Connect with us

Nauka

Badania w Polsce – nowe narzędzia dla nowych naukowców

Published

on

Badania w Polsce – nowe narzędzia dla nowych naukowców

Proces internacjonalizacji to historia, która nigdy się nie kończy. Dzięki nowej stronie internetowej researchinpoland.org NAWA, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, pisze swój kolejny rozdział wnosząc nową jakość w promocji polskiej nauki i stara się ułatwić napływ zagranicznych badaczy i doktorantów do Polski.

Złoty trójkąt

W ciągu niemal 4 lat działalności NAWA konsekwentnie zbudowała pozycję kluczowego gracza w procesie internacjonalizacji polskiej nauki. Jej pierwszym i głównym zadaniem było zbudowanie oferty, co okazało się dużym sukcesem – z kilku początkowo zarządza około 30 programami, zachowując równowagę pomiędzy ofertą dla studentów, instytucji, naukowców i studentów polskojęzycznych. Z drugiej strony Agencja zadbała o stworzenie szeregu partnerstw – zarówno z partnerami międzynarodowymi, jak i polskimi. Podpisanie umów o współpracy z dwoma lokalnymi partnerami – Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowym Centrum Nauki (NCN) doprowadziło do powstania „złotego trójkąta” polskich agencji finansujących: mobilność akademicka – badania stosowane – podstawowe badania. To z kolei wniosło wartość dodaną z punktu widzenia badaczy zagranicznych – udostępniono wspólne programy i dodatkowe środki finansowe w niektórych zróżnicowanych obszarach.

Rozpowszechnianie świadomości

Aby w pełni wykorzystać i promować powstałe synergie, NAWA uruchomiła nowy serwis internetowy „Badania w Polsce”, czyli RinPL. Strona została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić osobom rozważającym przeprowadzkę do ojczyzny Marii Curie-Skłodowskiej zapoznanie się z istniejącymi możliwościami badawczymi w Polsce i organizację pobytu. Powinno być także przydatne do zrozumienia szczegółów trwających konkursów i bieżących wydarzeń w polskiej nauce. RinPL może być źródłem obszernych informacji o stypendiach, stypendiach i wydarzeniach naukowych, wolnych miejscach pracy na uczelniach oraz jednostkach naukowych i projektach w Polsce. Być może najbardziej przydatnym narzędziem jest wyszukiwarka, która pozwoli użytkownikom znaleźć granty finansowane przez NAWA i jej partnerów. Dużą zaletą jest fakt, że baza wspomnianych możliwości jest wciąż tworzona przy współpracy z wieloma partnerami, do których zaliczają się zarówno NCBR, jak i NCN, ale także Polska Akademia Nauk, Sieć Badawcza Łukasiewicza, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, a także m.in. Oczywiście, polskich uczelni, co czyni go kompleksowym. narzędzie, rzeczywiście.

READ  Bułgaria Centrum LGBT „zniszczone” przez tłum kierowany przez kandydata na prezydenta

Szeroki wybór opcji

Niezależnie od etapu kariery, zagraniczni badacze mogą znaleźć w Polsce wiele atrakcyjnych możliwości. Doktoranci na przykład mają prawdopodobnie jeden z najbardziej przyjaznych systemów na świecie, bez czesnego i rozbudowany system stypendiów i studiów dostępnych w języku polskim i angielskim. „Podekscytowani badacze rozpoczynający karierę” – jak mówi dr Mattia Pierpaoli, naukowiec wizytujący na Politechnice Gdańskiej, mogą ubiegać się o stypendium NAWA Ulam Fellowship. Oprócz bardzo przyzwoitego stypendium, dostępu do jednego z najnowocześniejszych systemów infrastruktury naukowej w całej Europie i możliwości zaproponowania własnego tematu badawczego, można spodziewać się życzliwego przyjęcia, o czym wspomniał pan Pierpaoli w rozmowie z NAWA. Warto także wspomnieć o nowym, światowej klasy programie nauczycielskim – Katedra NAWA. Wprowadzony w 2020 roku, przy zapewnieniu bardzo hojnych środków finansowych, ma na celu osiąganie innowacyjnych wyników w zespołach kierowanych przez naukowców z doskonałymi osiągnięciami międzynarodowymi i współpracujących z polskimi zespołami. A to tylko niewielka część polskiej oferty, w której przez cały rok dostępnych jest wiele różnorodnych połączeń.

W Polsce czy z Polską?

Obecnie stało się oczywiste, że wszelkiego rodzaju partnerstwa międzynarodowe są możliwe bez mobilności fizycznej lub przy jej bardzo ograniczonym stopniu. Dlatego z punktu widzenia naukowców zagranicznych, którzy z jakichś powodów woleliby pozostać w swoim kraju, pracując z polskimi kolegami, korzystne byłoby poznanie innej części krajobrazu badawczego prezentowanego w RinPL, czyli dwa programy instytucjonalne, w których uczestniczą polskie uczelnie – Uniwersytety Europejskie i Inicjatywa Doskonałości – Uniwersytety Badawcze. W pierwszym, będącym częścią tworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, łącznie 10 polskich uczelni dołączyło do różnych sojuszy uniwersytetów europejskich, których celem jest ułatwienie wymiany studentów i naukowców, a ostatecznym celem jest prowadzenie wspólnych programów studiów lub projekty naukowe. Z kolei Inicjatywa Doskonałości, będąca wewnętrznym, polskim programem, wspiera nagrodzone uczelnie dodatkowymi środkami z budżetu państwa na realizację planów rozwoju badań zawartych we wnioskach konkursowych.

READ  Pasmo bramek Lewandowskiego dla Bayernu kończy się po 19 meczach

(Już) nauka stosowana

O ile poznawanie nowych grantów i zrozumienie, kto jest kim w polskiej nauce jest na pewno ważne, to chyba kluczowym czynnikiem przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o grant i ewentualnej przeprowadzce do Polski na kilka lat, jest doświadczenie współpracy z polskimi naukowcami i instytucjami. dotąd. Tym, którzy nie mieli okazji poznać go osobiście, RinPL przybliży przykłady międzynarodowych partnerstw akademickich z udziałem Polski. Będzie to dość łatwe, przynajmniej w tym sensie, że sami polscy badacze cenią sobie mobilność i dużo podróżują w celach zawodowych. Co więcej, w przypadku jednej z największych diaspor na świecie (około 17 milionów ludzi na całym świecie ma polskie korzenie w porównaniu z 38 milionami osób mieszkających w samej Polsce) historii sukcesu jest jeszcze więcej do zaprezentowania. Świetnym przykładem może być dr Artur B. Chmielewski, syn kultowego polskiego ilustratora „Papcio Chmiela” i kierownik projektu odpowiedzialny za misje kosmiczne w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA.

Chmielewski, który niedawno udzielił inspirującego wywiadu dla tygodnika „Polityka”, powiedział, że dostanie się do NASA było jego marzeniem od zawsze, ale nie było to łatwe. Być może jego i inne historie polskich naukowców i ich międzynarodowych zespołów będą inspiracją dla badaczy, dla których Polska jest kolejnym krokiem w ich karierze.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *