Najważniejsze wiadomości
Baner „Strefa wolna od LGBT” pokazany na meczu piłki nożnej w Polsce
Klub piłkarski w stolicy Polski potępił baner z napisem „Strefa wolna od LGBT” wywieszony podczas meczu.
Podburzający baner pojawił się w zeszłym tygodniu podczas domowego meczu I ligi Polonii Warszawa ze Zniczem Pruszków na stadionie Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie i został wywieszony przez grupę kibiców Ultras Enigma.
Napędzane wzrostem nastrojów anty-LGBTQ+ w rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIG), okryte złą sławą strefy pojawiły się po raz pierwszy w 2019 r., kiedy ponad 100 społeczności w kraju ogłosiło, że są wolne od „ideologii LGBT”, a władze, co ich zdaniem promowanie praw i równości osób queer – tzw. homopropaganda – zostało zakazane.
Strefy, które w czasach swojej świetności obejmowały jedną trzecią Polski, zostały potępione przez Parlament Europejski. UE zagroziła gminom, które je wprowadziły, cięciami w finansowaniu, co spowodowało zmianę zdania wielu osób.
W 2022 roku Naczelny Sąd Apelacyjny w Polsce orzekł, że cztery ze stref należy zlikwidować. ostatni został złomowany wcześniej w tym roku.
Polonia Warszawa wydała oświadczenie w sprawie banera umieszczonego na meczu, w którym stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji.
„Takie zachowanie nie istnieje na naszym stadionie i nigdy nie będzie. Naszą misją jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca dla wszystkich kibiców, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię czy orientację seksualną” – oznajmił klub. powiedział.
„Hasło, które grupa naszych kibiców wydrukowała na banerze podczas meczu ze Zniczem Pruszków, całkowicie zaprzecza naszym wartościom”.
Klub oświadczył, że „podjął natychmiastowe działania w celu zidentyfikowania osób odpowiedzialnych za wywieszanie banera” i że osoby zaangażowane otrzymały dwuletni zakaz stadionowy. To „wyraźny znak, że takie zachowanie nie będzie tolerowane”.
W oświadczeniu podsumowano: „Chcielibyśmy również podkreślić, że w przyszłości podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby zapobiec podobnym zdarzeniom i zapewnić, że nasz stadion pozostanie otwarty dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć piłkarskich emocji w kulturalnej atmosferze”.
W odpowiedzi Ultra’s Enigma wydali własne oświadczenieprzy czym powołują się na treść naruszenia klubowego, na podstawie którego zostali wyrzuceni, Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowychktóre stwierdziły, że dopuściły się czynu zabronionego polegającego na „głoszeniu i skandowaniu haseł o treści rasistowskiej”.
W oświadczeniu napisano: „Ochrona naszych dzieci i troska o losy przyszłych pokoleń Polaków nie jest rasizmem. Świadczy to o największej trosce o zdrowie i stan psychiczny naszego społeczeństwa. Nie damy się zastraszyć i będziemy korzystać z naszych konstytucyjnych praw: gwarantowanej w nich wolności słowa i własności”.
Grupa nazwała zakazy „próbą szantażu i próbą narzucenia właścicielowi swojego szkodliwego światopoglądu” oraz określiła prawa i równość osób LGBTQ jako „promujące dewiacje i seksualizację życia publicznego, co często prowadzi do poważnych chorób psychicznych i okaleczenia dzieci”. grupę dzieci, które są najbardziej podatne na tę skrajną ideologię”.
Następnie zagrozili podjęciem kroków prawnych w celu uchylenia zakazów, dodając, że „w Polsce należy całkowicie zakazać promowania LGBT, ideologii gender i wake”.
W rozmowie z PinkNews Sasza Witek, który był na meczu i zgłosił baner władzom klubu, powiedział: „Po meczu zamieściłem na Facebooku pod postem Polonii komentarz z pytaniem, czy klub na pewno powinien pójść tą drogą. Pod jego adresem pojawiło się wiele homofobicznych komentarzy. Otrzymywałem pogróżki w prywatnych wiadomościach.”
„Jednak kilka osób napisało komentarze krytykujące baner, a reakcje zdominowały lajki. Otrzymałem także informację od kibiców na trybunach naprzeciwko, że zauważyli baner i byli nim zirytowani.
Mikołaj Perz, koordynator Młodej Lewicy i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, powiedział PinkNews, że tego typu banery „nie pojawiają się zbyt często na meczach piłki nożnej w Polsce, ale takie incydenty zdarzają się od czasu do czasu”.
Kontynuował: „Myślę, że warto wspomnieć, że Polonia Warszawa zawsze podkreśla, że klub jest przyjazny LGBT i wspiera osoby LGBT. używasz [the] Hasło „Razem ponad granicami”. Jednak nie każdy kibic Polonii Warszawa jest tak tolerancyjny.”
Podziel się swoimi przemyśleniami! Daj nam znać w komentarzach poniżej i pamiętaj, aby prowadzić rozmowę z szacunkiem.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.