Gospodarka
Bangladeszowie ewakuują Ukrainę przez Polskę
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w czwartek, że poczyniono ustalenia dotyczące ewakuacji Bangladeszu, który pozostał na Ukrainie przez sąsiednią Polskę, ponieważ Warszawa zgodziła się wydać im 15-dniowe wizy po przyjeździe.
„Polski rząd zgodził się wydać obywatelom Bangladeszu 15-dniowe wizy wjazdowe” – powiedział dziś po południu dziennikarzom w swoim gabinecie minister spraw zagranicznych Shahriar Alam.
Dodał, że 250 Bangladeszów na Ukrainie dodało ich teraz do grupy Whatsup, podczas gdy oficjalne szacunki sugerują, że obecnie mieszka tam kolejnych 250 Bangladeszów, ale nieoficjalne szacunki sugerują, że liczba ta może być wyższa niż 500.
Ukraina dzieli zachodnią granicę z Polską, a wojska rosyjskie wkroczyły do separatystycznych republik od strony wschodniej.
Alam powiedział, że rząd Bangladeszu ewakuuje swoich obywateli lotami czarterowymi z Polski w ciągu 15 dni, podczas gdy Warszawska Misja Bangladeszu została wyposażona w dodatkową siłę roboczą, aby zmobilizować urzędników z ambasad Bangladeszu do Niemiec i Włoch.
Wiceminister dodał, że Misja Bangladeszu w Warszawie pomoże polskim władzom w identyfikacji obywateli Bangladeszu i tworzeniu prowizorycznych obozów dla ich tymczasowego bezpłatnego pobytu obok służb konsularnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało obywateli Bangladeszu na Ukrainie do skontaktowania się z Misją Bangladeszu w Warszawie pod numerem +48572094381 i wezwało ich do przeniesienia się w bezpieczniejsze miejsce i, jeśli to konieczne, do Polski.
Alam powiedział, że ministerstwo spraw zagranicznych rozmawiało już o czarterowaniu samolotów z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Biman Bangladesh Airlines w celu przywrócenia Bangladeszu na Ukrainie.
Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że Bangladesz jest głęboko zaniepokojony niedawną eskalacją przemocy na Ukrainie, ponieważ taka przemoc poważnie wpłynęłaby na pokój i stabilność w całym regionie.
„Dlatego wzywamy wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, zaprzestania działań wojennych i dążenia do rozwiązania tego kryzysu poprzez powrót do dyplomacji i dialogu” – napisano w oświadczeniu.
Dhaka docenia również możliwy wpływ kryzysu na Ukrainie na gospodarkę regionu i nie tylko ze względu na pogarszającą się sytuację, którą niektórzy analitycy określili jako najgorszy kryzys europejski od czasów II wojny światowej.
Według doniesień międzynarodowych mediów, rosyjski prezydent Władimir Putin rozpoczął w czwartek pełną skalę inwazję na Ukrainę, zabijając dziesiątki i zmuszając setki do ucieczki z prozachodniego sąsiada.
Według raportów, rosyjskie naloty uderzyły w instalacje wojskowe na całej Ukrainie, a ich siły lądowe posuwały się z północy, południa i wschodu, wywołując potępienia ze strony zachodnich przywódców i ostrzeżenia przed masowymi sankcjami.
Źródło: BSS
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”