Connect with us

Nauka

Badanie: 65% pokolenia Z regularnie doświadcza samotności

Published

on

Badanie: 65% pokolenia Z regularnie doświadcza samotności

Samotność nie dotyka tylko osób starszych; Z badania „No More Loneliness” wynika, że ​​aż 65% osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat, regularnie się z tym boryka. Najbardziej pragną bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

To już kolejna edycja tego raportu zrealizowana w ramach projektu MindGenic AI. Pierwsza edycja została przygotowana w 2022 r. pod hasłem „Samotność pokolenia Z”, czyli młodzi ludzie urodzeni po 1995 r. W drugim badaniu badaniami przeprowadzonymi w pierwszej połowie października 2023 r. objęto 3700 osób z pokolenia Z. Pokazuje nie tylko skalę samotności w tej grupie i jej przyczyny, ale także sposób, w jaki młodzi ludzie próbują sobie z nią radzić.

Samotność definiuje się jako dyskomfort psychiczny lub emocjonalny wynikający z braku fizycznego kontaktu z innymi lub postrzeganej izolacji. Z raportu „No More Loneliness” wynika, że ​​65% młodych ludzi w wieku od 13 do 28 lat przyznaje się do tego schorzenia. Ponad 32% deklaruje, że odczuwa to często, a 33% – czasami. Zapytani o emocje, jakie towarzyszą im w chwilach samotności, wskazują głównie na smutek (43,7%) i bezradność (20,2%).

Według autorów raportu respondenci są świadomi swojej samotności, jednak połowa z nich nie rozmawia o tym z rówieśnikami i rodziną. Wskazują, że najbardziej brakuje im kontaktu z innymi ludźmi. Jednocześnie 29% ankietowanych przyznaje, że ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości.

Według raportu dobrym sygnałem jest to, że sześć na dziesięć osób podejmuje kroki, aby uniknąć uczucia samotności. Najczęściej jest to próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z drugą osobą (65,1%), na drugim miejscu znajduje się wykorzystanie portali społecznościowych (20,7%).

„Niepokoimy się, że co piąty zoomer w Polsce chce uciec od samotności, podążając za światem pełnym iluzji, który całkowicie odbiega od rzeczywistości. To dowód na to, jak bardzo brakuje im narzędzi i umiejętności do budowania dobrych, realnych relacji w realnym świecie. Niestety, zoomerzy nie nabywają tych umiejętności z biegiem czasu. Im są starsze, tym częściej czują się samotne” – mówi Magda Wrzos, autorka badań i członkini projektu MindGenic AI.

READ  Badania pokazują, że Wielka Rafa Koralowa straciła połowę swoich koralowców w ciągu zaledwie 20 lat

Co czwarty badany deklaruje, że spędza w Internecie ponad pięć godzin dziennie, aby „zabić” samotność. 2,7% czuje się samotnie, gdy nie ma dostępu do technologii i musi zadowolić się światem offline.

Co czwarty przedstawiciel badanego pokolenia deklaruje poczucie samotności nawet w towarzystwie innych ludzi. Jednocześnie zoomerzy rzadko mówią o samotności. Czterdzieści cztery procent ankietowanych nigdy nie rozmawiało na ten temat z rówieśnikami, 53,7% nie rozmawiało na ten temat z rodziną ani innymi bliskimi osobami. Jednocześnie 15,2% respondentów deklaruje brak wsparcia dla innych osób samotnych w swoim otoczeniu, a 16,9% chciałoby oferować to wsparcie, ale nie wie, jakie mogłoby ono być.

„Niektórzy młodzi ludzie prawdopodobnie nie są świadomi problemu samotności, inni czują się niepewnie, czy mogą pomóc, lub po prostu brakuje im wiedzy na ten temat. Odpowiedzią na to wyzwanie jest edukacja i świadomość społeczna potrzeb drugiego człowieka oraz promowanie empatycznej komunikacji i zaangażowania społecznego w przeżywaniu trudnych emocji” – mówi Maciej Macćkowiak, psycholog, specjalista terapii uzależnień oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży.

Psychologowie pracujący nad projektem MindGenic AI twierdzą, że przygotowali zestaw zadań i ćwiczeń, które mogą pomóc zrozumieć przyczyny samotności i znaleźć skuteczne wyjście z kryzysu. Celem projektu MindGenic AI, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest zapewnienie wsparcia w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiej akceptacji i nudy.

«Chcemy pokazać młodym ludziom, jak słuchać otaczającej ich rzeczywistości i jak być bliżej innych. Jeszcze przed premierą narzędzia MindGenic AI opublikujemy e-book, w którym przedstawimy naszą wiedzę, dzięki czemu będziemy mogli doraźnie przeprowadzić zoomerów przez program wsparcia. Na początek zachęcamy do wykonania małego testu na stronie www.mindgenic.ai strona, która pomoże Ci sprawdzić, czy problem samotności rzeczywiście Cię dotyka. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – mówi Magda Wrzos.

READ  Hojność New Jersey w pełnej okazałości za kwotę darowizn przekazanych na pomoc Ukrainie

Autorzy raportu ostrzegają, że pomimo stałego dostępu do Internetu, smartfonów i gier wideo, nawiązanie głębokich relacji emocjonalnych w świecie fizycznym nadal stanowi dla nich ogromne wyzwanie. „Samotność stała się prawdziwą epidemią, a ludzie młodszego pokolenia – zwłaszcza po wielu miesiącach izolacji spowodowanej Covid-19 – doświadczają jej częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa” – stwierdzają autorzy. (PAPKA)

Zbigniewa Wojtasińskiego

zbw/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *