Najważniejsze wiadomości
Badanie wykazało, że 48% ukraińskich uchodźców zatrudnionych w Polsce i Niemczech nie ma zamiaru wracać do domu
Z ankiety przeprowadzonej przez platformę migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej UW wśród 800 ukraińskich respondentów pt. „Uchodźcy ukraińscy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” wynika, że tylko co czwarty respondent chciałby wrócić na Ukrainę.
Według portalu informacyjnego o pomoc VisitUkraine.today 48 proc. uchodźców, którzy znaleźli pracę w Polsce i Niemczech, planuje powrót do kraju nie wcześniej niż rok po zakończeniu wojny, SchengenVisaInfo.com raporty.
Również średnia pensja uchodźcy zatrudnionego w Niemczech to 1467 euro miesięcznie, podczas gdy w Polsce to 540 euro.
W Niemczech najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy, którzy znaleźli pracę w logistyce i transporcie, edukacji i pracach biurowych. Z kolei w Polsce pracownicy produkcji przemysłowej i handlu mają również wyższe wynagrodzenie.
Przed wybuchem wojny na Ukrainie respondenci pracowali w sektorze usług i handlu oraz byli kierownikami lub nauczycielami w swoim kraju. Jednocześnie, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, co piąty respondent deklarował, że ma doświadczenie zawodowe za granicą.
Ponadto średni wiek pracujących Ukraińców w Polsce wynosi 39 lat, aw Niemczech 37 lat. Około 50 procent z nich ma wykształcenie wyższe lub nie.
Jak tłumaczą eksperci, 20 proc. pracujących respondentów studiuje na kursach dokształcających, ponad 40 proc. uchodźców planuje to robić w przyszłości.
Ponadto ponad 50 proc. ankietowanych Ukraińców uczy się języka kraju zamieszkania. Natomiast 53 proc. uchodźców w Niemczech i 30 proc. pracowników w Polsce mówi po angielsku na poziomie podstawowym.
Biorąc pod uwagę, że Polska jest jednym z krajów wspierających Ukrainę i przyjęła zdecydowaną większość uchodźców, ogłosiła to w październiku Od przyszłego roku polskie władze zmienią specjalną ustawę o pomocy Ukraińcom i ustanowią nowe przepisy pobytowe.
W tym zakresie od stycznia 2023 r. uchodźcy przybywający z Ukrainy musieliby pokrywać część kosztów utrzymania we wspólnych mieszkaniach, a także ubiegać się o numer PESEL.
Zgodnie z tymi przepisami, które wejdą w życie w przyszłym roku, uchodźcy z Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego, muszą wystąpić o nadanie im numeru PESEL, czyli numeru powszechnego elektronicznego systemu meldunkowego.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.