Connect with us

Gospodarka

Badanie pokazuje pozytywny wpływ uchodźców na polską gospodarkę

Published

on

Badanie pokazuje pozytywny wpływ uchodźców na polską gospodarkę

Z nowego badania wynika, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat uchodźcy z Ukrainy wnieśli znaczący wkład w polską gospodarkę. Szacuje się, że udział uchodźców z Ukrainy w 2023 r. w polskim produkcie krajowym brutto (PKB) wynosił od 0,7 do 1,1 proc. Jak wynika z badania „Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę” przeprowadzonego przez firmę Deloitte dla agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR, ich wkład będzie nadal rósł.

Pozytywny wpływ uchodźców na gospodarkę dodatkowo wzmocniła ich szybka integracja z rynkiem pracy. Pomimo psychologicznego wpływu wojny na uchodźców i obowiązków opiekuńczych wielu z nich, wielu z nich w ciągu kilku miesięcy znalazło pracę lub założyło firmy w Polsce, wspierając budżet publiczny dodatkowymi podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne, zamiast zdawać się na na pomoc humanitarną lub swoje oszczędności. W Polsce pracuje obecnie od 225 000 do 350 000 uchodźców z Ukrainy.

„Polska otworzyła ramiona na ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną i brutalnością, demonstrując wzorową solidarność” – powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Ale to nowe badanie pokazuje, że pomoc uchodźcom była korzystna także dla gospodarki – i polskiej gospodarki – ponieważ dała im szansę na pracę i handel. Chociaż większość uchodźców chce wrócić na Ukrainę, ich integracja gospodarcza w krajach przyjmujących pomaga uczynić powrót bardziej zrównoważonym, umożliwiając uchodźcom budowanie i ochronę swojego majątku oraz zwiększanie ich odporności”.

„Chociaż wsparcie finansowe ze strony państwa i organizacji humanitarnych było i nadal jest kluczowe, zwłaszcza dla rodzin najbardziej bezbronnych, obecnie stanowi jedynie ułamek dochodów uchodźców. Według szacunków Deloitte na podstawie danych UNHCR z ankiet dotyczących uchodźców, pomoc finansowa stanowiła zaledwie 5 proc. środków przeznaczonych dla uchodźców, a 80 proc. pochodziła z pracy – mówi Julia Patorska, partner w Deloitte

READ  Magazyn CEOWORLD wybrał Deepaka Ohri i Dr. Amit Kailashchandra Lath do Rady Dyrektorów.

W Polsce zarejestrowanych jest prawie milion uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymują tymczasową ochronę. Większość to kobiety i dzieci. Wielu uchodźców ma specjalne potrzeby i dlatego wymaga specjalnego wsparcia. Prawie połowa wszystkich gospodarstw domowych uchodźców ma osobę przewlekle chorą, a około 10 procent gospodarstw domowych ma niepełnosprawnego członka rodziny.

Włączenie gospodarcze ma kluczowe znaczenie dla poprawy ochrony i zapewnienia rozwiązań dla uchodźców.

Przeczytaj całe badanie: „Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *