Najważniejsze wiadomości
Biden gości polskich przywódców na znak swojego wsparcia dla Ukrainy i NATO
W przyszłym miesiącu prezydent Biden będzie gościł przywódców Polski w Białym Domu, aby okazać swoje wsparcie dla NATO po tym, jak były prezydent Trump zasygnalizował, że podważy sojusz w ewentualnej drugiej kadencji.
Biden powita 12 marca polskiego prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska, poinformowała w oświadczeniu sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre.
„Przywódcy potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną podboju prowadzoną przez Rosję” – powiedział Jean-Pierre.
Spotkanie zbiega się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO, a przywódcy podkreślą swoje zaangażowanie w sojusz. Coroczny szczyt NATO odbędzie się w lipcu w Waszyngtonie.
Tematem rozmów jest także bezpieczeństwo energetyczne i relacje gospodarcze USA i Polski.
Spotkanie ma miejsce w chwili, gdy NATO i wsparcie dla Ukrainy spotykają się ze sprzeciwem przywódców republikanów w Waszyngtonie.
Trump, republikański faworyt w wyborach prezydenckich w listopadzie, trafił na pierwsze strony gazet podczas niedawnego wiecu, kiedy zasugerował, że nie zrobi nic, aby chronić sojusznika z NATO, jeśli nie wyda on wystarczających środków na finansowanie obronności.
„Powiedziałem: «Nie zapłaciłeś». Jesteś domyślny. Powiedział: „Tak, powiedzmy, że tak się stało. „Nie, nie chroniłbym was” – powiedział Trump tłumom. „Właściwie zachęcałbym ich, aby robili, co do cholery chcą”.
Biden potępił te komentarze jako „niebezpieczne” i „nieamerykańskie”.
Biały Dom napotkał także opór ze strony Izby Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów, która chciała zapewnić Ukrainie dodatkowe fundusze na jej wojnę z Rosją. Biden i inni urzędnicy stwierdzili, że wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe, ponieważ Rosja może w przyszłości próbować zaatakować sojusznika z NATO i wciągnąć siły amerykańskie w konflikt.
W tym tygodniu Senat przeważającą większością głosów zatwierdził finansowanie bezpieczeństwa narodowego w celu wsparcia Ukrainy, Izraela i sojuszników z Indo-Pacyfiku, ale spiker Mike Johnson (La.) zasygnalizował, że ustawa nie zostanie poddana głosowaniu w Izbie, ponieważ brakuje w niej pożądanych przepisów granicznych. Na początku tego miesiąca Johnson odrzucił ponadpartyjną propozycję Senatu dotyczącą środków bezpieczeństwa granic.
Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.