Najważniejsze wiadomości
Binance twierdzi, że będzie nadal obsługiwać belgijskich użytkowników za pośrednictwem polskiej firmy
Na zlecenie belgijskiego Urzędu ds. Usług i Rynków Finansowych (FSMA) giełda kryptowalut Binance ogłosiła, że jej polski oddział będzie świadczył usługi mieszkańcom Belgii.
W ogłoszeniu z 28 sierpnia Binance poinformowało, że Binance Poland sp. z oo – spółka, którą giełda zarejestrowała w styczniu u polskich organów regulacyjnych – wypełniłaby „obowiązki regulacyjne” wobec mieszkańców Belgii poszukujących usług na giełdzie. Według Binance niektórzy użytkownicy mogą być zobowiązani do przesłania dokumentacji w ramach wymagań Know Your Customer dla Polski, a nie Belgii.
Oświadczenie nastąpiło około dwa miesiące po tym, jak belgijski organ nadzoru finansowego nakazał Binance zaprzestanie oferowania usług wymiany kryptowalut i portfela depozytowego, powołując się na naruszenia krajowych wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. FSMA zasugerowała wówczas, że Binance może działać w Belgii za pośrednictwem „osoby prawnej podlegającej prawu innego państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. [EEA] należycie upoważniony przez swoje macierzyste państwo członkowskie.” Do EOG zalicza się Polska.
Powiązany: Binance usunie tokeny prywatności we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce
Jako globalna giełda kryptowalut działająca w wielu krajach za pośrednictwem różnych firm, Binance od momentu jej uruchomienia stanęła w obliczu szeregu zawiłości regulacyjnych. Giełda kryptowalut zawiesiła świadczenie usług dla holenderskich użytkowników w lipcu, powołując się na to, że nie uzyskała licencji jako dostawca aktywów wirtualnych. Ponadto Binance, Binance.US i dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao stoją w obliczu pozwu ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Oczekuje się, że ustawodawstwo dotyczące rynków aktywów kryptograficznych, projekt ustawy mającej na celu stworzenie jednolitych ram regulacyjnych dla aktywów kryptograficznych we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, wejdzie w życie w 2024 r. po zatwierdzeniu przez decydentów. Ramy przechodzą obecnie fazę konsultacji w celu zebrania informacji zwrotnych na temat standardów technicznych.
Czasopismo: Najlepsze i najgorsze kraje pod względem podatków od kryptowalut – plus wskazówki dotyczące podatków od kryptowalut
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.