtorkowych uwagach Blinken powiedział: „Szczególnie w ostatnich miesiącach Izrael podjął kilka ważnych kroków w celu otwarcia większej liczby przejść granicznych i zmniejszenia barier w dostarczaniu pomocy, ale może i musi zrobić więcej”.

READ  Japonia zwiększa budżet wojskowy o 6,75 miliarda dolarów na wzmocnienie obrony powietrznej i morskiej

„Jak przekazaliśmy bezpośrednio rządowi Izraela, niezwykle istotne jest przyspieszenie kontroli pojazdów ciężarowych i zmniejszenie zaległości, uczynienie i skrócenie listy towarów zakazanych bardziej przejrzystą, wydawanie większej liczby wiz pracownikom organizacji humanitarnych oraz ich szybsze, jaśniejsze i skuteczniejsze rozpatrywanie” Stworzenie kanałów dla grup humanitarnych, aby uniknąć konfliktów z operacjami izraelskimi, zapewnić leki i sprzęt ratujący życie oraz zapewnić wszystko, co niezbędne do naprawy systemów wodociągowych i sanitarnych” – powiedział.

„Izrael musi podjąć dalsze kroki, aby zmniejszyć straty wśród ludności cywilnej, nawet w obliczu wroga, który rozpoczął tę wojnę barbarzyńską masakrą ludności cywilnej 7 października” – powiedział Blinken.

Pomimo twierdzeń Blinkena o „ważnych krokach” izraelskiego rządu, pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą, że sytuacja na miejscu tylko się pogorszyła, zwłaszcza od czasu, gdy izraelskie wojsko zintensyfikowało operacje w Rafah, dokąd wcześniej uciekły miliony Palestyńczyków. Sam Blinken przyznał w swoich wtorkowych uwagach, że „tylko w ciągu ostatniego miesiąca z Rafah wysiedlono ponad milion osób, z których wiele było już wysiedlanych wielokrotnie”.

„Sytuacja powróciła do jednego z najniższych punktów, co w tym momencie jest dość szokujące” – powiedział Arnaud Quemin, dyrektor Mercy Corps na Bliski Wschód.

W Rafah istnieje „ekosystem” pracy humanitarnej – niektóre organizacje pozarządowe i agencje ONZ zapewniają infrastrukturę logistyczną, inne zapewniają transport. „Wszyscy współpracują, aby było to możliwe” – powiedział CNN. Jednak w związku z izraelską operacją wojskową rozpoczętą na początku maja „to nie mogło już działać, po prostu utknęło w martwym punkcie”.

Urzędnicy międzynarodowi i pracownicy organizacji humanitarnych opisali sytuację w Gazie jako bezprecedensową pod względem złożoności i skali. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział na wtorkowej konferencji: „Szybkość i skala rzezi i zabójstw w Gazie przekracza wszystko, czego doświadczyłem przez lata mojej pracy na stanowisku sekretarza generalnego”.

READ  Służba bezpieczeństwa Gruzji oskarża ukraińskiego urzędnika o planowanie próby zamachu stanu | Wiadomości polityczne

Starszy dyplomata amerykański podkreślił w swoich uwagach, że Stany Zjednoczone postrzegają Hamas jako jedyną przeszkodę w zawieszeniu broni, która złagodziłaby cierpienia humanitarne.

„Dzisiaj, kiedy się tutaj zbieramy, tylko jedna rzecz stoi na drodze do zawarcia porozumienia, a jest nim Hamas” – powiedział. „Dlatego moje najważniejsze i pierwsze przesłanie do wszystkich rządów, wszystkich instytucji wielostronnych i wszystkich organizacji humanitarnych, które chcą złagodzić ogromne cierpienia w Gazie, brzmi: nakłonić Hamas do zaakceptowania porozumienia”.

Inni podkreślali także potrzebę zawieszenia broni, aby umożliwić pracę humanitarną.

„Nie da się utrzymać status quo. Bez porozumienia politycznego popierającego zawieszenie broni system pomocy humanitarnej jest na skraju załamania” – powiedziała na wtorkowej konferencji Mirjana Spoljaric, przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *