Gospodarka
Bezpieczeństwo kryptowalut: jak chronić swoją inwestycję cyfrową
Bezpieczeństwo kryptowalut obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o potencjalnym ryzyku związanym z kryptowalutą, a także podstawy tego, co możesz zrobić, aby przygotować się do kryptowalutowych inwestycji lub transakcji bardziej bezpiecznymi i chronić swoje kryptowaluty.
Należy mieć świadomość, że scentralizowana usługa kryptowalut nie oferuje takiego samego poziomu bezpieczeństwa środków jak bank. Na przykład brokerzy kryptowalut nie są ściśle regulowani, a jeśli stracisz pieniądze, możesz stracić na stałe. Ważne jest, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa kryptowalut, aby wiedzieć, co może pójść nie tak i jak zapobiegać takim sytuacjom.
Najpierw zrozummy, jak bezpieczna jest kryptowaluta.
Jak bezpieczna jest kryptowaluta?
Technologia Blockchain jest powszechnie używana do tworzenia kryptowalut. Transakcje tej metody są rejestrowane w „blokach”, a znacznik czasu jest opisany przez blockchain. Jest to długa i skomplikowana procedura, ale jej wynikiem jest bezpieczna cyfrowa księga transakcji kryptowalutowych, na którą hakerzy nie mają wpływu.
Transakcje wymagają również dwuskładnikowego procesu uwierzytelniania. Chociaż istnieją środki bezpieczeństwa, nie oznacza to, że kryptowaluty są odporne na hakerów.
Oczywistym jest, że zastanawiamy się, dlaczego bezpieczeństwo kryptowalut jest tak obciążone, gdy kryptowaluta jest mniej lub bardziej bezpieczna. Pozwól nam zrozumieć zagrożenia, które pojawiają się podczas angażowania się w sektor kryptograficzny.
Ponieważ krypto wiąże się z pewnym ryzykiem, zawsze powinieneś szukać najlepszych i bezpiecznych strona kryptowalut aby uniknąć ryzyka związanego z inwestycjami.
Ryzyko 1: Kiedy ludzie opuszczają kryptowaluty na giełdach
Wiele osób pozostawia swoją kryptowalutę na giełdach, gdy po raz pierwszy zaczynają handlować kryptowalutą.
Jest to łatwe, ponieważ fundusze i kryptowaluty są łatwo dostępne do transakcji. Hakerzy nadal niestety uwielbiają też pomysł, że wiele kryptowalut jest w jednym miejscu, gotowych do wykorzystania. Co więcej, hakowanie nie ogranicza się do innych stron; Pracownicy, a nawet założyciele giełdy dopuścili się poważnych oszustw.
Ryzyko 2: Kryptowaluta jest przechowywana lokalnie
W przeciwieństwie do pozostawiania fraz początkowych w centralnej pamięci masowej w chmurze, wiele przykładów fraz początkowych jest tworzonych na lokalnych komputerach, a następnie zgubionych, skradzionych lub zapomnianych kodu PIN/hasła. Problem z lokalną pamięcią masową polega na tym, że łatwo się zgubić lub ktoś może Cię namierzyć i ukraść.
Ryzyko 3: Celowanie przez przestępców.
Możliwość ukierunkowania na szyfrowanie jest bardzo realna, ponieważ wiele danych osobowych jest dostępnych dla każdego, kto chce nas namierzyć.
Ataki phishingowe na pocztę e-mail, ataki typu SIM swap, które omijają uwierzytelnianie dwuskładnikowe, oraz inne sprytne taktyki socjotechniczne to przykłady ataków osobistych. W 2020 r. protokoły DeFi były wykorzystywane w większości kradzieży kryptowalut (50 proc.).
Zagrożenie 4: Przypadkowe straty i klęski żywiołowe
Trudno oszacować ilość utraconej kryptowaluty w wyniku wypadków i klęsk żywiołowych. Szacuje się jednak, że jest to miliardy dolarów. Nie bez znaczenia były też wypadki. Wiele osób uważa, że najczęstszą przyczyną utraty jest zapomnienie PIN-ów i haseł, nawet jeśli podejmiesz środki bezpieczeństwa.
Ale wypadki i klęski żywiołowe też są możliwe. Ten czynnik jest często pomijany przy podejmowaniu kwestii bezpieczeństwa kryptowalut.