Connect with us

Nauka

Badanie obala powstanie teorii spiskowych

Published

on

Badanie obala powstanie teorii spiskowych

Nowe badania naukowców z University of Miami, wspierane przez grant U-LINK, dostarczają wglądu w opinie teorii spiskowych i stawiają sprawy w odpowiedniej perspektywie.



Wydaje się, że doniesienia teoretyków spiskowych są stale w wiadomościach.

Najnowsze: Alex Jones, prezenter radiowy i teoretyk spiskowy – który powiedział, że strzelanie do szkoły podstawowej w Sandy Hook do 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku szkolnym, było mistyfikacją i zostało przeprowadzone przez aktorów – został skazany przez amerykańskie jury.Teksas zapłacił 45,2 miliona dolarów za odszkodowanie za straty moralne dla rodziców dziecka, które zginęło w masakrze.

Dla opinii publicznej wydaje się, że liczba osób podążających za tymi teoriami wzrasta. Jednak nowy artykuł badawczy „Czy wiara w teorie spiskowe wzrosła z czasem?” opublikowane przez profesorów z University of Miami i innych kolegów z PLOS Jeden magazyn w lipcu obala ten pogląd.

Artykuł jest częścią grantu z Integrative Knowledge Laboratory (U-LINK) Uniwersytetu Miami, otrzymanego przez grupę naukowców na uniwersytecie. Finansowany projekt miał na celu zbadanie „Treści ekstremistycznych i teorii spiskowych w internetowych sieciach społecznościowych” i był również wspierany grantem z National Science Foundation.

„W mediach i wśród niektórych uczonych dominuje narracja, że ​​jesteśmy w„ złotym wieku ”myślenia spiskowego, że wiara w te teorie jest na bezprecedensowo wysokim poziomie” – powiedział Casey Klofstad, profesor nauk politycznych w College of Arts and Science oraz jeden z badaczy badania. „Nasze dane sugerują, że ta narracja jest niepełnym obrazem obecnego stanu globalnej opinii publicznej”.

READ  Putin wbija nóż w „krwawiącą UE” nową umową gazową: „Trzeba powstrzymać” | Nauka | Aktualności

Według badań media głównego nurtu również dodają paliwa do ognia.

„Media upierają się, że rozpowszechnianie teorii spiskowych przyspieszyło z powodu mediów społecznościowych i że coraz więcej ludzi wierzy w wiadomości spiskowe” – powiedziała Michelle Seelig, profesor nadzwyczajny mediów interaktywnych w Szkole Komunikacji. „Jednak skąpe systematyczne dowody potwierdzają, że to prawda”.

Oprócz Klofstada i Seeliga badaniami kieruje także Joseph Uściński, profesor nauk politycznych; Kamal Premaratne, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej; Manohar Murthi, profesor nadzwyczajny inżynierii elektrycznej i komputerowej; Adam Enders, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Louisville; oraz Hugo Drochon, profesor polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Nottingham.

Uściński powiedział, że badania są ważne, ponieważ fałszywe przekonanie, że teorie spiskowe rosną, skłoniło polityków do uchwalania ustaw ograniczających niektóre elementy wolności wypowiedzi w Internecie.

„Musimy spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zanim rząd ograniczy naszą wolność słowa” – powiedział. „Jeśli nie, nie jesteśmy lepsi od krytykowanych przez nas teoretyków spiskowych”.

W ramach badań naukowcy prowadzili badania od 2018 r., ale korzystali także z materiałów archiwalnych z badań sprzed 60 lat. Materiały archiwalne pozwoliły naukowcom porównać wierzenia z lat 60., 70. i 80. z wierzeniami obecnymi, powiedział Uściński.

Do marca 2020 r. prawie 2000 osób w Stanach Zjednoczonych zostało zapytanych o 50 teorii spiskowych. Naukowcy ponownie przebadali próbkę amerykańskiej publiczności, powtarzając dokładne słowa pytań użytych w ankietach krajowych przeprowadzonych w latach 1966-2020.

Pytania zawarte:

  • Czy John F. Kennedy został zamordowany w ramach spisku czy przez samotnego bandytę?
  • Czy lądowanie na księżycu było mistyfikacją?
  • Czy Stany Zjednoczone ukrywają obecność kosmitów?

Wyniki sugerują, że tyle samo ludzi teraz wierzy w te teorie, co wtedy, jak donosi Uściński.

Uczeni przeprowadzili również wywiady z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych w marcu 2020 r., podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła COVID-19 globalną pandemią, a następnie kontynuowała badania w późniejszych terminach.

READ  Pelosi odwiedza Zełenskiego na Ukrainie w ramach poparcia USA

Pytania dotyczyły tego, czy pandemia została wykorzystana jako broń biologiczna do zaszkodzenia obywatelom USA i czy koronawirus był używany do wymuszania niebezpiecznej i niepotrzebnej szczepionki na mieszkańcach.

Naukowcy odkryli, że nie nastąpił znaczący wzrost przekonań w tych teoriach spiskowych. Badanie ujawniło również, że ludzie nie stali się bardziej „spiskowcami lub skłonnymi wierzyć, że inni spiskują przeciwko nim” – powiedział Uściński.

We współpracy z YouGov i pomocą Drochon w Wielkiej Brytanii, druga część badania objęła osiem krajów europejskich. Te kraje to Anglia, Szkocja, Walia, Włochy, Polska, Portugalia, Niemcy i Szwecja.

Sondaże badane w Europie pochodziły z lat 2016 i 2018 i według Uścińskiego nie odnotowano również dużego wzrostu liczby zwolenników teorii spiskowych.

Przyznał, że należy przeprowadzić więcej badań w innych krajach, ponieważ może nastąpić wzrost myślenia o teorii spiskowej w innych częściach świata.

„Chociaż nie jest to ostateczne badanie, pokazuje, że ludzie uwierzą w to, w co chcą wierzyć, i że niektóre teorie spiskowe mogą stać się popularne, ale jednocześnie popularność innych spadnie” – powiedział.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *