Connect with us

Gospodarka

Bank Światowy przekazuje Polsce dodatkowe 250 mln euro na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Published

on

Bank Światowy przekazuje Polsce dodatkowe 250 mln euro na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Bank Światowy pożyczy Polsce dodatkowe 250 mln euro (1,1 miliarda złotych) na sfinansowanie rządowego programu Czyste Powietrze, którego celem jest walka ze złą jakością powietrza w kraju poprzez udzielanie gospodarstwom domowym dotacji na modernizację systemów ogrzewania i lepszą izolację.

„Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym na 250 mln euro na finansowanie Programu Czyste Powietrze” – ogłosił minister finansów Andrzej Domański po wiosennym spotkaniu prezesów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Domański ujawnił, że rozmawiał także z prezesem Banku Światowego Ajayem Bangą na temat wyzwań stojących przed światową gospodarką, w tym rosnących nierówności.

Wcześniej, w 2021 r., Bank Światowy pożyczył Polsce taką samą kwotę, 250 mln euro, na program „Czyste powietrze”, rozpoczęty po raz pierwszy w 2018 r. przez były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Program, którego budżet na lata 2018-2029 wynosi 103 miliardy złotych (22,5 miliarda euro), ma być największym tego typu w Europie. Większość środków pochodzi z połączenia budżetu państwa i środków unijnych.

Został wprowadzony w odpowiedzi na jedno z najgorszych na kontynencie zanieczyszczeń powietrza w Polsce, które co roku powoduje dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów. Uważa się, że główną przyczyną jest spalanie węgla, które w Polsce jest znacznie częstsze niż w innych krajach Europy.

Program umożliwia właścicielom domów uzyskanie dotacji na przykład na wymianę starych węglowych systemów grzewczych na czystsze alternatywy. Z biegiem lat stopniowo się rozwijał, oferując większe dotacje na szerszą gamę produktów, takich jak pompy ciepła.

Do połowy ubiegłego roku do programu wpłynęło 680 tys. wniosków na łączną kwotę 17 miliardów złotych (3,93 miliarda euro).

Na początku tego miesiąca Ministerstwo Zmian Klimatu, które nadzoruje te działania, stwierdziło, że liczba wniosków wzrosła od tego czasu do 832 000, z czego 690 000 uzyskało zgodę.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Greenpeace Polska / flickr.com (pod UMOWA CC BY-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *