Connect with us

Gospodarka

Banki centralne Europy Środkowej i Wschodniej kupują złoto i prowadzą „szybkie zmiany strukturalne w światowej gospodarce” – WGC

Published

on

Banki centralne Europy Środkowej i Wschodniej kupują złoto i prowadzą „szybkie zmiany strukturalne w światowej gospodarce” – WGC

Banki centralne Europy Środkowej i Wschodniej kupują złoto i prowadzą „szybkie zmiany strukturalne w światowej gospodarce” – WGC

(Kitco News) Po kilku dużych zakupach złota przez Polskę i Węgry, region Europy Środkowo-Wschodniej stanowi obecnie 17% całkowitego zakupu złota przez światowy bank centralny w ciągu ostatnich trzech lat, według Światowej Rady Złota.

„Decyzje dotyczące zakupu złota były strategiczne, biorąc pod uwagę szybkie zmiany strukturalne w światowej gospodarce, takie jak zmiany w międzynarodowym systemie finansowym i globalny wpływ pandemii” – powiedziała Tatiana Fic, dyrektor banków centralnych i porządku publicznego w World Złota Rada.

W marcu węgierski bank centralny potroił swoje rezerwy złota do rekordowego poziomu 94,5 tony. Dzieje się tak po 10-krotnym wzroście zasobów złota w czwartym kwartale 2018 r.

Następna na liście WGC jest Polska, która również dramatycznie zwiększyła swoje zasoby złota w ciągu ostatnich trzech lat. Narodowy Bank Polski kupił 25,7 ton w drugiej połowie 2018 roku i kolejne 100 ton w drugim kwartale 2019 roku. Według Fic ten ostatni zakup pozostaje największym globalnym pojedynczym zakupem złota w ostatniej dekadzie.

„Strategiczna decyzja NBP o ponad dwukrotnym zwiększeniu rezerw wynikała z celu banku, jakim jest dywersyfikacja ryzyka geopolitycznego i wzmocnienie bufora w celu ochrony stabilności finansowej kraju” – napisała w poniedziałek.

Serbia trafiła również na pierwsze strony gazet dzięki bardziej stopniowej akumulacji złota, ponieważ od 2011 r. Dodawała około 0,2 tony złota na kwartał. W 2019 r. Tempo skupu przyspieszyło, kupując 9,2 tony w III kwartale 2019 r. Oraz kolejne 3,5 tony w IV kwartale 2019 r.

„Głównym powodem tych zakupów było wzmocnienie stabilności serbskiego systemu finansowego w czasach niepewności i ochrona przed zwiększonym ryzykiem globalnego kryzysu” – powiedział Fic.

Dodała, że ​​na tym nie skończy się wzrost zainteresowania złotem z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

READ  Polska produkcja przemysłowa, ceny producenta rosną w styczniu

„Gubernator NBP Glapiński ogłosił niedawno, że Polska może kupić dodatkowe 100 ton złota w ciągu najbliższych kilku lat. Serbia mogłaby nadal dodawać niewielkie ilości złota do swoich rezerw, jeśli Serbia będzie kontynuowała politykę stopniowego pozyskiwania złota. ważny ośrodek działalności banku centralnego w zakresie złota w nadchodzących latach ”.

Pandemia COVID-19 będzie nadal głównym wyzwalaczem dla większej ekspozycji na złoto, ponieważ banki centralne Europy Środkowej i Wschodniej będą szukać schronienia.

„Bezprecedensowa reakcja polityki pieniężnej i fiskalnej na pandemię spowodowała wzrost długu publicznego i presji inflacyjnej, a także wysunęła złoto jako bezpieczną przystań i długoterminowy magazyn wartości” – powiedział Fic.

Zrzeczenie się: Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i mogą nie odzwierciedlać poglądów Kitco Metals Inc. Autor dołożył wszelkich starań, aby zapewnić dokładność przedstawionych informacji. Ani firma Kitco Metals Inc., ani autor nie mogą zagwarantować takiej dokładności. Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowi zaproszenia do wymiany towarów, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Kitco Metals Inc. i autor tego artykułu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty i / lub szkody, które mogą wyniknąć z korzystania z tej publikacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *