Gospodarka
Bitcoin podwoił swoją wycenę w czasie krótszymi niż miesiąc
Styczeń 2021 roku będzie wyjątkowym miesiącem nie tylko ze względu na wydarzenia w USA, czy rozpoczęcie szczepień przeciwko COVID, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii wartość Bitcoin przekroczyła magiczną kwotę 40 tysięcy USD za jeden token! Od momentu pojawienia się na rynku w 2009 roku, kryptowaluta zdobyła oszałamiającą popularność, a jej wartość wzrosła kilka tysięcy razy. W 2019 roku ponad 15 milionów podmiotów gospodarczych zlokalizowanych na całym świecie akceptowało wirtualne monety. Wśród nich byli także operatorzy kasyn online z Bitcoin. Także polscy fani Bitcoin mogą płacić za kupione produkty. W Warszawie jest obecnie 27 punktów usługowych przyjmujących takie właśnie płatności.
W czasach pandemii i niepewności na rynkach okazało się, że Bitcoin stał się atrakcyjną i bezpieczną przystanią. Analitycy rynkowi zgodnie wskazują na to, że za wzrostami cenowymi tej kryptowaluty kryje się ogromne zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych, którzy z natury rzeczy dysponują największymi środkami finansowymi. Zachętą do włączenia w portfele inwestycyjne kryptowalut, były komunikaty amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która publikowała regularnie raporty wskazujące na atrakcyjność Bitcoin. Obecnie fundusze takie jak Greyscale, tworzą produkty, podobne do zagranicznych funduszy inwestycyjnych typu ETF, które są oparte na najbardziej popularnych kryptowalutach, w tym Bitcoin. Wśród innych przyczyn wzrostu ceny Bitcoin, wymienia się również nadmierne drukowanie pieniędzy przez banki centralne na całym świecie, jako panaceum na problemy ekonomiczne związane z pandemią. W związku z tym inwestorzy zaczęli poszukiwać alternatywnych, obarczonych wysokim ryzykiem, metod logowania pieniądza. Dodatkowo umożliwienie inwestycji w kryptowaluty przez popularne na rynku portfele elektroniczne, takie jak np. Revolut czy PayPal, jeszcze bardziej spopularyzowało tę kryptowalutę.
W Polsce obrót kryptowalutą nie jest uregulowany, choć jak pokreślił zarówno Narodowy Bank Polski jak i Komisja Nadzoru Bankowego, nie narusza prawa krajowego. Instytucje wskazały jednak, że ich posiadanie wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, takimi jak utrata środków np. z powodu cyberataku czy oszustwa. W styczniu 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała zaktualizowany rejestr „małych firm płatniczych”, w którym znalazła się pierwsza w historii firma handlująca kryptowalutami. W 2014 roku, we Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce bankomat Bitcoin. Obecnie na terenie naszego kraju istnieje 65 takich maszyn. Można w nich nie tylko kupować, ale także sprzedawać Bitcoin. Pod względem ich ilości Polska plasuje się na 7 miejscu, tuż za Hiszpanią, Szwajcarią, Austrią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, gdzie dostępnych jest w sumie 8 279 bitomatów.