Świat
Biden gości szwedzkiego premiera, gdy kraj nordycki stara się o członkostwo w NATO
Gdy prezydent Biden spotyka się w środę w Białym Domu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, obaj mężczyźni mają nadzieję na szybkie przyjęcie kraju nordyckiego do NATO.
Wydaje się to jednak wysoce nieprawdopodobne – a kwestia ta grozi zakłóceniem planowanej demonstracji jedności sojuszu przeciwko Rosji na szczycie NATO w Wilnie na Litwie w przyszłym tygodniu.
Problemem, przed którym stoją panowie Biden i Kristersson, jest prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Erdogan zablokował starania Szwecji o członkostwo, twierdząc, że Szwecja udzieliła schronienia kurdyjskim wygnańcom i uchodźcom powiązanym z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Turcja uważa za grupę terrorystyczną.
W oświadczeniu Biały Dom powiedział, że Biden i Kristersson „potwierdzą swój pogląd, że Szwecja powinna jak najszybciej przystąpić do NATO”.
Kwestia ma kluczowe znaczenie dla NATO, które na swoim dorocznym szczycie nie chce wykazywać oznak wewnętrznego podziału, zwłaszcza w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Szwecja wyrwała się z dziesięcioleci neutralności, próbując wstąpić do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. Erdogan również był głęboko zaangażowany w tę sprawę i od dawna twierdzi, że kraje zachodnie nie traktują wystarczająco poważnie jego obaw dotyczących kurdyjskiego terroryzmu.
Wszyscy pozostali członkowie sojuszu NATO zgodzili się na członkostwo Szwecji, z wyjątkiem Węgier, których minister spraw zagranicznych powiedział we wtorek, że jego kraj przystąpi do członkostwa, gdy Turcja to zrobi. według Bloomberga.
Zachodni urzędnicy od miesięcy bezskutecznie próbują udobruchać tureckiego przywódcę. I chociaż amerykańscy urzędnicy twierdzą, że sprawa musi zostać rozwiązana bezpośrednio przez Turcję i Szwecję, pan Biden powiedział, że popiera sprzedaż nowych myśliwców F-16 i zestawów modernizacyjnych, o które Erdogan od dawna zabiegał w Waszyngtonie.
Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że ich poparcie dla sprzedaży broni nie ma związku ze stanowiskiem Erdogana w sprawie Szwecji. Ale po rozmowie telefonicznej z przywódcą Turcji pod koniec maja, pan Biden powiedział dziennikarzom: „Nadal chce pracować nad czymś na F-16”.
Kluczowi członkowie Kongresu, w tym czołowy Demokrata w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, senator Bob Menendez z New Jersey, mówią, że zablokują taką umowę, chyba że Erdogan utoruje drogę dla członkostwa Szwecji. Analitycy twierdzą, że nie jest jasne, czy Biden może ich przekonać do zmiany stanowiska.
Dopiero w poniedziałek Erdogan w gorzkich słowach powtórzył swój sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji.
„Daliśmy jasno do zrozumienia, że zdeterminowana walka z organizacjami terrorystycznymi i islamofobią jest naszą czerwoną linią” – powiedział Erdogan. „Wszyscy muszą zaakceptować fakt, że przyjaźni Turcji nie można zdobyć poprzez wspieranie terroryzmu lub tworzenie miejsca dla terrorystów”.
Erdogan jest osaczony od zeszłej wiosny, kiedy Szwecja i Finlandia po raz pierwszy wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do sojuszu, co Biden określił jako poważną porażkę prezydenta Rosji Władimira V Putina.
Od tego czasu turecki przywódca uległ Finlandii, która w kwietniu otrzymała niezbędną jednomyślną zgodę na przystąpienie do sojuszu, stając się jego 31. członkiem.
Ale nawet po wygranej w reelekcji w maju, co, jak mieli nadzieję urzędnicy amerykańscy, pozwoli Erdoganowi rozluźnić stanowisko i pozwolić na wdrożenie nowego szwedzkiego prawa antyterrorystycznego, pozostał wierny Szwecji.
Ostatnie wydarzenia mogą skomplikować sprawy w przeważnie muzułmańskiej Turcji: dwóch mężczyzn spaliło strony Koranu przed meczetem w Sztokholmie w zeszłym tygodniu podczas demonstracji usankcjonowanej przez szwedzką policję i sąd.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Turcji 12 czerwca minister spraw zagranicznych Antony J. Blinken powiedział, że Szwecja odpowiedziała na obawy Turcji „odpowiednio i skutecznie”. Dodał, że administracja Bidena „oczekuje, że stanie się to przed lipcowym szczytem w Wilnie”.
Biden był stanowczy w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji: „To się stanie” – powiedział w przemówieniu otwierającym Akademię Sił Powietrznych USA 1 czerwca. „Obiecuję ci.”
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”