Nauka
Badanie powiązań między zmianą klimatu a ekstremalnymi warunkami pogodowymi
Zmiana klimatu jest niewątpliwie zjawiskiem, które dotyka dziś wiele, jeśli nie wszystkie, narody na całym świecie, a niektóre z nich badają innowacyjne i inteligentne inicjatywy mające na celu rozwiązanie tego w dużej mierze ignorowanego zagrożenia egzystencjalnego.
Niestety, świadomość niebezpieczeństw związanych z ignorowaniem tego zagrożenia dla dalszego istnienia ludzkości jest niska, z nielicznymi odpowiedziami ze strony rządów i narodów, które wahają się od apatii, ostrożności, po pogardę.
Na przykład w Nigerii klimatolodzy i redakcje, które powinny przodować w zwracaniu uwagi na to globalne wyzwanie, nie były w stanie spełnić tego obowiązku z powodu wielu czynników, przede wszystkim finansowania.
Obecnie istnieje nisza znana jako nauka o atrybucji, którą niektórzy naukowcy z całego świata badają, aby wypełnić lukę informacyjną.
Zmiana klimatu, historia Nigerii
Zmiana klimatu to znacząca i długofalowa zmiana klimatu Ziemi. Może to nastąpić z przyczyn naturalnych lub jako bezpośrednia reakcja na działalność człowieka, która obejmuje między innymi spalanie paliw kopalnych i wylesianie.
Zmiany klimatyczne negatywnie wpłynął na Nigerię w ostatnich dziesięcioleciach, choć nie tak drastycznie, jak w niektórych innych częściach globu.
Od słabych plonów, niedoborów żywności, zmniejszonej produkcji zwierzęcej, utraty dochodów, kryzysu zdrowia publicznego, kurczących się dostaw energii wodnej po utratę domów i sieci dróg, Nigeria miała swój udział w globalnym ociepleniu.
Aby temu zaradzić, rząd Nigerii wprowadził pewne polityki mające na celu łagodzenie skutków zmian klimatycznych. Należą do nich Polityka Ekologiczna Państwa; Krajowa polityka dotycząca susz i pustynnienia; Polityka leśna państwa oraz polityka przeciwerozyjna i przeciwpowodziowa państwa.
CZASY PREMIUM miały zgłoszone jak nigeryjscy rolnicy używają inteligentnych taktyk do zwalczania skutków zmian klimatycznych.
Ta gazeta też zgłoszone o tym, jak rolnicy w stolicy kraju używają teraz organicznych pestycydów do walki z plagą zmian klimatycznych.
Ponadto modele klimatyczne w rolnictwie są również aktywnie wykorzystywane przez niektóre tych rolników.
nauka o atrybucji
Na całym świecie w ostatnich miesiącach niektórzy naukowcy podjęli wyzwanie pomocy światu w lepszym zrozumieniu zjawiska zmiany klimatu, wykorzystując naukę jako narzędzie interpretacji.
Naukowcy wykorzystują teraz surowe dane i trochę matematyki, aby ustalić możliwe powiązania między zmianą klimatu a (ekstremalnymi) zdarzeniami pogodowymi.
Pogoda odnosi się do wzorców pogody na danym obszarze przez długi czas, podczas gdy pogoda odnosi się do atmosfery w danym miejscu i czasie, którą można opisać za pomocą ciśnienia powietrza, wilgotności, wilgotności, wszelkich opadów (deszcz, śnieg lub lód) , temperatura i prędkość wiatru.
Czas to rzeczywiste warunki, które występują w dowolnym czasie i miejscu. Różni się od pogody, która jest opisem warunków, które w szczególności występują regiony w danym miesiącu lub sezonie.
Ekstremalne warunki pogodowe wskazują na specyficzne burzliwe wydarzenia, takie jak fale upałów, burze, tsunami, susze, pożary, huragany, tornada i powodzie, które często kończą się tragedią.
Ze względu na niski poziom wiedzy w tej dziedzinie techniki często trudno było określić, czy te ekstremalne zjawiska pogodowe były bezpośrednio związane ze zmianami klimatycznymi, czy z czynnikami naturalnymi.
Ale naukowcy wykorzystują teraz dziedzinę nauki o atrybucji, aby nieco bardziej wyjaśnić te pytania.
Obecnie klimatolodzy, korzystając z modeli komputerowych i danych z niektórych regionów, mogą w dużej mierze określić, w jaki sposób zmiany klimatu wpłynęły (lub nie) na tragiczne wydarzenia związane z pogodą na tych obszarach.
Ci naukowcy zagłębiają się w poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące zmian klimatu, opracowując więcej modeli komputerowych, aby nie tylko analizować dane klimatyczne za pomocą matematyki, ale także znajdują prostsze sposoby „ilościowego określania lub mierzenia wpływu zmian klimatycznych”.
Na przykład brytyjska witryna internetowa Carbon Brief doniosła niedawno, w jaki sposób klimatolodzy zmapowali ponad 350 recenzowanych badań ekstremalnych warunków klimatycznych na całym świecie i przeanalizowali trendy.
Naukowcy odkryli na przykład, że w ciągu ostatnich 10 do 15 lat liczba ekstremalnych zdarzeń nasiliła się, przy czym 70 procent z 405 ekstremalnych zjawisk pogodowych „wzrosło prawdopodobieństwo lub nasilenie zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka”.
Udokumentowali również, że 92% ze 122 badań nad atrybucją ekstremalnych temperatur wykazało, że zmiany klimatu spowodowały, że są one (ciepło) bardziej prawdopodobne lub bardziej dotkliwe. Zauważyli również, że 58% z 81 badań nad opadami deszczu wykazało, że działalność człowieka „sprawiła, że była bardziej prawdopodobna lub intensywna, a 65% z 69 suszy zostało zaostrzonych przez zmianę klimatu…”
„Znajdowanie odpowiedzi”
Tymczasem Friederike Otto, starszy wykładowca nauk o klimacie w Imperial College London, podczas wykładu „Przypisywanie ekstremalnej pogodzie” w zeszłym tygodniu z grupą naukowców, dziennikarzy i globalnych aktywistów, powiedziała, że dziedzina postawiła nauki o klimacie „w ofensywie” w dyskurs na temat zmian klimatycznych.
Pani Otto rozmawiała z członkami pierwszej kohorty Klimat Oksfordu Journalism Network (OCJN), grupa profesjonalistów pochodzących z ponad 60 krajów.
Redaktor PREMIUM TIMES w Standards Desk, Tosin Omoniyi, był jednym z dwóch nigeryjskich dziennikarzy wybranych do stypendium wraz z innymi wybranymi m.in. z USA, Libanu, Czech, Polski, Argentyny, Chin, Wielkiej Brytanii, Nepalu, Danii, Filipin. narody.
Oxford Climate Journalism Network ma na celu sprostanie niektórym wyzwaniom, przed jakimi stają dziennikarze, informując o zmianach klimatu, oraz pomoc redaktorom i dyrektorom mediów informacyjnych w opracowaniu ich podejścia do tych kwestii. OCJN to nowy program Reuters Institute do studiowania dziennikarstwa na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Projekt finansowany w pierwszym roku z dotacji w wysokości 477 170 funtów z Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) jest kierowany przez dwóch współzałożycieli, zastępcę dyrektora Instytutu Reuters Meerę Selvę oraz członka wizytującego i członka rady doradczej Wolfganga Blau.
Redaktor Premium Times wybrany dla Oxford Global Climate Reporting Network
Pani Otto w swoich komentarzach wyjaśniła, w jaki sposób nauka o atrybucji próbuje wypełnić lukę informacyjną na temat związku między zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka a ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
„Kiedy mówimy o zmianie klimatu w mediach, zwłaszcza w sferze politycznej, zwykle mówimy o globalnej średniej temperaturze i przyszłych zmianach klimatu, przy jednoczesnym utrzymaniu globalnych celów średniej temperatury uzgodnionych w Porozumienie paryskie…mówimy o zmianie klimatu tak, jakby wszystko było dobrze, dopóki nie osiągniemy tych docelowych temperatur. Więc jest dobrze, dopóki nie osiągniemy 1,5 stopnia i wtedy świat się skończy. To oczywiście nie jest to, czym jest zmiana klimatu” – powiedziała.
Powiedziała, że zmiany klimatyczne przejawiają się przede wszystkim „poprzez zmieniające się ryzyko i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz wzrost poziomu morza”.
„Więc im robi się cieplej, tym bardziej te wydarzenia się zmieniają, a więc jest to stopniowa zmiana. I zaczęło się dawno temu. Zbyt długo byliśmy w epoce strat i zniszczeń. Od dziesięcioleci ludzie umierają z powodu zmian klimatu, a także mają miejsce skutki gospodarcze i inne rodzaje strat i szkód. Nie mamy ich spisu, więc nie wiemy dokładnie, czym one są, ale wiemy, że się wydarzyły. Jesteśmy również w stanie określić rolę zmian klimatycznych w poszczególnych ekstremalnych zdarzeniach”.
Na temat nauki o atrybucji dodaje: „Nie możemy więc powiedzieć, że to zmiana klimatu, tak lub nie. Ale to, co możemy teraz powiedzieć (z nauką o atrybucji), to czy iw jakim stopniu zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka zmieniły prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia… i chociaż nie zawsze jest to łatwe do szczegółowego zbadania, idea stojąca za tym badaniem i jak ta nauka działa nie jest bardzo skomplikowana…”
Jak użyteczna może być nauka o atrybucji?
Tymczasem eksperci twierdzą, że nauka o atrybucji może dostarczyć wspaniałych informacji na temat wpływu zmiany klimatu na całym świecie.
Oprócz tego, że pomaga edukować, przygotowywać i wpływać na globalne społeczności w obliczu niszczenia ocieplającego się świata, zapewnia również przydatne odpowiedzi na trudne pytania, wykorzystując naukę i dane.
Stał się również narzędziem rozstrzygania prawnych batalii wokół sprawiedliwości klimatycznej.
Na przykład Sabin Center for Climate Change Law i Lamont-Doherty Earth Observatory ustanowiły Baza danych atrybucji klimatu.
Baza danych zawiera 385 zasobów naukowych dotyczących przypisywania zmian klimatycznych, przypisywania zdarzeń ekstremalnych, przypisywania wpływu i przypisywania źródła, które powinny pomóc naukowcom powiązać naukę o atrybucji z istniejącymi przepisami i politykami.
Ponadto pomaga również prawnikom prowadzącym spory dotyczące zmian klimatycznych w dostępie do zasobów, które mogą pomóc w ich sprawach.
Dzisiaj, dzięki atrybucji naukowej, wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, które wstrząsnęły częściami świata, zostało przekonująco powiązanych ze skutkami zmian klimatu i coraz łatwiej jest je powiązać z konkretnymi źródłami emisji.
Według Michaela Burgera, dyrektora wykonawczego Sabin Centre, holenderski sąd nakazał Shellowi redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem jej produktów z paliw kopalnych o 45% do 2030 r., wykorzystując formę „przypisanie źródła”.
Filipińska Komisja Praw Człowieka orzekła również, że zgodnie z filipińską ustawą o prawach człowieka firmy zajmujące się paliwami kopalnymi mają obowiązek ograniczać emisje wynikające z ich produktów i usług.
Eksperci twierdzą, że nauka o atrybucji umożliwia teraz „oszacowanie zwiększonego ryzyka, co prawdopodobnie zaowocuje większą liczbą procesów sądowych w przyszłości”.
Jednak dopiero się okaże, w jaki sposób nauka pomoże światu lepiej zrozumieć i poradzić sobie z egzystencjalnym zagrożeniem, które w dużej mierze nie przyciągnęło współmiernej uwagi świata, który już zmaga się z innymi śmiertelnymi wyzwaniami.
Wspieraj rzetelność i wiarygodność dziennikarstwa PREMIUM TIMES
Dobre dziennikarstwo kosztuje dużo pieniędzy. Jednak tylko dobre dziennikarstwo może zagwarantować możliwość dobrego społeczeństwa, odpowiedzialnej demokracji i przejrzystego rządu.
Aby uzyskać bezpłatny i stały dostęp do najlepszego dziennikarstwa śledczego w kraju, prosimy o rozważenie skromnego wsparcia dla tego szlachetnego przedsięwzięcia.
Wnosząc wkład do PREMIUM TIMES, pomagasz utrzymać odpowiednie dziennikarstwo i zapewniasz, że pozostaje ono bezpłatne i dostępne dla wszystkich.
Podarować
TEKST OGŁOSZENIA: reklamować się tutaj . Zadzwoń do Williego +2347088095401…
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”