Connect with us

technologia

Białoruś utrzymuje wyrok 8 lat więzienia dla dziennikarzy czołowej polskiej gazety

Published

on

Białoruś utrzymuje wyrok 8 lat więzienia dla dziennikarzy czołowej polskiej gazety

TALLINN, Estonia (AP) – Sąd Najwyższy Białorusi w piątek podtrzymał wyrok ośmiu lat więzienia nałożony na wybitnego członka dużej polskiej mniejszości w kraju i korespondenta czołowej gazety w Polsce.

Decyzja jest częścią szerszej represji rządu wobec działaczy opozycji, działaczy na rzecz praw człowieka i niezależnych reporterów, która trwa od lat.

Sąd oddalił apelację Andrzeja Poczobuta, 50-letniego reportera wpływowej Gazety Wyborczej, odrzucając wszystkie argumenty obrony.

W lutym Poczobut został uznany za winnego wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu Białorusi i „siania niezgody”. Proces odbył się za zamkniętymi drzwiami w białoruskim Grodnie. Za kratkami przebywa od czasu aresztowania w marcu 2021 roku.

Poczobut obszernie relacjonował masowe protesty, które przetoczyły się przez Białoruś w 2020 roku po spornych wyborach prezydenckich, które dały autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence szóstą kadencję. Zarówno białoruska opozycja, jak i Zachód określiły głosowanie jako sfałszowane.

W akcie oskarżenia Poczobut jako dowód winy powołał się na jego relację z protestów, jego wypowiedzi popierające etnicznych Polaków na Białorusi oraz odniesienie do sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. jako aktu „agresji”.

Białoruski Związek Dziennikarzy poinformował, że apel Poczobuta rozpatrywany jest za zamkniętymi drzwiami i bez uzasadnienia. Dziennikarz przebywa obecnie w Zakładzie Karnym nr 1 w Grodnie i jest przenoszony do kolonii karnej.

Polskie MSZ zobowiązało się w piątek do dalszego apelowania o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. „Utrzymanie w mocy 8-letniego wyroku Andrzeja Poczobuta dobitnie pokazuje niechęć władz białoruskich do przedstawicieli mniejszości narodowej na Białorusi” – napisał resort na Twitterze.

READ  Walka z „zmęczeniem regulacyjnym” przeciwko unijnemu zielonemu ładowi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *