Connect with us

Nauka

Balon wysokogórski Indyjskiego Instytutu Astrofizyki do badania środowiska „bliskiego kosmosu”.

Published

on

Balon wysokogórski Indyjskiego Instytutu Astrofizyki do badania środowiska „bliskiego kosmosu”.

Balon jest nadmuchiwany do średnicy około 2-3 metrów na ziemi. Zwykle balony wznoszą się na wysokość 30 km nad poziomem morza.

Naukowcy twierdzą, że może osiągnąć wysokość do 50 km, a obecnie balon w ośrodku Tata Institute of Fundamental Research (TIFR) w Hyderabad leci na większe wysokości, przewożąc 1000 kg sprzętu.

Posłuchaj tego artykułu
Twoja przeglądarka nie obsługuje elementu audio.

Jedną z głównych atrakcji Dnia Otwartej Nauki w Indyjskim Instytucie Astrofizyki (IIA) był balon wysokościowy, zwany także balonem „bliskiej przestrzeni kosmicznej”, używany przez naukowców do badania wzorców atmosferycznych i środowisk w „bliskiej przestrzeni kosmicznej”. Dzień Otwartej Nauki obchodzony był w IIA w sobotę, 25 lutego, w celu zaszczepienia naukowego temperamentu wśród mas i uczniów w wieku szkolnym.

Balon został odsłonięty przez grupę naukowców z instytutu. Badacz z IIA powiedział: „To jest wypełniony wodorem balon używany do badania środowisk„ w pobliżu kosmosu ”, wzorców wiatru, wilgotności itp. Osiąga zasięg od 20 do 35 km. Możemy również badać zjawiska zachodzące w górnych warstwach atmosfery w zakresie ultrafioletu (UV). Balon jest przymocowany do spadochronu, który przenosi ładunek. Ładunek zwykle obejmuje lokalizator GPS, kamery i nadajniki radiowe. Główną ideą eksperymentu z balonem na dużej wysokości jest przeprowadzenie tanich eksperymentów naukowych i obserwacji”.

READ  Walter Gratzer, chemik biofizyczny i pisarz naukowy, umiera w wieku 89

Balon jest nadmuchiwany do średnicy około 2-3 metrów na ziemi. Zwykle balony wznoszą się na wysokość 30 km nad poziomem morza. Naukowcy twierdzą, że może osiągnąć wysokość do 50 km, a obecnie balon w ośrodku Tata Institute of Fundamental Research (TIFR) w Hyderabad leci na większe wysokości, przewożąc 1000 kg sprzętu.

„Podczas opadania balonu ładunek może uderzyć o ziemię z większą prędkością, co skutkowałoby uszkodzeniem sprzętu. Następnie używamy spadochronu. Jest uwięziony między ładunkiem a balonem. Spadochron zapobiega zbyt szybkiemu opadaniu ładunku” – mówi badaczka.

Naukowcy zwrócili również uwagę, że stosowanie balonów na ogrzane powietrze sięga czasów Trzech Królestw (220-280 ne) w Chinach. „Balony były używane do wystrzeliwania latarni do sygnalizacji wojskowej. Armia mongolska studiowała latarnie Kongming z Chin i używała ich podczas inwazji mongolskiej na Polskę w 1241 roku. To pierwszy przypadek, kiedy świat zachodni poznał balon” – dodał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *