Connect with us

Świat

Bitwa o najpotężniejszą cyberbroń na świecie

Published

on

Bitwa o najpotężniejszą cyberbroń na świecie

Przykład Meksyku ujawnił zarówno obietnicę, jak i niebezpieczeństwa związane z współpracą z NSO. W 2017 r. badacze z Citizen Lab, grupy nadzorczej z Uniwersytetu w Toronto, poinformowali, że władze w Meksyku wykorzystały Pegasusa do zhakowania kont zwolenników podatku sodowego, ponieważ część szerszej kampanii skierowanej do obrońców praw człowieka, ruchów opozycji politycznej i dziennikarzy. Co bardziej niepokojące, okazało się, że ktoś w rządzie wykorzystał Pegasusa do szpiegowania prawników pracujących nad rozwiązaniem masakry 43 studentów w Iguali w 2014 roku. Tomás Zerón de Lucio, szef meksykańskiego odpowiednika FBI, był głównym autorem wersję wydarzenia rządu federalnego, która stwierdziła, że ​​studenci zostali zabici przez lokalny gang. Ale w 2016 roku sam stał się przedmiotem śledztwa, podejrzewając, że ukrywał federalny udział w tamtejszych wydarzeniach. Teraz okazało się, że mógł w tym celu wykorzystać Pegasusa — jednym z jego oficjalnych obowiązków było podpisanie umowy na zakup cyberbroni i innego sprzętu. W marcu 2019 r., wkrótce po tym, jak Andrés Manuel López Obrador zastąpił Peñę Nieto po osuwiskowych wyborach, śledczy oskarżyli Zeróna o tortury, porwania i manipulowanie dowodami w związku z masakrą w Iguali. Zerón uciekł do Kanady, a następnie do Izraelagdzie wjechał do kraju jako turysta i gdzie — pomimo wniosku o ekstradycję z Meksyku, który go teraz szuka pod dodatkowymi zarzutami o malwersacje — przebywa do dziś.

Amerykańska niechęć dzielenie się danymi wywiadowczymi stwarzało inne możliwości dla NSO i Izraela. W sierpniu 2009 r. nowy prezydent Panamy, Ricardo Martinelli, świeżo po kampanii prezydenckiej opartej na obietnicach „wyeliminowania korupcji politycznej”, próbował przekonać amerykańskich dyplomatów w tym kraju, aby wyposażyli go w sprzęt inwigilacyjny do szpiegowania „zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz przeciwników politycznych”. ”, według depeszy Departamentu Stanu opublikowanej przez WikiLeaks. Stany Zjednoczone „nie będą uczestniczyć w żadnych próbach rozszerzenia podsłuchów na krajowe cele polityczne” – odpowiedział zastępca szefa misji.

READ  Rosyjskie rakiety bombardują Kijów w poważnym ataku na Ukrainę

Martinelli spróbował innego podejścia. Na początku 2010 roku Panama była jednym z zaledwie sześciu krajów Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które poparło Izrael przeciwko rezolucji o pozostawieniu raportu Komisji Goldstone’a w sprawie zbrodni wojennych popełnionych podczas izraelskiego ataku na Gazę w latach 2008-2009 na arenie międzynarodowej. Tydzień po głosowaniu Martinelli wylądował w Tel Awiwie podczas jednej ze swoich pierwszych podróży poza Amerykę Łacińską. Panama zawsze będzie stać z Izraelem, powiedział prezydentowi IzraelaSzymon Peres, doceniając „jego opiekę nad stolicą świata — Jerozolimą”. Powiedział, że on i jego świta ministrów, biznesmenów i przywódców społeczności żydowskiej przybyli do Izraela, aby się uczyć. „Przebyliśmy dużą odległość, ale jesteśmy bardzo blisko ze względu na żydowskie serce Panamy” – powiedział.

Za zamkniętymi drzwiami Martinelli wykorzystał swoją podróż na zakupy z monitoringu. Podczas prywatnego spotkania z Netanjahu obaj mężczyźni omawiali sprzęt wojskowy i wywiadowczy, który Martinelli chciał kupić od izraelskich dostawców. Według jednej osoby, która uczestniczyła w spotkaniu, Martinelli był szczególnie zainteresowany możliwością włamania się do usługi tekstowej BBM BlackBerry, która była wówczas bardzo popularna w Panamie.

W ciągu dwóch lat Izrael był w stanie zaoferować mu jedno z najbardziej wyrafinowanych narzędzi, jakie dotychczas powstały. Po zainstalowaniu systemów NSO w Panama City w 2012 r. rząd Martinellego wielokrotnie głosował za Izraelem, w tym sprzeciwił się decyzji ONZ o podniesieniu statusu delegacji palestyńskiej — za rezolucją głosowało 138 krajów, tylko Izrael , Panama i siedem innych krajów sprzeciwiających się temu.

Według późniejszego oświadczenia prawnego Ismaela Pitti, analityka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Panamy, sprzęt był używany w szeroko zakrojonej kampanii „naruszenia prywatności Panamczyków i nie-Panamczyków” — przeciwników politycznych, sędziów, przywódców związkowych, konkurentów biznesowych — wszystko „bez przestrzegania procedury prawnej”. Prokuratorzy powiedzieli później: Martinelli nakazał nawet zespołowi obsługującemu Pegaza zhakowanie telefonu swojej kochanki. Wszystko skończyło się w 2014 roku, kiedy Martinelli zastąpił jego wiceprezes Juan Carlos Varela, który sam twierdzi, że był celem szpiegostwa Martinellego. Podwładni Martinelli zdemontowali system szpiegowski, a były prezydent uciekł z kraju. (W listopadzie został uniewinniony przez sądy panamskie z zarzutów podsłuchu.)

READ  Dzień z dwoma premierami w Polsce rozpoczyna opóźnione przejście do centrowego, prounijnego rządu

NSO co roku podwajało swoją sprzedaż — 15 milionów, 30 milionów, 60 milionów. Ten wzrost przyciągnął uwagę inwestorów. W 2014 r. Francisco Partners, globalna firma inwestycyjna z siedzibą w USA, zapłaciła 130 mln USD za 70 procent akcji NSO, a następnie połączyła się inna izraelska firma zajmująca się cyberbronią, o nazwie Circles, w ich nowy nabytek. Założone przez byłego starszego oficera AMAN, Circles oferowało klientom dostęp do luki, która pozwalała im wykryć lokalizację dowolnego telefonu komórkowego na świecie — lukę wykrytą przez izraelski wywiad 10 lat wcześniej. Połączona firma mogłaby zaoferować więcej usług większej liczbie klientów niż kiedykolwiek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *