Sport
Bezcenne obrazy zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej wracają z Japonii do Polski
WARSZAWA, Polska (AP) – Bezcenny XVI-wieczny włoski obraz zrabowany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej i odkryty w Japonii został zwrócony Polsce – poinformowały w środę władze Warszawy.
„Madonna z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchi jest najmłodszym z około 600 skradzionych dzieł sztuki, które udało się repatriować Polsce. Ponad 66 000 tak zwanych strat wojennych nie jest branych pod uwagę. Obraz został przekazany w środę podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio.
Minister kultury Piotr Gliński powiedział dziennikarzom w Warszawie, że barokowy obraz znalazł się na sporządzonej przez nazistów liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki spośród dziesiątek tysięcy dzieł sztuki zrabowanych podczas okupacji Polski w latach 1939-1945.
Powiedział, że „nie było łatwo” wyjaśnić historię zrabowanych dzieł i potrzebę ich zwrotu. Powiedział jednak, że „Madonna z Dzieciątkiem” została zwrócona po negocjacjach ze stroną japońską i „Mainichi Auction Inc., a osoba, która była właścicielem obrazu, zdecydowała się zwrócić go do Polski bezpłatnie”.
Agata Modzelewska, naczelnik Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w resorcie, powiedziała, że strona polska zawsze w negocjacjach podkreśla, że zwrot zrabowanych dzieł sztuki jest „najlepszym moralnym i etycznym gestem”.
Obraz został zidentyfikowany przez ekspertów ministerstwa na aukcji w Tokio w 2022 roku. Pochodzi z kolekcji XVIII-wiecznego polskiego arystokraty Stanisława Kostki-Potockiego. W 1823 roku obraz znalazł się wśród dzieł innego polskiego arystokraty, Henryka Lubomirskiego, w mieście Przeworsk. Został zrabowany podczas wojny i sprzedany na aukcji w Nowym Jorku pod koniec lat 90.
„Coraz więcej zrabowanych przedmiotów pojawia się na aukcjach, ponieważ pamięć (o ich przeszłości) jest osłabiona, a ludzie, którzy są teraz w ich posiadaniu, nie mają pełnej wiedzy i zrozumienia, skąd pochodzi dzieło” – powiedziała Modzelewska. Stowarzyszenie prasy.
Polska od dziesięcioleci aktywnie zabiega o repatriację dzieł sztuki zrabowanych przez wojska nazistowskie i sowieckie podczas wojny.
Monika Ścisłowska, Associated Press
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”